עבור סמוטריץ', ההשוואה לאונס טבעית

שִׁפחָה שַׁחָה, כּוֹרַעַת וְאוֹבֶדֶת

עידו דמבין
עידו דמבין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עידו דמבין
עידו דמבין

בשנת 1934 כתב אברהם "יאיר" שטרן, לימים מנהיג הלח"י, את השיר "הרי את מקודשת לי מולדת", שמתאר את קריאת האהבה הנרגשת של אדם, בן דמותו-שלו מן הסתם, לארץ ישראל המתוארת כאישה כנועה, טהורה ונצחית. שטרן כתב "הֲרֵי אַתּ מְקֻדֶּשֶׁת לִי, מוֹלֶדֶת / כְּדַת מֹשֶׁה וְיִשׂרָאֵל / שִׁפחָה שַׁחָה, כּוֹרַעַת וְאוֹבֶדֶת, / אֲנִי לָך בַּעַל וְגוֹאֵל". כך מיצה בבית אחד קצר, שנכתב בתל אביב, את ליבת המשנה המדינית-חברתית של הציונות הדתית, כפי שביטא אותה הבוקר ח"כ בצלאל סמוטריץ' בעמונה, כשקבע שפינויה משול לאונס ברוטלי של אישה בגלל הכאב שהוא גורם.

כשאמר ח"כ סמוטריץ' את הדברים, כך לפי הדיווח, עמדו דמעות בעיניו. לאוזן ועין חילונית, ולכל הפחות שמאלנית-ליברלית, הדבר מתמיה, כמעט מרגיז. ההשוואה בין ארץ, אדמה ואישה וזכותה על גופה היא מקוממת. אנו תוהים כיצד סמוטריץ' מרשה לעצמו לדבר כך, איזו הבנה ואיזה ניסיון (חס וחלילה) יש לו בכל הקשור לעולמן של קורבנות הטרדה, תקיפה ושלל צורות אחרות של אלימות על רקע מיני. אבל בחוגי הימין הקיצוני של חבר הכנסת, המשתייך לפלג "תקומה" הקיצוני, אפילו ביחס לליכוד ולפלג המפד"לי של הבית היהודי, מדובר בהשוואה כמעט טבעית.

המצע האידאולוגי של סמוטריץ' הרי נשען על איזון ספציפי בין ארץ ישראל, עם ישראל ומדינת ישראל. למעשה, המשולש המדובר הופך אצלו למרובע: תורת ישראל נכנסת גם היא למשוואה. כך, ארץ ישראל היא ביטוי פיזי של קדושה, הבטחה אלוהית שבסיסה בתורת ישראל. "לְזַרְעֲךָ, נָתַתִּי אֶת-הָאָרֶץ הַזֹּאת, מִנְּהַר מִצְרַיִם, עַד-הַנָּהָר הַגָּדֹל נְהַר-פְּרָת", אינו ביטוי רעיוני או מטאפורי, אלא הבטחה ממשית שיש לפעול בצורה אקטיבית כדי לממש אותה.

בלי תורת ישראל, אין ארץ ישראל, ובלי שתי אלה - אין עם ישראל. המדינה, אם כן, היא ביטוי של הקשר התנכ"י הנצחי הזה. למרבה הצער, זו קביעה שאיש שמאל לא יוכל לקבל (גם אם יצליח להבינה): במשוואה בין "מדינה" ובין "ארץ", הארץ תנצח תמיד. גם אם אותה הארץ איננה - מבחינה חוקית ולפי קביעת בג"ץ, הדין הבינלאומי וממשלות ישראל משנת 1967 ועד היום - חלק מהמדינה.

גם שאר הנהגת הימין לא חולקת על התפישה הרעיונית הזו, ולמעשה פועלת כדי לעדכן אותה. לא בכדי נפתלי בנט הסביר שיש "למסור את הנפש על סיפוח יהודה ושומרון", וחברי כנסת מהליכוד עמלו והעלו שורה של הצעות לסיפוח חלקים שונים מהגדה המערבית. סיפוח, לשיטת החלקים האמוניים של הכנסת, הוא הביטוי האולטימטיבי לא רק לאותו מעשה בעלות שיאיר דיבר עליו בשירתו, אלא המהלך הנדרש כדי למחוק את הקו המטושטש ממילא המפריד בין ארץ ישראל ומדינת ישראל.

במובן הזה, מפעל ההתנחלויות וביתר שאת ההתנחלות בעמונה, הוא אולי צעד לא חוקי על פי החוק היבש, אבל החוק היבש לא נרטב אף פעם, גם לא מדמעה של ילדה. מה שכן הוא בהחלט עשוי להירטב מדמעה של ח"כ מהקואליציה. וכל כמה שהקביעה הזו מרתיעה עבור חלקינו, אם לא בהיבט החוקי, הרי לפחות בהיבט האנושי של גזל אדמות והסדרה בדיעבד של גזל כזה על חשבון הבעלים הפלסטיני של הקרקע, עבור סמוטריץ' היא טבעית כמעט כמו עבור יאיר, שהיטיב להדגיש בשיר אחר שכתב ("ליבי חולה חולה באהבת מולדת"): "עַזָּה כַּמָּוֶת אַהֲבַת-מוֹלֶדֶת / שִׂנאַת-אוֹיֵב – עַזָּה מִמֶּנוּ עוֹד". זו התורה כולה, על רגל אחת.

הכותב הוא עורך דין ופעיל פוליטי, ממקימי "מהפך" במפלגת העבודה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ