פיצוץ מסגדי הר הבית מודל 2014

גדי גבריהו
גדי גבריהו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גדי גבריהו
גדי גבריהו

באצטלה של חופש פולחן ובגיבוי פוליטיקאים ציניים, מנסות קבוצות הר הבית השונות לכפות על מדינת ישראל סדר יום משיחי ומסוכן.

כאשר ח"כ משה פייגלין הופך לסלב, יהודה עציון מככב בפריים טיים ורכז הביטחון של ירושלים אריה קינג ("קוקריקו מואזין") הופך לפרשן טלוויזיה, ראוי לומר כמה דברי אמת באשר להר הבית.

בסוגיית העלייה והתפילה בהר הבית קיימת הסכמה נדירה בין הקהילות הדתיות השונות בעם היהודי: היהדות החרדית על כל פלגיה ואדמו"ריה מתנגדת התנגדות נחרצת לעלייה להר הבית מטעמים של טומאה וטהרה, התגרות בגויים וסכנת נפשות. שימו לב למאמר המערכת של העיתון "יתד נאמן" מה-6.11: …"ניסיונות העלייה של יהודים להר הבית הן כמו השלכת גפרור לבאר נפט. הר הבית עלול להפוך להר געש שיכסה באפרו ועשנו את כל המזרח התיכון. אלה שמנסים לעלות להר הבית הם אלה שמספקים לערפדים צמאי הדם את התירוץ לפרוע פרעות בישראל". שימו לב להספד הרב הראשי הראשון לציון, הרב יצחק יוסף, בהלווית שלום בעדני הי"ד: "אסור לעלות להר הבית", וכן לפשקוויל של העדה החרדית המתנסח בחריפות רבה נגד העלייה להר.

התנועות הרפורמית והקונסרבטיבית יימנעו מעלייה ותפילה בהר הבית - משום דרכי שלום. הציבור החילוני לא כל כך מאמין בפולחן דתי ולא רץ להשלים מניינים לתפילות שחרית, מנחה וערבית. להוציא כמה חילונים-פלורליסטים שמקדשים את עקרון חופש הפולחן בהר הבית - לא נמצאו חילונים מתפללים על ההר (אגב, החילונים שדואגים לחופש הפולחן ליהודים על הר הבית דומים לאלו המבקשים להפגין למען חופש העיסוק של חרדים בשבת, או למען זכותם של דתיים להגיע בתחבורה ציבורית לים ביום הכיפורים).

גם רבני הציונות הדתית מתנגדים ברובם לעלייה ולתפילה בהר. ישנם כאלו המתירים את התפילה באזורים מסוימים; יש המתנגדים לנוכחות המוסלמים והמסגדים על ההר, בהם בוגרי המחתרת היהודית הראשונה, שתכננו לפוצץ את כיפת הסלע. ניתן למצוא יהודים כמו יהודה גליק, שדוגל בתפילות משותפות של יהודים ומוסלמים, בבחינת "כי ביתי בית תפילה יקרא לכל העמים".

חגי סגל, בספרו "אחים יקרים", היטיב לתאר את ההכנות לפיצוץ כיפת הסלע בשנות ה-80 על ידי חברים במחתרת היהודית הראשונה. המתח המשיחי סביב ההר גדול היום באלפי מונים בהשוואה לשנות ה-80. אז לא היה מי שתמך בעלייה ותפילה בהר, ואילו היום ישנם אלפים שנתפשו לרעיון המשיחי. הקרקע מוכשרת ופורייה לצמיחת תאים מחתרתיים לפיצוץ מסגדי הר הבית מודל 2014.

יש להתרחק מההר לא רק מטעמי טומאה, טהרה, התגרות בגויים ודרכי שלום. יש להתרחק מההר מהטעם הפשוט של פיקוח נפש וסיכון הבית השלישי. על פי סגל, פיצוץ מסגדי הר הבית בשנות ה-80 נמנע בשל מחלת צהבת קשה שפקדה את מפקד המחתרת. אי אפשר לסמוך על נסים שכאלו בעתיד הקרוב.

מי שמאפשר ליהודים משיחיים ולפוליטיקאים ציניים לעלות ולהתפלל בהר, מהמר על המשך קיומה של מדינת ישראל.

גדי גבריהו הוא יו"ר פורום תג מאיר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ