מכתב לחברי האשכנזים

יוסי סוכרי
יוסי סוכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יוסי סוכרי
יוסי סוכרי

מכתב גלוי לחברי האשכנזים בעקבות פרשת הדיוקנאות על השטרות:

העובדה שאנו המזרחים לא מיוצגים במוסדות ובסמלים המרכזים של מדינת ישראל צריכה להטריד אתכם לא פחות מאשר אותנו. זה שאנו המזרחים לא נמצאים בבית המשפט העליון, באקדמיה, בממשלה ובקרב זוכי פרס ישראל הוא עניין שאמור להיות חשוב לכם לא פחות מאשר לנו.

זה שילדינו לומדים בעיקר על השורשים המשפחתיים שלכם, ולא על אלו שלנו, זו בעיה שלכם לא פחות מאשר שלנו (אין לי תשובה טובה לבתי שתשאל אותי מחר מדוע היא לומדת רק על שורשי קהילת משפחת אמה הרוסית ולא על אלו של אביה הסורית-לובית. איני יכול להסביר לה מדוע תשעים אחוזים מספרי ההיסטוריה של עם ישראל מוקדשים ליהדות אשכנז, והפירורים לזו של יהודי המזרח).

לא יכול להיות שקבוצה שמונה כחמישים אחוזים מהאוכלוסייה היהודית לא תיקח חלק פעיל במוסדות החשובים של המדינה ולא תימנה עם סוכני הזיכרון הרשמי שלה. אין זה נסבל שקבוצה כל כך גדולה תודר באורח כה ברוטלי מהסיפור הישראלי. זה בלתי אפשרי שקבוצה שמונה רק כשלושים אחוזים ממדינת ישראל תשלוט ללא מצרים בכל מוקדי בכוח, הסמלים ואתרי הזיכרון שלה. המשך השליטה הזה הוא לא רק נואל, אלא גם מסוכן . הקרב הזה הוא על צביונה של המדינה, על פניה הנאורים. זוהי מלחמה שלכם כשם שהיא שלנו.

זוהי אינה מלחמה בינינו לביניכם. אנו מוותרים על התביעה שלנו לפיצוי רגשי על הסבל הרב שנגרם לנו. אנו מפנים עורף לתשוקה עתיקת היומין שלנו, כמעט הפרימורדיאלית, לזכות בפיצוי סימבולי על הסבל הזה. אנו מודעים לכך שזוהי תשוקה ללא הועיל.

כל רצוננו מסתכם בלראות מדינה הוגנת שבה גם אנו לוקחים חלק משמעותי במוסדותיה המרכזיים. אנו לא רוצים לחוש כמו שחשים לא מעט מבני הדור השלישי שלנו, שהורינו הגיעו לכאן לחינם. אנו רק רוצים לקום מתוך העלבון וההתרסה ולבנות יחד אתכם מדינה ששייכת באמת ובתמים לכולנו. אנו רק רוצים להיות נדבך אינטגרטיבי של מדינה שמשותפת לכל הקבוצות החברתיות שלה, ולא שייכת לקבוצה הגמונית אחת. אנו רק רוצים לבנות ולהיבנות במדינה שתתייחס באופן שווה - לא רק אלינו אלא גם לכל המיעוטים שלה.

הדרך לכינון הסולידריות הזאת עוברת גם דרך יצירת אטמוספירה לשונית חדשה , כזו שתחדל לדבר בקטגוריות הישנות, שתחלץ מאתנו ביטויים שונים מאשר קורבן ומקרבן. אבל קודם לכן עלינו לשנות את המציאות החברתית החולה שלנו. ההחלמה שלה הוא לא רק אינטרס שלנו, אלא גם אינטרס עליון שלכם.

שלכם,

יוסי סוכרי

כתבות מומלצות

מודי בר און בטקס פרסי הטלוויזיה בגלילות, ב-2021. קולו שב אמש להישמע בשידור אולפן ליגת האלופות

"היה לנו חשוב שהוא ייקח חלק בשידור הגמר": המחווה למודי בר און

אפרת גוש בחדשות סוף השבוע של ערוץ 12

אפרת גוש דיברה באומץ, אבל לא באמת נחשפה

שער שכם, אתמול

האזרחים הערבים לא רוצים להבעיר את השטח, אבל הם לא מנותקים

עמודי הזיכרון של גן הבנים בפארק הירקון

דווקא על מכשיר הריצה בחדר הכושר מול "הלהקה", משהו נסדק בי

סגל. לכל מי שאפשרו את שידור הסקר יש חלק בהסתה

השאלה שהוצגה בסקר אולפן שישי היא הסתה. הפאנל שתק בנימוס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

האחים אמיר (מימין) ואיציק דיין

תעלומת עורך הדין – והעד המרכזי שמת לפני שהספיק להעיד בפרשת האחים דיין

תל אביב

"אנשים רואים בורסות אדומות ומחירי דירות משוגעים – והם עוצרים"

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה - ותבחר צבע": כך נקבע מחיר הרכב שלכם

 יובל רפיח

2,300 שקל, כולל חשבונות: השכונה שהצעירים עוד לא גילו

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

"הן ביקשו: 'תגרום לתרופה לעבוד על קופים, גם אם תקלקל מעט לבני אדם"