האויב האמיתי של ישראל

עמנואל גרוס
עמנואל גרוס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמנואל גרוס
עמנואל גרוס

פרופ' זאב שטרנהל אמר בראיון ("על סף תהום" מאת גידי וייץ, מוסף "הארץ", 8.8), כי הדמוקרטיה במדינת ישראל היא על סף איבוד עצמה לדעת. איני משוכנע שכבר הגענו לסף האובדני הזה, אך אנו מתקרבים קירבה מסוכנת לנקודה זו. למשל, בהצעות של חברי כנסת להטיל פיקוח על חופש הדיבור, בעיקר של ארגוני שמאל. אין מסוכן יותר לדמוקרטיה ראויה מאשר לנסות להסות דיבור של מתנגדים למהלכים צבאיים או פוליטיים דווקא כשביקורת כזאת נחוצה וראויה. כלומר, בזמן אמת, כשהתותחים רועמים. דווקא אז הביקורת נחוצה כדי להעלות את האפשרות שהשלטון טועה ומסכן את האומה.

המחשה לאובדן הדמוקרטיה היא אולי ההצעה הלא ראויה של הח"כים יריב לוין, זאב אלקין ואחרים, להעתיק סמכויות משפטיות מהיועץ המשפטי לממשלה למשרד ראש הממשלה. ההצעה מבקשת לפצל את משרת היועץ לשלוש חטיבות: משרד היועץ המשפטי לממשלה, חטיבת התובע הכללי, והחטיבה של ייעוץ בנוגע למשפט הבינלאומי. זה ערבוב מין בשאינו מינו. משרת התובע הכללי והיועץ המשפטי היא נושא נפרד, שנבחן בעבר ואפשר להתווכח על צדקתו. הוא אינו נוגע לייעוץ בנושא המשפט הבינלאומי.

החוק הישראלי העמיד בראש מערכת אכיפת החוק את היועץ המשפטי לממשלה, מתחתיו פרקליט המדינה ועוזריו וכן העוזרים והיועצים המשפטיים במשרדי הממשלה. היועץ המשפטי לממשלה משמש אכן כיועץ משפטי לממשלה, אך הוא גם עומד בראש התביעה הכללית. כיועץ משפטי לממשלה הוא מוסמך ואף מחויב להנחות את הממשלה בכל נושא הנוגע לדין במדינה. כשהדין אינו ברור, או טעון פרשנות — היועץ הוא הפרשן המוסמך של הדין, עד שבית המשפט העליון יחווה את דעתו.

הרעיון שיהיה בישראל מקור אחד לייעוץ משפטי לממשלה בכל נושאי הדין — אזרחי, פלילי, ציבורי חוקתי וגם בינלאומי — נבע מהעמדה, כי ראוי שהממשלה תדע מה הדין בישראל. הטענה, שהיועץ מכשיל את צה"ל או את הממשלה בניהול המלחמה, בשל מגבלות לכאורה שהוא מערים על דרכם בהתאם לאופן שבו הוא מפרש את הדין הבינלאומי, היא טענה שטוחה וריקנית. היועץ המשפטי בהנחותו את הממשלה ויתר זרועות השלטון נשען על מחלקות שונות ועוזרים מומחים ומיומנים במשרד המשפטים.

הניסיון לחשוד בחוסר המקצועיות של היועץ דווקא בתחום המשפט הבינלאומי הוא מגוחך ולא סביר. ברור, שהח"כים הללו מבקשים בעצם למנות יועצים "מטעם", שיאשרו את פעולות הממשלה או הצבא, גם אם ברור שהן נוגדות את הדין הבינלאומי. הניסיון של ח"כים, בעיקר מהימין, לעצב את המשטר הדמוקרטי לפי תבניות לאומניות או פטריוטיות הוא מרשם בטוח לאובדן המשטר הדמוקרטי. זהו האויב האמיתי של מדינת ישראל.

פרופ' גרוס הוא מומחה למשפט פלילי בפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ