אילנה דיין קוראת את תגובת נתניהו: שש דקות של אמת

רוית הכט
רוית הכט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוית הכט
רוית הכט

עמידתה של אילנה דיין במשך שש דקות מול המצלמה בשוט אחד מאומץ, בלתי נסבל באורכו, בעודה מקריאה את השמצות הפרא שהטיח בה בנימין נתניהו — היא בחירה טלוויזיונית מבריקה. לא רק כאמצעי להעברת אינפורמציה מצמררת לצופים, אלא גם כראית־הזהב, המוכיחה את מה שנאמר בתחקיר שלה וממחישה את אופיו של שלטון נתניהו בכלל. מה שעברה דיין לנגד עיניו ההמומות של הצופה הוא מה שיעבור כל אזרח ישראלי — בלי קשר לנטייה פוליטית — שיעז למתוח ביקורת על ראש הממשלה ובני ביתו.

אבל מעבר לכל, ערכה הגדול של הקראת התגובה, כפי שנעשתה, אינו טלוויזיוני או פוליטי, אלא טמון בהיותה מצג אמיתי של קורבן בשעת תקיפתו. מובן שהתגובה מעידה קודם כל על כותבה. היא מאשימה את דיין בשקרים ובעלילות, והיא עמוסה בעיוותים בלתי נסבלים. דוגמה: "להתיישבות היהודית ביהודה ושומרון היא מתייחסת כאל גזל קרקעות", נאמר בתגובה, בעוד שבראיון שזכיתי לקיים עמה רק לפני ימים אחדים ("מוסף 'הארץ'", 4.11) אמרה דיין, שהיא מוקסמת מהלהט המתנחלי, כפרה בגינויים המוטחים בהתנחלויות וקראה להתחשב במשוואת ניהול הסיכונים השונה של הימין, כהגדרתה.

איך מכנים אשה המתבטאת כך "שמאל קיצוני" — וזאת בלי להתייחס כלל לדמוניזציה של הערך שמאל, כאילו מדובר בעמדה בלתי לגיטימית ומוקצית? מתברר שאפשר. בקלות מכאיבה. בעולם המראות המעוותות שבונה נתניהו, דיין היא שמאל קיצוני. עכשיו נותר לשרשר את זה לציבור.

שמעתי את הריאיון עם דיין בגל"צ הבוקר, שבו המשיכה לטעון, כי ראש הממשלה מרתק אותה וכי אינו אויב שלה. גם כשהיא מותקפת באופן חסר תקדים, לדיין חשוב להישמע רגועה ושקולה. כמו אנשי מרכז אחרים, שמתעקשים למצוא סימטריה הגיונית, לשיטתם, לא רוצים להסתמן כאויבי השלטון, ועדיין מנסים להושיט יד למי שנמצא כבר בפאזה אחרת לגמרי.

נתניהו של הקדנציה הרביעית, וניתן היה לראות זאת כבר בבחירות, השיל כל אחריות ממלכתית או תפישה ליברלית שדיין, כפי שהתבטאה בראיון, משוכנעת שעדיין קיימת בו. האש שליחכה את ארגוני זכויות האדם "השמאלנים" מגיעה במהירות ללב הקונסנזוס, וסופה שתשיג גם ימנים שלא יתמסרו לפולחן הסגידה לנתניהו. מי שחושבים שנתניהו, על חייליו בליכוד, משחק משחק פוליטי הוגן ודמוקרטי, מפספסים באופן טרגי. הם פוסחים על החובה להצביע על הדבר הזה ולומר: הוא לא טוב. האיש הזה פשוט לא טוב. ואין שום קשר לימין או שמאל.

הביקורת הזאת רלוונטית גם כלפי חברי בשמאל בעלי המחשבה הרדיקלית, החופשית והמורכבת, בהם עמיתי רוגל אלפר, שהעלה בביקורת הטלוויזיה שלו טענות שונות, מחכימות כשלעצמן (שידור התגובה מיטיב בעצם עם נתניהו, שמשנה את חוקי המשחק, וטענות בגנות השיח השמאלני והברנז'אי). יש מעשי נבלה שמולם צריך פשוט לעצור, לזעוק נגדם, בפשטות עירומה, בלי זווית מעניינת, בלי מחשבה מתוחכמת, בלי אשנב להפוך־על־הפוך. זאת הדרך היחידה לגדוע את פלישת הרע המוחלט הזה למגרש המשחקים, לד־נ־א הישראלי.

הקראת הטקסט שנכתב בידי נתניהו או שליחיו היא האמת העיתונאית הגדולה שהביאה דיין. יותר מכל תחקיר אחר, אין טובה ממנה כדי להעיד על ראש ממשלת ישראל ועל החיים תחת שלטונו.

כתבות מומלצות

דיוקנאות של כתבת אל-ג'זירה שירין אבו אקלה בתערוכה לזכרה בעיר ג'נין, לפני כשבוע

חדשות היום, 25.5

קורס העריכה הדיגיטלית של הארץ

"הארץ" מוציא לדרך את המחזור השלישי של קורס העריכה הדיגיטלית

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"