חייבים לשנות את שיטת המועדון הסגור של מרצ

אבי בוסקילה
אבי בוסקילה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
כנס מפלגת מרצ, 2015
כנס מרצ, 2015צילום: תומר אפלבאום
אבי בוסקילה
אבי בוסקילה

הערב תתכנס ועידת מרצ. על הפרק, השאלה האם לקבוע פריימריז פתוחים להנהגת המפלגה ולרשימתה, או להשאיר על כנה את השיטה הקיימת, שמקנה לוועידת מרצ את הכוח למנות את הנציגים. רבות דובר על הסיבות לתמוך בפריימריז פתוחים: התכליתיות, האופציה לשינוי, המשמעות לפעילים והפעילות שגדלו במפלגה ועוד. אבל האמת היא שפתיחת הפריימריז במרצ היא לא רק משאת לב של פוליטיקאים או תרגיל פוליטי. זו הזדמנות לשחרר את מרצ משיטת "המועדון הסגור" ששולטת בה כבר זמן רב מדי, ומונעת ממנה לייצג באמת ציבורים רחבים.

אני מכיר מצוין את המועדון הסגור של מרצ. בשנת 2015 ניסיתי להצטרף לוועידת המפלגה, לגוף הבוחר והמסדר של הבית הפוליטי שלי. לצערי נכשלתי. לא לקח הרבה זמן עד שהבנתי את מה שיודע כל מי שניסה אי פעם בחייו להיכנס למועדון סגור: אם אתה לא "אחד משלהם", אין שום סיכוי שיכניסו אותך. הדילים, העסקנות והידיים שרוחצות זו את זו, שולטים ב"מפלגה הדמוקרטית" של ישראל ולא נותנים לכוחות חדשים לזרום פנימה. הם התאהבו בקוטן, התאהבו בצמצום ובסגירות, והתאהבו בכוח של מי שיושב בעמדת הסלקטור ולא מבין שבמועדון שעליו הוא שומר לא נשאר אף אחד.

פתיחת הפריימריז היא הצנתור שמרצ זקוקה לו על מנת לחזור לציבוריות הישראלית. צנתור שיאפשר לדם חדש ונקי לזרום פנימה, שיזמין אל תוככי המפלגה רבים ורבות שלא מצאו עצמם עד עתה במפלגה. אנשים ונשים שמגיעים ממקומות שונים ברחבי הארץ, ותומכים בערכים שמרצ מייצגת, אבל לא מצאו עד היום את הדרך לקרוא למפלגה הזאת בית. מרצ היא היום המפלגה היחידה שמייצגת ערכים של חתירה לשלום, חירות, זכויות אדם, פלורליזם וצדק חברתי. גם אם לפעמים זה נראה אחרת, אלה עדיין הערכים שבהם מאמינים מיליוני אנשים ונשים בישראל. כדי שהאנשים שמאמינים בערכים הללו יוכלו להצטרף אליה, המפלגה חייבת להיפתח. זו הדרך להחזיר את מרצ להיות המפלגה המייצגת באמת ובתמים את הרוח הישראלית הדמוקרטית.

את המחלוקות על הטכניקה אני שם בצד. נכון, לטכניקה יש חשיבות, אבל הרעיון גדול מזה, משמעותי מזה וחשוב מזה. מי שמאמין במרצ חזקה, ומי שחושבת שצריך להרחיב את השורות, חייבים לאפשר את הצנתור הזה, חייבות להסתכל מעל הטובה הפרטית - על טובת הכלל והמפלגה. ולכן אנחנו חייבים וחייבות לתמוך במהלך האמיץ שיזמה יו"ר מרצ, זהבה גלאון, שהחליטה לקחת סיכון לא מבוטל, ולצאת מאזור הנוחות שלה, נגד המערכת שהכתירה אותה. היא מבינה את מה שאנחנו מבינים: אם מרצ לא תהיה מפלגה רחבה ופתוחה, היא פשוט לא תהיה.

מרצ רחבה היא מרצ חזקה, שפותחת את השערים למרחב אג׳נדות, דעות וזרמים שיהפכו אותה למפלגת העם שהשמאל בישראל צריך. מפלגה בה לכל אזרח ואזרחית בישראל יש מקום. מקום בטוח, מקום מכיל, מקום שנאבק בשבילם על העקרונות הכי חשובים של החברה הישראלית. במשך שנים מרצ רצה לבחירות עם רשימה סגורה, שנראית פחות או יותר אותו הדבר, ולא מבינה למה הציבור לא הולך אחריה. ובאמת, איך זה יכול להיות שמרצ, המפלגה שפועלת לטובת כל אזרחי ישראל - יהודים וערבים, מזרחים ואשכנזים, עניים ועשירים מהפריפריה ומהמרכז - מוצאת את עצמה נאבקת על אחוז החסימה, עם תמיכה של ציבור קטן והומוגני? התשובה פשוטה: השיטה הנוכחית במרצ סוגרת את השערים בפני כל מי שרוצה להצטרף. זו לא הדרך של מרצ. מרצ חייבת לקחת את עצמה בידיים, להביט במראה ולראות שמה שכובל אותה הוא לא האידאולוגיה, לא השאיפה לשלום והמלחמה לצדק, אלא השיטה, שחוסמת את הנתיב בפני כל ציבור חדש.

שנים הצבעתי למרצ, שנים שמרצ היתה הבית שלי. כדי להישאר הבית מרצ חייבת ללכת לפריימריז פתוחים. חייבת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ