כסיל תורן

ב. מיכאל
ב. מיכאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ב. מיכאל
ב. מיכאל

דומה כי במפלגות הקואליציה הנוכחית נהוגה תורנות מיוחדת במינה. התורנות הזאת, הראויה להיקרא "תורנות כסיל", קובעת כי תמיד ישמש אחד מחברי הקואליציה בתפקיד הכסיל התורן, וישעשע בהבליו את הציבור.

וכך, לא חולף שבוע בלי ש"כסיל תורן" כלשהו יפגין את כישוריו הכסיליים. אם זו לא השרה מירי רגב, יעשה זאת ח"כ אורן חזן. ברגעי שתיקתו הנדירים של חזן יישא בעול ח"כ מיקי זוהר. אם לא מיקי זוהר, יפליא ח"כ מוטי יוגב להצחיק. ואם, חלילה, יידומו כל כסילי הקואליציה, תמהר האופוזיציה להיחלץ לעזרה ותשגר את יצחק הרצוג לענג את הקהל בתוכניותיו המדיניות. ובלבד שלא נסבול רגע דל אחד.

בימים האחרונים, כך נראה, הכסיל התורן הוא השר יריב לוין. כבוד־השר, כסילופון רב כישורים וניסיון, הלהיב בהתנפלות מפתיעה על הקהילה הרפורמית, ובהתרפסות לא־מפתיעה בפני הקהילה האורתודוקסית בארצות הברית. לדידו, כך מתברר, הרפורמים הם "עולם הולך ונעלם", אבל האורתודוקסים הם יהודים נפלאים. אלה ייכחדו תוך דורותיים, ואלה יעלו ויפרחו.

מותר כמובן לצחוק, אבל אסור להתעלם מבערותו של הכסיל התורן. להלן קצת עובדות: הרפורמים והקונסרווטיבים מהווים כ–52% מיהודי אמריקה, האורתודוקסים הם בקושי 10% די זניחים, שני שלישים מהם חרדים. והנה הפתעה: כ–30% מיהודי ארה"ב מגדירים עצמם "נטולי זרם דתי", או "יהודים חסרי־דת". כך במפורש. אבל עליהם השר כנראה לא שמע, ולכן לא הספיק לנאץ גם אותם. כמחצית מן החרדים די אדישים למדינת ישראל (ראו מחקרי מכון PEW האמריקאי) או ממש מתנגדים לציונות. בניגוד לדעה הרווחת, לא רק הסאטמרים הם אנטי־ציונים, אלא גם החב"דניקים. ממש כך. אנטי־ציונים מוצהרים. רבם, המשיח המנוח מלובביץ', הקפיד כל ימיו לא להגות ולא לכתוב את צמד המלים "מדינת ישראל".

בקיצור, שמחתו של לוין על ההתעצמות האורתודוקסית הצפויה באמריקה היא גם שמחתם של כל הפוסט־ציונים, האנטי־ציונים והאָ־ציונים בעולמנו. כל אלה אמנם גרועים בעיניו מרוצחים סדרתיים, ובכל זאת הוא יחגוג עמם את בוא "האביב האורתודוקסי" שעליו הוא מפנטז. הו, מה נפלאים הם נפתולֵי בִּינָת הכסיל.

ובין השיטין מטיח לוין ברפורמים האשמה די בוטה; לדידו, הם אלה הגורמים להיכחדות יהודים, בעוד האורתודוקסים הם אלה השומרים על קיומם. אין איפוא מנוס מלשוב ולהזכיר את אשר אירע בשנות ההשמדה החשוכות: האדמו"רים האורתודוקסים מסאטמר, גור, בעלז, לובביץ' ובִּילְגורֵיי נמלטו מן התופת. קהלם נשאר מאחור. רובו הושמד.

ולעומתם הרב ליאו בק, מנהיג הרפורמים המשוקצים של גרמניה. הוא לא ברח. סירב לכל ההצעות להימלט. התעקש להישאר עם צאן מרעיתו עד הסוף. נכלא עמם במחנה הריכוז טרזיינשטט, שרד והמשיך עוד שנים רבות להיות רועה רוחני לרבים.

האם יצליח הכסיל התורן להפיק תובנה כלשהי מן העובדות דלעיל, בסוגיית "מי שומר על יהודים, ומי לא?" לא בטוח.

ולסיום, רק עוד ציטוט קטן אחד מדברים שאמר ליאו בק על המדינה, שנים ספורות לאחר כינונה: "גדול הסיכוי, אבל גם הסיכון עלול להיות גדול. כי בארצו העתיקה תאיים על העם סכנה חדשה־ישנה: הלאומנות, הַאֲלָהָת המדינה, ועמן בן־בריתן מאז ומתמיד — הקלריקליזם".

כאילו פגש הרב בק זצ"ל את הכסיל התורן, ועמד מיד על טיבו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קורס העריכה הדיגיטלית של הארץ

"הארץ" מוציא לדרך את המחזור השלישי של קורס העריכה הדיגיטלית

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

ח"כ רינאוי-זועבי ולפיד בפגישה, היום

חדשות היום, 22 במאי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"