האליבי היהודי של טראמפ

פיטר ביינרט_
פיטר ביינרט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פיטר ביינרט_
פיטר ביינרט

עיתונאים יהודים רבים הביעו תדהמה בשבועות האחרונים לנוכח רמות הארס האנטישמי שהופנה אליהם בעקבות ביקורת שמתחו על דונלד טראמפ. "מימי לא ספגתי כמות כזאת של שנאה אנטישמית כפי שאני סופג עכשיו מדי יום, בעוון הביקורת שמתחתי על טראמפ הגדול", העיד הפרשן השמרני בן שפירו. מקטרגת אחרת של טראמפ, בתאני מאנדל, כתבה, כי בעקבות הציוצים שלה על טראמפ רכשה לעצמה כל כך הרבה שונאים אנטישמים, עד ש"קניתי לי אקדח".

תגובת טראמפ על התנהגות תומכיו היתה מאופקת. בתשובה לשאלה בסי־אן־אן על מבול הדימויים הנאציים שהנחיתו תומכיו על ג'וליה יופה, אחרי ששירטטה את דיוקנה של אשתו מלאניה, אמר: "אין לי מסר לתומכי. אשה אחת כתבה ידיעה לא מדויקת". מלאניה עצמה הודתה, שחלק ממעריציה הלכו רחוק מדי, אבל ציינה שיופה "התגרתה בהם".

טראמפ אמר, ש"לאנטישמיות אין מקום בחברה שלנו", אבל שיתף בחשבונו ציוצים אנטישמיים בוטים מחשבונות אחרים. המסר העיקרי של הממשל שאעמוד בראשו יהיה "אמריקה בראש", הבטיח. מדובר בסיסמה משנות ה–30, המזוהה עם צ'ארלס לינדברג, אנטישמי ידוע. טראמפ גם אמר לקהל יהודי, שהיהודים אוהבים "לעשות עסקים".

אם כן, איך טראמפ מתגונן מפני ההאשמות שהוא מפלרטט עם שנאת יהודים? לעתים קרובות הוא מזכיר את בתו איוואנקה, שנהפכה ליהודייה. בנאום שנשא לפני הקואליציה היהודית הרפובליקאית בדצמבר שעבר התפאר טראמפ בכך שבתו אינה עונה לטלפון בשבת. בעימות פומבי, שבו השתתף בחודש מארס, הצהיר: "יש לי אהבה כבירה לישראל, יש לי במקרה חתן ובת יהודים, או־קיי? ושני נכדים יהודים".

במידה מסוימת, אסטרטגיית ההגנה של טראמפ עובדת. "אני לא חושב שהוא יפגע ביהודים, עם איוואנקה והנכדים שלו... זה לא יקרה", אמר בשבוע שעבר הרב ברנהרד רוזנברג, התומך בטראמפ, ל"הפטינגטון פוסט".

אפילו כתב "ניו יורק טיימס" ג'ונתן וייזמן — שסיפר על חוויותיו־שלו עם התומכים האנטישמים של טראמפ, חש צורך לציין, ש"לטראמפ יש חתן יהודי חרדי, בת שהתגיירה, והוא התרברב בנכדיו היהודים".

אנשים קונים את האליבי של טראמפ משום שהם מניחים, שמנהיגים שיש להם קרובי משפחה או חברים יהודים לא ילבו תחושות אנטישמיות. כך הם מנחמים את עצמם. ואולם, למרבה הצער, ההיסטוריה חושפת את חולשת הטיעון הזה.

במשך שנים ניהל בניטו מוסוליני רומן עם יהודייה מוונציה, מרגריטה צרפתי שמה. זה לא הפריע לו לנופף בשנאתו ל"יהודים מעוררי הסלידה", שנאה שלדבריו קדמה בהרבה לחוקי הגזע שנחקקו באיטליה ב–1938. לקארל לוגר, ראש עיריית וינה האנטישמי, שהיה מקור השראה לאדולף היטלר, היו חברים יהודים רבים. כשנשאל על הסתירה לכאורה שבין עמדותיו לבין יחסיו האישיים, הכריז "אני מחליט מי הוא יהודי".

בספר The Captive Mind מתאר צ'סלב מילוש את דמותו של סופר אנטישמי בפולין בשנות ה–30, שהיו לו "חברים יהודים רבים, שאצלם ביקר באותו יום עצמו שבו פירסם את דבריו האנטישמיים ... כרע ברך והצהיר באוזניהם על אהבתו אליהם".

שניים מהפולמוסנים האנטישמים הנודעים במרכז אירופה במאה ה–16, יוהנס פפרקורן ואנטון מרגריתה, היו יהודים שהתנצרו. אפילו היטלר הביע חיבה עמוקה לאדוארד בלוך, רופא יהודי מווינה שטיפל באמו. היטלר, שכינה את בלוך "יהודי אצילי", הורה לגסטפו לגונן עליו בעת ששאר יהודי אוסטריה שולחו להשמדה.

ההתנהגות האישית עומדת לא פעם בסתירה לאידיאולוגיה הפומבית לא רק כשמדובר ביהודים. יש פוליטיקאים גברים המטיפים לקידום זכויות נשים ומתעללים בנשים שסביבם; יש נשיאים המהללים בקול רם את מערכת החינוך הציבורית, ואת ילדיהם שולחים לבתי ספר פרטיים; מוסרנים נוצרים שמרנים מנהלים רומנים הומוסקסואליים; פוליטיקאים גזענים נוהגים בנועם וכבוד באמריקאים־אפריקאים שהם מכירים. בני אדם הם מורכבים. מה שמניע את הפוליטיקה הציבורית עשוי להיות שונה בתכלית מהדחפים המניעים פעולות הנעשות במרחב האישי.

זה המצב עם טראמפ והיהודים. אני משוכנע שטראמפ מתבונן באהבה בנכדיו היהודים כשהוא מסב עמם אל שולחן השבת של בתו. אני משוכנע שהוא מזדהה עם חבריו ושותפיו לעסקים היהודים. אבל הוא מתמודד לנשיאות כנציג של אמריקאים, החשים ניכור כלפי האליטה התרבותית, וחלק מהם רואים במונח "אליטה" מלה נרדפת ל"יהודים".

טראמפ אינו רוצה לצאת באופן מופגן מדי נגד תומכיו אלה — גם משום שהוא זקוק לקולותיהם וגם משום שהנרקיסיזם שלו גורם לו להאמין, שמי שמעריץ אותו אינו יכול להיות רע לחלוטין.

בשביל טראמפ, כמו בשביל מנהיגים אחרים בהיסטוריה, הקריצה לקנאות היא חלק מהמערכה הפוליטית שלו. זה לא אישי. זו טכניקה להשגת השלטון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ויטמינים ותוספים בחנות פארם

כן, מדובר בסוג של אובססיה. זו רשימת תוספי המזון שאני לוקחת

ליד בית הספר רוב בטקסס, היום

גם הטבח בטקסס לא ישנה את עמדת השופטים השמרנים בעליון בארה"ב

מסעדת קוקו תאי

זו לא באמת מסעדה. זה מקום בחוף הים שבו מופיעים כוכבי ריאליטי

Businesswoman and businessman HR manager interviewing woman. Candidate female sitting her back to camera, focus on her, close up rear view, interviewers on background. Human resources, hiring concept

לפני ראיון עבודה בזום, היא קיבלה מייל: "מגזר ערבי, גם קושי בשפה"

מבט מאחור על שלושה ילדים, בן ו בת קטנים ו בת מתבגרת, עם תיקי גב בדרך ל בית הספר
Royalty-free stock photo ID: 1792161653

Happy school children going to school outdoor at sunny autumn day. Rear view of teen girl and two toddler preschoolers with backpack go to the kindergarten.

I
By Inna Reznik

תלמידים
אחים
אחיות
ילקוטים
ילקוט
תיק
ביס
לימודים

במודעת הדרושים נכתב "לא נדרש ידע קודם". לשם תשלחו את הילדים?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"