שבדיה אסור, שבדיה מותר

 אבשלום חלוץ
אבשלום חלוץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
 אבשלום חלוץ
אבשלום חלוץ

התגליות של ג'ון או'קיף, מיי־בריט מוזר ואדוורד מוזר, שהוכרזו ביום שני כזוכים בפרס נובל לפיזיולוגיה ורפואה לשנת 2014, ענו על שאלה חשובה, שהעסיקה מדענים במשך מאות שנים: כיצד יוצר המוח מפה של המרחב שמקיף אותו, ומנווט את דרכו באמצעותה.

אך השאלות העיקריות שהעסיקו את מרבית הישראלים לשמע הידיעה היו: מוזר זה שם יהודי? או'קיף — יכול להיות שהוא היה עמית־מחקר בטכניון? ומה הסיכוי שמיי־בריט שירתה בצה"ל? מדי שנה חוזר פסטיבל הנובל השבדי למשך שבוע, ועמו הבטחה נוצצת לטאטא את מועקות היום יום ולחוות התרוממות לאומית עם זכייתו של יהודי — אם אפשר בבקשה, ישראלי — בפרס היוקרתי בעולם.

או אז נשכח לכמה ימים את הפרטת מערכת החינוך, יוקר המחיה והפגיעה המתמשכת בדמוקרטיה, ונצפה באקסטזה בשבדי מאפיר מוסיף עוד אחד מטובי בנינו לרשימת הזוכים. כל שנה אנו משתוקקים לכך שהאקדמיה המלכותית השבדית למדעים תכתיר לנו שוב גיבור או גיבורה לאומיים, אותם נלווה במסע לשטוקהולם כשיפסעו באולם הקונצרטים של העיר ויקבלו את הפרס ממלך שבדיה, קארל גוסטב. לאחר מכן נעביר בשידור ישיר בכל הערוצים את הנשף היוקרתי שבו יזכו לכבוד נוסף כשינאמו לקול מחיאות כפיים סוערות.

זכייה של יהודי בנובל איננה רק פרס המוענק על הישג יוצא דופן של חוקר, פיזיקאי, מדינאי או סופר, היא קודם כל הכרה בנו כעם מובחר ומרומם מאחרים. ואנחנו נאחזים בהכרה הזאת, גם אם היא מוענקת מאותה מדינה שרק ביום שישי שעבר הודיעה על הכרה חשובה אחרת: במדינה הפלסטינית. הודעה, שבעקבותיה זומן השגריר השבדי לשיחת נזיפה משפילה במשרד החוץ. אותו שגריר, שבוודאי יקבל שיחת טלפון חמה מנשיא המדינה, אם השבדים יחליטו לפנק אותנו בעוד מדליה מוזהבת.

"בעת שהמזרח התיכון מצוי במשבר, ובעת שבמדינות רבות באזור מתרחשים קרבות מרים ומעשי זוועה יום יומיים, בחירתו של ראש ממשלת שוודיה להתמקד בנושא הפלסטיני היא תמוהה ולא במקומה", גער שלשום בהתנשאות סמנכ"ל אירופה במשרד החוץ, אביב שיר־און, בשגריר קארל מגנוס, שזומן למשרדו לשמוע על "מחאתה ואכזבתה של ישראל".

כי מבחינת ישראל, היא שמחליטה איזו הכרה לגיטימית ואיזו לא. כשמדובר בהכרה שישראל מעוניינת בה, אנו מאדירים אותה ואת מי שהעניק אותה, אך כשמדובר בהכרה שאינה תואמת את רצוננו, ולא חשוב מי עומד מאחוריה, היא מאבדת מיד מחשיבותה, ואף מותקפת. העולם מחולק, על פי ישראל, למי שמעניק לנו את מה שאנחנו מעוניינים בו וזוכה לתשבחות, ומי שאינו עומד בדרישותינו וסופג נזיפות והשפלה, גם אם לפעמים זו אותה מדינה ממש, המקבלת באותו היום יחס מפוצל.

בדברי ההסבר שפורסמו על הגילוי של חתני הנובל לפיזיולוגיה ורפואה נכתב, כי "תחושת המיקום והיכולת לנווט היא יסוד קיומנו, ומעניקה לנו את תפישת העמדה שלנו ביחס לסביבה". כשזה נוגע לישראל, תפישת העמדה שלה ביחס לסביבה קבועה ואינה מושפעת מדבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ