המדינה נגד המיעוטים שבה

דובי שוורץ
דובי שוורץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דובי שוורץ
דובי שוורץ

שני תהליכי שינוי יסודיים מתפתחים באחרונה בחברה בישראל. האחד הוא "השוויון בנטל" שנדרש מהחרדים, בשירות הצבאי ובשוק התעסוקה, והאחר הוא "התוכנית להסדרת התיישבות הבדואים בנגב", שעיקרה העתקה של בדואים המתגוררים ביישובים בלתי מוכרים ליישובים חדשים וותיקים.

יש קווי דמיון בין שני התהליכים. שניהם מכוונים לקהילות מיעוט שמרניות, הנמצאות בתחתית הסולם הסוציו־אקונומי. הבדואים הם קבוצה ייחודית בתוך המיעוט הלאומי־הערבי, והחרדים הם קבוצת מיעוט דתית־יהודית, בעלת ייחוד תרבותי, שאינה מקבלת עליה את ערכי הרוב הלאומי שאליו היא משתייכת – ערכי הציונות - לפחות לא בדרך שהרוב היהודי מבין אותם. את שני התהליכים הללו מצדיקה המדינה בכך שייטיבו עם חברות המיעוט, אך במקביל מציגים אותם לכלל הציבור כתוכניות המחזקות את ערכי המדינה המשותפים: השירות הצבאי והשתתפות בשוק העבודה, ו"הצלת" קרקעות הלאום.

דומה גם הדרך הנפתלת שעברו התהליכים עד הפיכתם למדיניות: ועדות בדיקה וחקירה פירסמו דו"חות והחלטות, ואחריהן קמו ועדות תיקון וועדות ליישום, הוצגו שינויים ועוד שינויים, פרי של משא ומתן פוליטי שלא תמיד היה על המהות, אלא נועד בעיקרו לקידום אג'נדות ואינטרסים של המפלגות החולקות בשלטון. השלטון, כך נראה, אינו מהסס להפעיל כלים של הפחדה והשמצה כלפי קבוצות המיעוט.

ולבסוף, משותפת לשני התהליכים גם התגובה של אותן קהילות עליהם. הן הבדואים והן החרדים מתנגדים התנגדות נחרצת לתוכניות אלה. בעבורם תוכניות אלה הן קאזוס־בלי – ייהרג ובל יעבור. לא נתגייס לצבא, אומרים החרדים; לא נעזוב את יישובינו, קוראים הבדואים בנגב. אלה גם אלה טוענים, שקיים נתק בינם לבין השלטון וכי אין ניסיון אמיתי להידבר עמם ולהגעה להסכמה עם נציגיהם על עיקרי התוכניות. אלה גם אלה מאשימים, שאין נכונות של הרוב לקבל את דרכי חייהם השונות מאלה של כלל הציבור. והאלימות כבר באוויר.

מעניין הוא, שלמרות ההבדל הבולט בין הכוח הפוליטי של הבדואים לזה של החרדים (אשר ככל הנראה הועם משהו במציאות הפוליטית הנוכחית) דפוס קבלת ההחלטות דומה. קבוצת הרוב דורשת מונופול על אורח החיים בארץ, קובעת מרחב צר למימוש לגיטימי של האזרחות ופועלת בכוחנות להכניס את קבוצות המיעוט אל תוך המרחב הזה, תוך כדי התעלמות מאורחות חייהן, תרבותן וזכויות האדם והאזרח שלהן.

אלה ביטויים מדאיגים להתכנסות החברה בישראל מסביב למערך ערכים אחיד ולחוסר יכולתה לקבל את השונה וליצור אתו דיאלוג הוגן. אלה ביטויים המעידים על נכונות של החברה להיגרר לאלימות כדי לחזק את הגיבוש - מתוך אמונה שגויה, שניתן להשיגו בכפייה - וכדי לקדם אג'נדות של מפלגות פוליטיות, מוצדקות יותר או פחות.

בנקודה שבה התהליך נמצא כיום - אחרי אישור מתווה בני בגין ליישוב הבדואים בנגב, בוועדת השרים לחקיקה, ואחרי ההצבעה בממשלה על המלצות ועדת יעקב פרי - נראה, כאילו המדיניות כבר הותוותה וההחלטות מתחילות להיתרגם למעשים. דווקא עכשיו טוב יהיה, אם הממשלה תעצור ותחשוב על המחיר היקר שמימוש המדיניות הזאת עלול לגבות.

האם זהו מחיר שהחברה בישראל יכולה להרשות לעצמה? האם תהליכי שינוי אלה אכן יתרמו לחוסן החברתי ויחזקו את הסולידריות? האם יצמצמו את העוני והאבטלה בקרב החרדים והבדואים? האם אין חשש, שיישום המדיניות הזאת ידרדר את כולנו למציאות של מרי אזרחי אלים וכואב? הצלחה ביישום התוכניות וגם כישלון בכך - יזרעו אסון. לא מאוחר עדיין לפעול בנתיבים של שיח אזרחי והידברות, שהם הבסיס הדמוקרטי לשינוי ומתכון הוגן להסדרת מחלוקות בין רוב למיעוט.

הכותב הוא המקים והעורך של OnePlace - מרכז מידע באינטרנט על הערבים בישראל

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ויטמינים ותוספים בחנות פארם

כן, מדובר בסוג של אובססיה. זו רשימת תוספי המזון שאני לוקחת

אלן קאמינג ב"החבר הגאון שלי מהתיכון". כל זיכרון ילדות מחייב בדיקת עובדות

מרענן לראות טאץ' קומי בז'אנר שלא מצטיין בחוש הומור

סופה בחצי הכדור הדרומי

מחקר: התחזקות סופות שמדענים חזו ל-2080 מתממשת כעת

ליד בית הספר רוב בטקסס, היום

גם הטבח בטקסס לא ישנה את עמדת השופטים השמרנים בעליון בארה"ב

Hand drawn pregnant woman belly, Vector sketch isolated on white background, Line art illustration

בניגוד לכל מה שדמיינתי, יש לי ילד אחד חי וכך זה יישאר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"