תשלימו עם זה: הוואטסאפ בלתי מנוצח

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נעה לנדאו
נעה לנדאו

הקמפיין העיתונאי, שדורש לעצור בימים אלה את שמועות הסרק בוואטסאפ, רלוונטי בערך כמו קמפיין לעצירת המין האנושי. אפליקציית וואטסאפ - בדיוק כמו הסמסים בתשלום שקדמו לה, פייסבוק, טוויטר, אייסיקיו, מיילים המוניים בשרשרת, שיחות בטלפון קווי, דואר ישראל, המצאת הדפוס, הטלגרף, הפפירוס, כתב היתדות, השליחים הרצים ופטפוטי הרכילות על הספסל בהפסקת עשר לפני שיעור תנ״ך - היא רק כלי טכנולוגי נוסף בשרשרת ארוכה של המצאות המשמשות בני אדם להעברת מידע מיום היווצרות העולם. בין אם תוכנו של המידע הזה אמין, אמין חלקית או שקרי לחלוטין.

כל עוד ישנם בני אדם בעולם, לא רק שיהיו מלחמות, יהיו גם שמועות. לא חשוב באיזו דרך יועברו. אין בזה כל חדש מלבד סוג המדיום. הבעיה האמיתית של הממסד, השואף תמיד לשלוט עד כמה שאפשר בדרכי העברת המידע ובתוכנו, הייתה ונשארה הגורם האנושי מאחורי הדלפתו. במיוחד כשמדובר בהעברת מידע אמין לחלוטין בזמן אמת ולא בהכרח בהודעות שקריות המנוסחות בעילגות קיצונית בתוספת אלפי סימני קריאה נחרצים. כך למשל, כשמשפחה שכולה קיבלה השבוע הודעה על אובדן בנה באמצעות מסר שהועבר להמוני ישראלים באפליקציית וואטסאפ, הבעיה היא כמובן במדליף רשימת השבצ״ק המקורית (רשימת השיבוץ הקרבי) מהשטח ולא בטכנולוגיה שבעזרתה הוא הדליף אותה. כבר היו הרי לא מעט סיפורים על משפחות שקיבלו בטעות את הבשורה הקשה מעיתונאים לא אחראים ואפילו ממנחמים תמימים שהקדימו לנחם.

שום חוק, צו איסור פרסום או הנחיות חדשות של הצנזורה הצבאית - שהפכו כולם לכלים החביבים במיוחד על הרשויות בישראל במאבקן הגובר נגד שטף המידע החופשי - לא יוכלו להביס ואפילו לצמצם במעט את השימוש בוואטסאפ. ארגונים כמו צה״ל יוכלו רק לחזק את החינוך והמשמעת הפנימית נגד המדליפים (למשל החיילים שהפיצו את תמונות ארונות המתים), להתאים את אסטרטגיית התקשורת שלהם למציאות החדשה (למשל לזרז את נהלי הוצאת ההודעות הרשמיות לעיתונות כפי שכבר נעשה בעבר במלחמת לבנון השנייה) ולבסוף - לחכות לדבר הצפוי והנחוץ מכולם: שאוֹרְיָנוּת ההמונים תעשה את שלה.

הרי בכל פעם שצצה טכנולוגיה חדשה להעברת מידע, המונית ומהירה יותר מקודמתה - צרכניה מפתחים אוטומטית את האוֹרְיָנוּת המתאימה לה. מעין מסננת פנימית המבוססת על מידת האמינות ותשומת הלב שראוי להקדיש למסרים החדשים, בין היתר על סמך שיפוט ניסוחם ומקורותיהם. בעוד שנה-שנתיים מהיום איש לא יקדיש עוד הררי מלים לאייטם הנוקב ״תופעת ההודעות השקריות בוואטסאפ", בדיוק כפי שיעל דן מגל"צ לא תראיין מחר בתוכניתה פאנל מומחים רחב בנושא ״המיילים בשרשרת - ובמיוחד אלה שנשלחים אלינו מניגריה - להאמין להם או לא?״. אז אפשר להפסיק לטבוח בשליח החדשני. השולח ממילא יימצא מעטפה אחרת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ