כן, כיהודי אמריקאי אני מפחד

פיטר ביינרט_
פיטר ביינרט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פיטר ביינרט_
פיטר ביינרט

מימיי לא הרגשתי כה מעט אמריקאי וכה יהודי. בתור אמריקאי, אמריקאי לבן, הרגשתי תמיד בטוח. תמיד הנחתי שארצי תהיה יציבה. תמיד הנחתי שהחוקה תרסן את נטיית השררה להשחית. מעולם לא פחדתי מממשלתי או מהאנשים שעמם אני חולק את המדינה שלי. מעולם לא שנאתי אותם. בלי להקדיש לכך מחשבה יתירה, הטמעתי את תפישת ברק אובמה ומרטין לותר קינג, לפיה, למרות הפיתולים, הקידמה מגיעה בסופו של דבר. אמריקה שמה קץ לעבדות. העניקה זכות בחירה לנשים. שמה קץ לאפלייה הגזעית. נתנה תוקף חוקי לנישואי הומואים. בחרה נשיא אפרו־אמריקאי. הימים יחלפו. המדינה שלי תישאר בעיקרה כפי שהיא עם השנים, רק חופשית יותר ופחות טעונת שנאה.

אני לא מרגיש כך יותר. בתור אמריקאי, אני לא יודע מה להרגיש. מעולם לא חוויתי דבר דומה לבחירתו של דונלד טראמפ. מעולם לא חוויתי דבר כה מפחיד או מערער. אני חווה סחרור פוליטי.

בתור אמריקאי, ממש לא התכוננתי לכך. המקום היחיד שאני יכול למצוא איזון במצב הזה הוא היותי יהודי. הסבים שלי נולדו בליטא ובמצרים. הוריי נולדו בדרום אפריקה. הם לא הרגישו בטוחים. הם לא הבינו את האנשים שעמם חלקו את המדינה שלהם. הם לא האמינו שההיסטוריה צועדת קדימה לעבר ימים טובים יותר. היא לא צעדה קדימה כשהנאצים, ואחריהם הסובייטים, בלעו את המדינות הבלטיות. היא לא צעדה קדימה כשדרום אפריקה השיתה את מדיניות האפראטהייד. הסבתא שלי, שהחלה את חייה באלכסנדריה וסיימה אותם בקייפ טאון, נהגה לצחוק עליי כשהתגאתי בארה"ב. היא אמרה לי לא להרגיש יותר מדי בנוח. היא אמרה שיהודי צריך תמיד לדעת מתי לעזוב את הספינה הטובעת.

אני לא עוזב את אמריקה. זו ארצי. אני צריך להיאבק למענה. אני צריך להיאבק ־ כל יהודי אמריקאי צריך להיאבק - בשביל להגן על המוסלמים האמריקאים, המבועתים היום להחריד מן הסתם. אני צריך להיאבק בעשרות האמריקאים הנאצים שהתנפלו על חשבון הטוויטר שלי כדי לחגוג את ניצחונם. אני עדיין אוהב את אמריקה בכל מאודי. אבל איני בוטח בה עוד באותה המידה. ואיני בוטח בקידמה. קולה של סבתי עוד מהדהד באוזניי.

דונלד טראמפ מכריז על נצחונו בעצרת המרכזית בניו יורק, הבוקרצילום: CHIP SOMODEVILLA/אי־אף־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ