שיעור הרסני בבית צפאפא

אביב טטרסקי
אביב טטרסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אביב טטרסקי
אביב טטרסקי

כנס החינוך שהתקיים בשבוע שעבר ברוב הדר בירושלים חשף שוב את היקומים המקבילים שמתקיימים בה. במערב העיר דיבר ראש העיר ניר ברקת על חדשנות והובלה חינוכית. במזרח העיר לא נשמע קולו של ראש העיר, כאשר המשטרה עצרה באישון ליל את יו"ר ועד ההורים של בית צפאפא, עבד אל־כרים לאפי, לאחר שהשתתף בשבועות האחרונים בהפגנות נגד סלילת כביש ראשי בלב הכפר. לאפי נלקח בשעה 2 לפנות בוקר מביתו, נחקר במשטרה במשך 15 שעות ובסופו של דבר שוחרר בלא שהואשם בדבר. וכי במה יאשימו אותו? בהשתתפות בהפגנות? בנשיאת נאומים? בהשבתת הלימודים? המשטרה מסרה שהוא נחשד "בהתנהגות אשר עלולה להפר את שלום הציבור" - זו אולי ההגדרה של המשטרה להפגנות במדינה דמוקרטית.

ברקת הציג בכנס “עץ ערכים”, שאמור להעצים את מעורבות ההורית במערכת החינוך, ולתת להם כלים להשפיע על חינוך ילדיהם. אבל מתברר שבכל הנוגע לתושבים הפלסטינים של העיר, העצמה מהווה איום על ראש העיר ושאר הרשויות. ראש עיר שמאמין באמת בהעצמה היה מתייחס בכבוד למנהיגות הקהילתית שגם פונה אליו בדרישות וגם יודעת להציע פתרונות משלה. אבל במקום להתייחס ברצינות לאלטרנטיבות שהציעו אנשי בית צפאפא, במקום להתפעל מהלכידות והנחישות שמפגינה קהילה שלמה הנאבקת למנוע מהלך שיהרוס את רקמת החיים שלה, עיריית ירושלים מעדיפה לשבור את מי שלא מקבל את התכתיבים שלה. התושבים טוענים שבית המשפט המחוזי, שדחה את עתירתם נגד סלילת הכביש, קיבל מהעירייה מסמכים מטעים, ובימים אלה הם מכינים את ערעורם לבג"ץ בעניין.

רשויות המדינה, והעירייה בראשן, מפגינות יותר מאטימות באופן התנהלותן (ניר חסון, ”הארץ” 20.2). לדברי התושבים, העירייה לא בוחלת באיומים שתפסיק את הזרמתם של תקציבים, בעלי עסקים בכפר מספרים שבאחרונה נערכו פשיטות תכופות של אנשי מס הכנסה על עסקיהם, שנראות כאמצעי לחץ לשבירת המאבק, והמשטרה בתגובותיה מכפישה את המפגינים ומייחסת להם מעשי אלימות וונדליזם, בעוד הללו אומרים שהם מקפידים על מאבק לא אלים לעילא. גם מעצרי שווא הם חלק מהשיטה הזאת.

הכביש המהיר אשר נסלל בימים אלה בלב בית צפאפא נועד לחבר את התנחלויות גוש עציון אל כביש בגין, המאפשר גישה מהירה ונטולת רמזורים אל שכונותיה השונות של ירושלים ואל שאר גושי ההתנחלויות מסביבה. פרויקט תשתיתי ענק זה, בעלות של יותר ממיליארד שקלים, מעיד על הגידול המאסיבי של ההתנחלויות שמסביב לירושלים, ועל קידום רעיון "ירושלים רבתי", אשר יספח אותן אל ירושלים ויסכל כל פתרון מדיני.

במובן מסוים ההתנהלות של ברקת דווקא תורמת "לחינוך" של תושבי בית צפאפא. במשך עשרות שנים הם נחשבו לקהילה אשר שואפת לאינטגרציה בחברה הישראלית. אולם הכוחנות שהם חווים כעת מצד הרשויות הישראליות, והציניות שבה העירייה מנסה לשבור את המאבק שלהם מבהירה להם מה טיבה של אינטגרציה כזאת. אם בהתחלה תושבי בית צפאפא הסתכלו על הסוגיה של הכביש המהיר שאמור לחצות את כפרם כעל מאבק מקומי שבין התושבים לעירייה שלהם, הרי שעם כל שבוע שעובר המאבק נצבע בצבעים פוליטיים יותר. גם הניכור שחשים בכפר כלפי ישראל הולך וגדל. האחריות לכך היא במידה רבה של עיריית ירושלים והעומד בראשה.

הכותב הוא תחקירן בעמותת “עיר עמים”, המקדמת יציבות, שוויון ועתיד מדיני בירושלים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ