מכתב למר יגאל לוינשטיין

אהובה ינאי
אהובה ינאי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הרב יגאל לוינשטיין
הרב יגאל לוינשטיין צילום: מתוך היוטיוב של מרכז ליב"ה
אהובה ינאי
אהובה ינאי

מכתב למר יגאל לוינשטיין,

אקדים שלום ואסביר מדוע אינני מכנה אותך "הרב", בטח שלא "כבוד הרב", וגם לא "המורה". מעמד של רב אינו תוצאה של בחינות הסמכה לרבנות. רב צריך להרוויח את מעמדו. ואני, לא במפתיע, לא רואה בך, מר לוינשטיין, את הרב שלי. גם לא מורה. ממורי, שחלק מהם היו רבנים, למדתי ש"כבוד המורה" מחייב כבוד הדדי גם כשאיננו מסכימים. ברור שאין לך כל כבוד כלפי. ומדוע "מר" ולא יגאל? כי לא קניתי אותך לחבר, וגם אין לי כל כוונה לעשות זאת.

לאחרונה שמעתי אדם אחר, שגם לו הסמכה לרבנות ואינני זוכרת שמו, מסביר בטלוויזיה שכשמורה מדבר בפני תלמידיו, מותר לו להתבטא כך, אך לא בתקשורת. מעניין. אותי לימדו מורי כי כל מי שהוא בבחינת מנהיג חינוכי, בכל מקום ולכל עניין, מחויב בעת עמידה בפני תלמידים להיזהר במילותיו כפל כפליים. לעולם הדוגמה האישית והסגנון לא מנותקים מהמהות.

ובכן, נכשלת במבחן חשוב יותר ממבחן המעמד והתואר, מבחן הערכים. נמצאו מי שמספרים לנו שאתה אדם ערכי, אך אין לי אלא את אשר שמעו אוזניי. ואני שמעתי מי שמדבר על טוהר וקדושה בשפה זולה, שאין בה לא טוהר ולא קדושה. שמעתי מי שמדבר מתוך התנשאות אדירה על ערך הצניעות, כאילו הוא נמדד רק בהקשר המיני. לימדוני מורי כי הצניעות האישית, יש בה עומק של עמידה מול העולם בידיעה שאינני הטובה והצדיקה מכולם, וכי יש צדיקים וטובים ממני בנושאים שונים. עולמך מצטמצם לאורך השרוול או לקרבה אנושית ואישית בין אנשים ונשים. כמה קטן ודל עולם זה.

אבל הערך החשוב ביותר ששכחת, הוא סוד התורה היהודית על רגל אחת – אל תעשה לחברך את מה ששנוא עליך. אני מקווה כי תסכים איתי, הפעם, שהכתוב התכוון לכל בנות ובני חוה ואדם, ולא רק לזכרים.

מר לוינשטיין, אני בטוחה כי לא תרצה שנציג אותך בפני קרוביך וחבריך כמי שלא ראוי לחברות עמוקה עד נישואין, להורות משמחת, ובכלל שאינך יהודי כי שירתת בצה"ל. אך אתה הרשית לעצמך לעשות זאת לנו הנשים. בזכותך גיליתי שאיני יהודייה מאחר שאמי שירתה באצ"ל. אמי חטאה אף במעצר בבית לחם לאורך שנים, והוסיפה חטא על פשע כשכתבה את מורשת הקרב שלה לדורות שיבואו. כן, אני אישה שבילדותה גדלה על מור"קים, גם של נשים. ובכלל, נולדתי אחרי קום המדינה, אחרי השחרור של אמי מאצ"ל, ולשיטתך היא כבר בבחינת לא יהודייה, או יהודייה גרועה. כך קבעת. ועתה, נכדותיי הן דור רביעי למי שאינן יהודיות.

החטא החמור שלך הוא שאינך טועה רק לעצמך, אלא מטעה את צאן מרעיתך ומרבה מחלוקת קשה בישראל. מדבריך ומדברי אלה המסבירים שדבריך אמת, ואף נאמרו בכאב, נותרה בי הידיעה הברורה מתמיד כי אתה ודומיך פוחדים. שהרי הגיבור הוא מי שכובש את יצרו, וכשאתה מדבר על צניעות, אינך מדבר על הצניעות שלי, אלא על שלך.

אומרים שאתה גיבור – אז תתגבר מהאיום שבנוכחותי, האישה. כשאתה מדבר על חוסנו של צה"ל, אתה פוחד לגלות שיכולות להיות מפקדות ראויות יותר ממך, ואף כאלו שיצליחו טוב ממך. הפחד הגדול שלך ודאי קשור גם לעובדה שיום אחד תהיינה נשים רבניות. לא כאלה שקיבלו את התואר רבה בשל נישואין, אלא כאלה שיוסמכו ותהיינה מנהיגות דתיות, קהילתיות ואף לאומיות (הרבה הראשית לישראל, מה פסול בכך?). רבניות כמו רבנים, מנהיגות כמו מנהיגים.

בעבר היה ביטחון מלא בכך שנשים לא יכולות להיות רופאות או שופטות, ובטח שלא טייסות. אז כן, יש לך מר לוינשטיין סיבה לפחד, כי יום אחד תהיינה נינותיה של אמי הלוחמת רבות. הן יעמדו כתף אל כתף עם גברים ויכהנו בכל תפקידי המנהיגות והפיקוד. בצניעות האנושית הראויה. בעיני זהו עתיד ורוד ואופטימי, וזו בדיוק הסיבה שאותך עתיד שכזה מפחיד.

אל"מ במיל' אהובה ינאי שירתה בעבר כקצינת פניות הציבור וראש מחלקת נפגעים בצה"ל, וכיום היא מכהנת כמנכ"לית עמותת "מתן" המשקיעה בקהילה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ