למה תרמתי לבוגרי סיירת מטכ"ל

אהוד ברק
אהוד ברק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אהוד ברק
אהוד ברק

מצופה ממי שהיה ראש ממשלה, שיכיר את הצרכים של החברה הישראלית ויידע מי זקוק יותר להזדמנות שמעניקה נדיבותם של פילנטרופים. כך כתבה טלי חרותי־סובר, שמתחה ביקורת על החלטתי לתרום יותר מחצי מיליון שקלים בעבור מלגות לבוגרי סיירת מטכ"ל ("הארץ" 20.3). אכן, אני יודע היטב מי זקוק לנדיבותם של פילנתרופים, ואלה בדיוק מי שנתרמים מפעילותה של עמותת בוגרי הסיירת.

תרומתי לעמותה נועדה לשמר את אנשי סיירת מטכ"ל המצוינים במעגל ההתנדבות והתרומה לקהילה. היא מסייעת בין היתר למימון מלגות בעבור חיילי היחידה, שכחלק מהתנאים לקבלתה מבצעים פעילות התנדבותית, שהיקפה הכולל מגיע ליותר מ–20 אלף שעות בשנה. השארת אנשים אלה במעגל הסיוע היא עניין חשוב מאין כמוהו. כבר היום אנו רואים, כי אותה מצוינות שטבועה בהם מחלחלת לשכבות נוספות באוכלוסייה הנוטלות חלק בפרויקטים של העמותה.

חרותי־סובר טוענת במאמרה, כי המעשה הנדיב והצודק באמת הוא לחפש את החלשים ביותר, ולסייע להם להתקרב לחזקים יותר. אין חולק על כך, אך ברוח זו פועלת עמותת בוגרי הסיירת, שמפעילה תוכניות לנוער ולצעירים באופקים, בחצור הגלילית ובלוד, במטרה להגביר את המוטיבציה לגיוס ולשירות משמעותי בצה"ל, וכדי לסייע לאקדמאים צעירים להשתלב במשרות הולמות.

מעבר לכך, חרותי־סובר מתעלמת ממחקרים רבים המוכיחים, כי השינוי החברתי האמיתי יכול לקרות ביום שבו יועצמו השכבות החלשות בחברה, ולא בהכרח מתרומה כספית ישירה לשכבות אלה, על משקל האמרה הידועה, "אל תיתן לעני דג, תן לו חכה ולמדהו לדוג". במקום לתרום 120 מלגות לאוכלוסייה חלשה, החזון של העמותה הוא ש–120 מבוגרי היחידה ייתנו כלים ל–1,200 צעירים, וידרבנו אותם לעלות על מסלול של הצלחה ותרומה לחברה.

אם נביט על המגזר השלישי, המצב שמתארת הכותבת — של משאבים מוגבלים ושמיכה קצרה — מדויק ביותר. לכן, במציאות כזאת, מוטב שמאחורי כל תרומה תעמוד גם חשיבה מעמיקה. רצוי שגם המדינה, שמקצה משאבים לקידום אוכלוסיות שונות, וגם כל מי שנמצא במגזר הפרטי ומעוניין להצטרף למעגל התרומה והנתינה, יבצע חשיבה לאיתור מכפילי הכוח, לאיתור הנקודות שבהן התרומה יוצרת רשת השפעה מתמשכת על מספר אנשים גדול ככל הניתן, ולא רק השפעה נקודתית, שהיא פעמים רבות בבחינת "פלסטר" לפצוע קשה.

חרותי־סובר חוטאת בדעה קדומה על חיילי סיירת מטכ"ל. נכון שמדובר באנשים מצוינים, נכון שמדובר בלוחמים ותומכי לחימה ששורת השירות הצבאי בקורות החיים שלהם תסייע להם בעתיד, אך עם זאת, ביחידה יש מגוון רחב של אוכלוסיות, ואין מדובר בהכרח באוכלוסייה חזקה כלכלית שתוכל בנקל לממן לימודים אקדמאיים. זאת ועוד, לצערי, שירות צבאי כלוחם או כתומך לחימה ביחידה מובחרת אינו מהווה כיום ערובה להצלחה בחיים או לקבלה לעבודה הולמת; השינוי שעברה החברה הישראלית הוביל לכך, שהכרת התודה לאותם לוחמים ותומכי לחימה ירדה פלאים בשנים האחרונות.

אני גאה בתרומתי לעמותה של אנשים מצוינים, שהציבה לעצמה את היעד לבצע שינוי חברתי ולתרום לחוסן הפנימי של החברה הישראלית. אני סבור שככל שיהיו יותר אנשים מצוינים בתוך מעגל הנתינה, כך תלך ותתחזק החברה ויצומצמו הפערים החברתיים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

BW אמזון רחפנים 256

החבילה מתעכבת: למה הרחפנים של אמזון עוד לא סיפקו את הסחורה

דגי זהב באקווריום. בארה"ב נמצאו דגים שגדלו לממדים של כ– 30 ס"מ צילום

מחקר: דגי זהב הם מין פולש שמסכן מערכות אקולוגיות

קראק פאי הקלאסי של גוז' ודניאל

משחקים עם קראק פאי: ארבעה מתכונים לעוגה הממכרת

פרויקט הרצל 138

סוף סוף יש סיבה לעצור ולהביט בבית הבאר ברחוב הרצל

הדרך הקלה והטובה ביותר להימנע מקרני השמש היא להפחית את החשיפה הישירה

מה ההבדל בין כתמי שמש לנמשים ומה גורם להם?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"