הנה תגובה ציונית הולמת

אורי קידר
אורי קידר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורי קידר
אורי קידר

כשלוש שעות לאחר צאתו של אחרון לוחמי צה"ל מרצועת עזה, התייצב ראש הממשלה בנימין נתניהו מעל פיר המנהרה שהגיעה עד לקיבוץ נחל עוז. לאחר שקיבל סקירה על הנעשה בסביבה ועל נסיגת הכוחות, הודיע נתניהו שגם הפעם הכין תגובה ציונית הולמת לטרוריסטים. "כאן תיבנה שכונת מעלה נחל עוז", הכריז נתניהו, "אנחנו נרחיב את הקיבוץ ונייצר רצף התיישבותי".

מאוחר יותר הגיע נתניהו לניר עם. גם שם התעקש, למרות מחאות מאבטחיו, להגיע עד לפיר שממנו יצאו המחבלים. הוא פנה למזכיר הקיבוץ, ושאל אותו האם יוכל לקלוט במהרה 200 משפחות, ולעודד את בני המשק לדורותיהם לשוב הביתה. המזכיר הנהן בחיוב, ונתניהו הכריז על הקמתה המיידית של "ניר עם ב'". "אל תדאגו לאישורי הבנייה, אנחנו נסדר את זה", הבהיר לקיבוצניקים. בשדרות קיבל ראש העיר הודעה על כך שהמדינה החליטה ליזום פרויקט ראשון של דיור בר השגה עם עדיפות לבני המקום. בכל הפרויקטים ישולבו גם דיירים הזכאים לדיור ציבורי.

שר הביטחון בוגי יעלון ביקש ממזכירו הצבאי לקבל את המכתבים ששלח הצבא בחודשים הקודמים ליישובים באזור, ובהם הודיע על קיצוץ תקני רכזי האבטחה והפחתת התקצוב של מרכיבי הביטחון. כשקיבל את העותקים ניגש יעלון למגרסה, ודאג שכל אנשי לשכתו יבינו שלא רק שלא יופחת ולו שקל אחד מתקצוב ביטחון התושבים בעוטף עזה, אלא שהוא מתכוון להילחם כארי על כך שלא יהיה יישוב אחד שלא תהיה בו כיתת כוננות המורכבת מלוחמי חי"ר מאומנים. באותה עת, ואחר שהבין שתוכנית האי המלאכותי שהגה הוקפאה לעת עתה, הודיע השר ישראל כץ על הרחבתם לאלתר של הכבישים במועצה האזורית שער הנגב, והבהיר שלא יקבל שום עיכוב בחיבור הרכבת בין שדרות לבאר שבע. "למתיישבים בעוטף עזה מגיעה תחבורה ציבורית איכותית וזולה", קרא כץ, והורה להשוות את מחיר הרכבת משדרות לתל אביב לקו האוטובוס המוביל מירושלים לאלון-מורה, מה שיגרום להפחתת מחיר הנסיעה בעשרות אחוזים.

בעולם האמיתי, דבר מכל אלה לא קרה. לאחר שהטרוריסטים המתועבים חטפו את נפתלי פרנקל , אייל יפרח וגיל-עד שער, חלפו רק כמה ימים עד שהממשלה הודיעה על מענק מיוחד לרשויות ביהודה ושומרון. הטענה היתה שצריך לשפר את החוסן החברתי-אזרחי של התושבים באותן המועצות. עם גילוי גופותיהם וטרם הובאו לקבורה, השר גלעד ארדן כבר קרא לבנות לאלתר בחברון. במסגרת הניסיון לבסס תגובה ציונית הולמת, לא נראה שעד כה ראה לנכון מישהו בממשלת ישראל לקרוא להגברת הבנייה והפיתוח במועצות האזוריות בעוטף עזה או בשדרות. גם לא בנתיבות, אופקים ואשקלון.

לאחר תקופת הלחימה האינטנסיבית שחוותה המדינה בשבועות האחרונים, ניתן היה לצפות שהממשלה תתגייס במלוא המרץ לחיזוק הנפגעים העיקריים - תושבי הדרום. הברז התקציבי שאליו מחוברות ההתנחלויות בעבותות, אמור היה להסיט לפחות זרזיף גם לכיוון זיקים, נתיב העשרה ויד-מרדכי. הכרזה על אזור התעשייה המפואר והחדש שהממשלה תקים בשדרות, כנראה לא תגיע, וכך גם לא תוספת שעות הלימוד או הקלות לעסקים הקטנים. במהלך המבצע התגלה העורף הישראלי במלוא תפארתו, והסולידריות החברתית הורגשה בעוצמתה הגבוהה ביותר. תרומות זרמו מכל עבר. העורף בדרום נעטף בחום אזרחי מרשים, אך היעדרה של מדיניות ממשלתית אזרחית הורגש במלואו. נדמה היה שהתרחיש שלפיו הלחימה בעזה תחייב פתרונות מידיים לאוכלוסייה ולעסקים בדרום, תפס את נתניהו ושריו מופתעים. בעת הזאת, יכולנו רק להודות על היעלמותו של ארקדי גאידמק מחייה הציבוריים של ישראל, שכן וודאי היה שמח לשחזר את עיר האוהלים המפורסמת שהקים. הלקח, כך נראה, לא נלמד.

ממשלת ישראל עוסקת כבר שנים בתקצוב נדיב של התנחלויות מבודדות. היא משקיעה עשרות מיליוני שקלים בשנה, עד היום, כפיצוי לרשויות ביהודה ושומרון על הקפאת הבניה משנת 2009. ההשקעה האזרחית בתושב המאחז הלא חוקי אביגיל גדולה במאות אחוזים מההשקעה בתושב נתיבות, ורק בדצמבר 2013 תיקצב משרד האוצר את ההתיישבות הצעירה ביהודה ושומרון בעשרות מיליוני שקלים. בהזדמנות הראשונה שתשמעו על תקצוב דומה שהגיע לאשקלון, אנא עדכנו את תושבי העיר. התגובה הציונית של ממשלת נתניהו, כך נראה, הולמת רק מעבר לקו הירוק.

הכותב הוא יו"ר המשמרת הצעירה במפלגת העבודה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ