ולתפארת מדינת האפרטהייד

מאיר סיידלר
מאיר סיידלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאיר סיידלר
מאיר סיידלר

אינני יודע מה עבר בראשו של פרופ' עליאן אל־קרינאווי – הפרופסור הבדווי הראשון בארץ, כפי שמצוין בכלי התקשורת – כאשר הדליק משואה לתפארת מדינת ישראל. האם הוא התרגש? או קצת התבייש? או אולי גם וגם? אי אפשר לדעת. אבל קשה לי להאמין שהשמחה על המעמד הרם שלו הוא זכה ביום העצמאות ה-65 של מדינת ישראל לא היתה מהולה ברגשות נוגים יותר.

הרעיון לשלב לא־יהודים בטקסי יום העצמאות בכלל, ובטקס הדלקת המשואות לתפארת מדינת ישראל בפרט, הוא רעיון נכון ומבורך. ואולם, בטוחני שבחירת החתן דנן לתפקיד זה גרמה לכמה אנשים להרים גבה. אחת מהשתיים: או שמצבנו בקרב המיעוטים בכי רע וזה מה שיש, או שמישהו התרשל בבחירת האיש.

את פרופ' אל־קרינאווי פגשתי לראשונה ולאחרונה בכנס בינלאומי על ישראל במזרח התיכון, שנערך באוניברסיטת קלגרי שבקנדה בסתיו 2010. כאשר נכנסתי לחדר הישיבות ניגשתי לקבוצת מרצים שכללה גם אותו, ושמעתי שהוא מציג את עצמו כפרופסור אל־קרינאווי שהיגר מהארץ לקנדה. כאשר ראה אותי, התבונן בי קצרות והצהיר באוזני ובאוזני הסובבים אותי, שרובם היו יהודים־ישראלים: "אתך אני לא מדבר, אתה מהמתנחלים" (למען הגילוי הנאות: אני אמנם גר בגוש דן, אך יש לי זקן וכיפה, והתג שעל חולצתי הסגיר אותי כשייך ל"מרכז האוניברסיטאי אריאל").

אגב, בין המרצים הישראלים שנכחו בתקרית המבישה לא היה מי שמחה, אף כי לאחר המעשה אחדים הביעו באוזני הסתייגות מהתנהגותו. אני מתאר לעצמי שאם המצב היה הפוך – כלומר אם אני הייתי אומר לו, "אתך אני לא מדבר, אתה מפורעי החוק בנגב", או משהו בדומה לכך – אזי היו אולי מגלים תושייה אזרחית גדולה יותר, אבל זו כמובן רק השערה.

בהמשך נשא האיש הרצאה על הנזקים שגורם הסכסוך הישראלי־הערבי לנפשותיהם של מתבגרים יהודים וערבים, הרצאה שהתמקדה בתגלית המרעישה, המלווה בסטטיסטיקות מרשימות, ולפיה הסכסוך הישראלי־הערבי אכן לא תורם לשלוות נפשם של צעירים אלה. בדיונים שהתנהלו בסדנאות שליוו את הכנס, הוא כינה את מדינת ישראל כמה פעמים "מדינת אפרטהייד". אני הגבתי על התבטאויותיו אלה באומרי, שעצם העובדה שהוא סיים דוקטורט במדינת ישראל ואף היה – לפני "הגירתו" – מרצה באוניברסיטת בן־גוריון בנגב מצביעה על השקריות שבדבריו. הוא לא ידע מה לענות על כך, מה שלא מנע ממנו להמשיך לכעוס.

אינני יודע כיצד קרה שאל־קרינאווי חזר למדינת האפרטהייד והסכים להתמנות לראש אחת המכללות שבה. אני מניח שהיה כאן איזה דיל סמוי: בקנדה קר, ואולי הוא גם הבין, שכדי להתקדם בחיים כדאי יותר להיות הפרופסור הבדווי היחיד במדינת ישראל מאשר להיות הפרופסור הבדווי היחיד בקנדה. או אז כרת ברית פאוסטיאנית עם השטן וחזר למדינת האפרטהייד. זו, מצדה, שמחה להשליט אותו על אחד ממוסדותיה. פרופסורים בדווים לא צומחים כאן על העצים, ואם ניתן להציג אחד שכזה קבל עם ועדה (בפרט כלפי אומות העולם), אולי זה יגרום לנו לזכות באהדת העולם המיוחלת כל כך. המהגר הכעוס מקנדה לא יצא מכך נפסד ובתמורה אף הסכים, באחד הראיונות שהעניק עם מינויו לראש מכללת אחווה, להגדיר את עצמו כ"ישראלי גאה".

אני מאחל לפרופ' אל־קרינאווי הצלחה בעבודתו, ומקווה שעוגמת הנפש וייסורי המצפון שמן הסתם נגרמו לו בשל העובדה שנאלץ לבלוע את הצפרדע ולחלוק שבחים לתפארת מדינת ישראל במקום לגנות אותה מעל במות בינלאומיות כמדינת אפרטהייד, לא יפריעו לו בהמשך הקריירה שלו.

אוסיף עוד הבהרה שנראית לי חשובה: אינני מעלה בדעתי לשלול מפרופ' אל־קרינאווי את הזכות לחשוב שהמתנחלים הם אויבי האנושות ושמדינת ישראל היא מדינת אפרטהייד, ואף להביע זאת בפומבי. אולם מי שחושב שמדינת ישראל היא מדינת אפרטהייד איננו יכול להדליק משואה לתפארתה. במידה ופרופ' אל־קרינאווי שינה את דעתו, עליו להבהיר זאת באופן פומבי כשם שהביע את דעותיו בעבר.

ד”ר סיידלר הוא מרצה בכיר במחלקה למורשת ישראל באוניברסיטת אריאל

*****צילום: טלי מאייר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יצחק לבני, 2016

מדובר בכישרון מפתיע של סופר גדול. זה הספר שאני הייתי רוצה לכתוב

ויטמינים ותוספים בחנות פארם

כן, מדובר בסוג של אובססיה. זו רשימת תוספי המזון שאני לוקחת

ליד בית הספר רוב בטקסס, היום

גם הטבח בטקסס לא ישנה את עמדת השופטים השמרנים בעליון בארה"ב

Hand drawn pregnant woman belly, Vector sketch isolated on white background, Line art illustration

בניגוד לכל מה שדמיינתי, יש לי ילד אחד חי וכך זה יישאר

מסעדת קוקו תאי

זו לא באמת מסעדה. זה מקום בחוף הים שבו מופיעים כוכבי ריאליטי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"