קרנית פלוג, תכירי - תקרת הזכוכית

יעל קיים
יעל קיים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יעל קיים
יעל קיים

"יש מקום מיוחד בגיהנום ששמור לנשים שלא עוזרות לנשים אחרות", אמרה מדליין אולברייט במהלך כהונתה בתפקיד שרת החוץ של ארה"ב בשנות התשעים. אולברייט היתה האשה הראשונה ששימשה בתפקיד ובעלת הדרג הבכיר ביותר בהיסטוריה של הממשל האמריקאי עד אז. היא דיברה באופן ברור ופתוח על תקרת הזכוכית אתה נשים מתמודדות בדרכן מעלה, והקפידה לקדם נשים ולהעלות את נושאי זכויות הנשים על סדר היום הלאומי- אמריקאי והבינלאומי.

ברצוני לברך את קרנית פלוג שהצטרפה בשבועיים האחרונים לשיח על תקרת הזכוכית ואמרה בראיון לתקשורת כי היא אינה מבינה מדוע ראש הממשלה לא מינה אותה לתפקיד נגידת בנק ישראל ובמלים שלה "פסילתי לתפקיד הנגידה העלה אצלי את התהייה שמא יש כאן מניע מגדרי. עד אז לא נתקלתי במה שמכונה 'תקרת זכוכית' בהתקדמותי המקצועית" (סבר פלוצקר, ידיעות אחרונות, 4.9) .

עם זאת אני תוהה מדוע כלכלנית בכירה אשר עבדה במשך 25 שנה בבנק ישראל ושימשה בשלוש ורבע השנים האחרונות משנה לנגיד סטנלי פישר, התחמקה מהנושא לפני כן ואף ביטלה את תקרת הזכוכית החיצונית אתה נשים מתמודדות בדרכן מעלה. בראיון שנתנה כמה חודשים לפני כן לעיתון TheMarker (טלי חרותי-סובר, 7.3) אמרה כי הקושי של נשים להתקדם נובע "מתקרת זכוכית פנימית", כמו גם החשש שלהן מכישלון או מפגיעה במשפחה, ולא אמרה ולו מלה אחת על הקשיים החיצוניים האובייקטיביים של נשים להתקדם לעמדות בכירות בעולם שמנוהל על ידי גברים, על אחת כמה וכמה במדינה שהצבא והדת (שתי מערכות שבאופן מובהק מדירות נשים מעמדות מפתח) תופסים בה מקום כה דומיננטי. גם על הצורך בסולידריות של נשים בעמדות מפתח שיקדמו נשים נוספות היא לא דיברה.

אך האם באמת היתה צריכה קרנית פלוג לחוות על בשרה פסילה לתפקיד בכיר בכדי להתחיל ולדבר על אפליה על רקע מגדרי? הלא בכהונתה בתפקידים רמים בצמרת הכלכלה הישראלית היא בוודאי נחשפה לנתונים הסטטיסטיים שמופיעים באתר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה: בישראל: בממוצע נשים מקבלות שכר נמוך בכ-35% משכר הגברים, עובדות בתפקידים זוטרים יותר ומהוות רק שליש משדרת הניהול של החברות במשק הישראלי. כמו כן, רק 10% ממשרות הניהול הבכירות ביותר בישראל נתפסות על ידי נשים- מיעוט זעום.

קרנית פלוג לא לבד. בישראל של שנת 2013 חלק לא מבוטל מהנשים שהצליחו להבקיע את תקרת הזכוכית ולהגיע לעמדות מפתח, מתעלמות מהשיח על אפליה מגדרית.
בכדי לייצר שינוי משמעותי בשוק העבודה בישראל ולשרש אחת ולתמיד את האפליה הסמויה, אתה מתמודדות כ-50% מהאוכלוסייה , דרושה סולידריות. דרושה מודעות של אותן נשים, וכמובן גם של גברים, לנטייה הלא מודעת להעדפת גברים והקפדה מודעת על שילובן של אחוז משמעותי של נשים בצוות העובדים ובוועדות ובעמדות המשפיעות. או כמו שמדליין אולברייט אמרה: "אסור לנשים שהצליחו לזרוק את הסולם שבעזרתו טיפסו - הן חייבות להשתמש בו בכדי להדריך נשים נוספות לעלות בו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עמודי הזיכרון של גן הבנים בפארק הירקון

דווקא על מכשיר הריצה בחדר הכושר מול "הלהקה", משהו נסדק בי

"דברים מוזרים", העונה הרביעית. בלי העומק הפסיכולוגי

היא חזרה לנטפליקס פחות מקסימה ומרגשת, יותר מחרידה ואכזרית

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה, ותבחר צבע": כך נקבע מחיר המכונית שלכם

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

במעבדה קטנה ברחובות נולד הנוגדן הראשון בעולם שנוצר על ידי מחשב

עדי גרתי

זאת הייתה תשובה מושלמת - כך מסבירים "כיבוש" ב-25 מילים בלבד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

האחים אמיר (מימין) ואיציק דיין

תעלומת עורך הדין – והעד המרכזי שמת לפני שהספיק להעיד בפרשת האחים דיין

תל אביב

"אנשים רואים בורסות אדומות ומחירי דירות משוגעים – והם עוצרים"

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה, ותבחר צבע": כך נקבע מחיר המכונית שלכם

 יובל רפיח

2,300 שקל, כולל חשבונות: השכונה שהצעירים עוד לא גילו

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

במעבדה קטנה ברחובות נולד הנוגדן הראשון בעולם שנוצר על ידי מחשב