החלטת המל"ג נכונה: יופרדו נשים מגברים

הגר להב
הגר להב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תלמידות כיתה א', ב-2012
צילום: מוטי מילרוד
הגר להב
הגר להב

בשבוע שעבר דווח כי חברי מל"ג מקדמים רעיון לאפשר לימודים נפרדים לא רק לסטודנטים גברים חרדים, אלא גם לאורתודוקסים-לאומיים, שיוכלו להעביר את שנות לימודיהם האקדמיות בהתחככות עם גברים (סטודנטים ומרצים) בלבד (אם כי יש לי הרגשה שהמזכירה תישאר גם שם אשה). ברוח הרב-תרבותיות, השוררת כיום, הדורשת לכבד את תרבותם השונה של מיעוטים, אני סבורה כי מדובר ברעיון מצוין. למעשה, הוא כל כך טוב, שאני מעוניינת לקדם אותו הלאה.

ראשית, למה שרק גברים דתיים ילמדו בנפרד, בואו נארגן לנו שני מסלולי לימוד – גברים ילמדו עם גברים ונשים ילמדו עם נשים. אחרי הכל, מחקרים פמיניסטיים רבים מוכיחים כי ילדות ונשים מפיקות הרבה יותר מלימוד עם ובידי נשים בלבד, בעצם, אפילו פשוט משהייה ושיחה עם נשים אחרות. כך, למשל, מגלים מחקרים כאלה כי תלמידות מרבות יותר להתבטא כאשר אין תלמידים בכיתה, הן משום שבנים נוטים להשתלט על השיחה והן משום שהחשש לפאדיחה מול ה"המין השני" נעלמת. הם גם מגלים כי מורות ומורים נוטים לפנות יותר לתלמידים בנים, מה שאומר שהיעדרם פותח אפשרויות חדשות לתלמידות.

והנה דוגמה (לא ממש קוריוזית): בבית ספר בעל מודעות פמיניסטית בארה"ב שמו המורות לב לתופעה המוכרת לכולנו: בהפסקה הבנים משחקים משחקי כדור תופסי-מרחב במרכז מגרש הספורט, בעוד הבנות משחקות בשוליו משחקים מצומצמי-מקום כמו גומי, קלאס או קפיצות בחבל. החליטו המורות לשנות סדרי עולם, לתת את המגרש חצי שבוע לבנים וחצי שבוע לבנות. שלושה חודשים הבנים שיחקו במגרש בימים שלהם, אבל הוא נותר פנוי בימי הבנות. הן לא נטשו את הקלאס והחבל, את השוליים, את הפריפריה. הורים מודאגים כבר החלו להצביע על ה"בזבוז" בעניין, ועל כך שחבל שהמגרש לא מנוצל כל השבוע, ואולי כדאי להחזיר אותו לבנים, כי הבנות ממילא לא משתמשות בו. ואז קרה הדבר: הבנות החלו, לאט לאט ובזהירות, להיכנס למרכז המגרש, לזרוק כדור, לתפוס מקום.

לימודים נפרדים יאפשרו את זה. ומכיוון אחר לגמרי, כיום כבר ידוע כי בעת שיחה קרובה ואינטימית בין נשים, נוטות המשתתפות להפריש אוקסיטוצין, מה שמכונה בעגה הפופולרית "הורמון האהבה", המופרש גם בעת לידה, הנקה, אורגזמה והתאהבות. ההורמון הזה לא רק עושה לנו כיף במוח, הוא גם חיוני לבריאות טובה. רק תחשבו כמה אוקסיטוצין יופרש שכשסטודנטיות ילמדו עם סטודנטיות אחרות ועם מרצות. אז בואו, נפריד.

אבל אי אפשר להפסיק כאן. אנחנו הרי לא נאיבים, ויודעים היטב שהפרדה היא פעמים רבות שיטה לסגרגציה והדרה. אז נתבע כמובן משאבים זהים וערך זהה ל"לימודי נשים" ול"לימודי גברים". ואיך נבטיח שהחלוקה תהיה שוויונית? מוטב שנפריד אוניברסיטאות – שתהיה אוניברסיטת נשים, שבראשה תעמוד כמובן אשה וכל הסטודנטיות והמרצות בה יהיו נשים, ובמקביל לה תהיה אוניברסיטת גברים (מרצים גברים עלולים להתלונן כמובן שהדבר ישבור את מטה לחמם, משום שבאוניברסיטאות יש יותר סטודנטיות מסטודנטים, אבל היי – אני לא שומעת רבים מהם מתקוממים נגד רעיון ההפרדה הנוכחי, שיפגע במטה לחמי).

וכדי להבטיח שלא תהיה אפליה בין האוניברסיטאות ניאלץ לחלק את המל"ג, המזרים להן את המשאבים – מל"ג נשים ומל"ג גברים. ואם כבר, מה עם חלוקת הממשלה, שהיום היא לכאורה מעורבת אבל כוללת, לפי הספירה האחרונה שלי, 20 גברים ושלוש נשים? למה שלא נלך כבר על ממשלת גברים מוצהרת, וממשלת נשים מוצהרת. כמה כבר יכולה ממשלת נשים להזיק, לנוכח התוצאות של ממשלת הגברים? ואל תבינו אותי לא נכון, אני דווקא בעד שבחומה שתיבנה בין ממלכת יהודה לממלכת יהודית, יהיו מעברים בטוחים, יתאפשרו ביקורי משפחות ואפילו אישורי שהייה לתקופה מוגבלת. תושבות קבע היא מחוץ לתחום כמובן, ושינויי אזרחות יאושרו על ידי משרדי הפנים, עובדים סוציאליים, פסיכיאטרים וכירורגים, שמולם ממילא יש להתייצב אם חפצת לשנות מין ו/או מגדר.

יש בעיה קטנה בהצעה שלי, אני מודה. אם כבר הולכים על רגישות תרבותית של קבוצות-זהות שונות באוכלוסייה, למה להסתפק רק בחלוקה המגדרית, כלומר ההפרדה שבין נשים לגברים. מה עם מל"ג ערבי ומל"ג יהודי? מל"ג מזרחי ומל"ג אשכנזי? מל"ג קוויירי ומל"ג סטרייטי? מל"ג דתי ומל"ג חילוני? אה, כזה בעצם כבר יש, לא?

ד"ר הגר להב היא מרצה בכירה לתקשורת, מגדר וסוציולוגיה של האמונה, במחלקה לתקשורת במכללת ספיר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ