הודיה שחר
הודיה שחר

בשבוע שעבר ביקר ח"כ יאיר לפיד בפרלמנט הספרדי במטרה להציג לחבריו דו"ח, שחובר על ידי הארגונים NGO Monitor ו-ACOM, המצביע על מימון ספרדי רחב היקף לארגונים לא ממשלתיים, המנהלים קשרים עם ארגוני טרור, מקדמים אנטישמיות, מסיתים לאלימות, ומעורבים בקמפיין ה-BDS (חרם, משיכת השקעות וסנקציות נגד ישראל).

על פי הנתונים בדו"ח, הממשלה הספרדית מעבירה מימון ישיר לשישה ארגונים הפעילים בקמפיין ה-BDS, כאשר ארבעה מתוכם מנהלים קשרים לכאורה עם ארגון "החזית העממית לשחרור פלסטין", המוגדר כארגון טרור על ידי ארה"ב, האיחוד האירופי, קנדה וישראל. מאז הקמתו ב-1967, ארגון החזית העממית היה מעורב בפיגועי התאבדות, חטיפות מטוסים, התנקשויות ופעולות טרור אחרות המכוונות נגד אזרחים.

כגוף היחיד בישראל החוקר את פעילותם של ארגונים הטוענים שהם מקדמים זכויות אדם ואג'נדה הומוניטרית, חשפנו את העובדה שחלק מהארגונים הטוענים לקידום זכויות אדם, מזוהים באופן עקיף או ישיר עם ארגוני טרור, כגון החזית העממית. רק אתמול נעצרה בפעם השנייה חאלדה ג'ראר, פעילה בכירה בחזית העממית וסגנית יו"ר "אדאמיר", הפועל למען זכויות האסירים הביטחוניים (כלומר, מחבלים), אשר קיבל מימון באופן ישיר ועקיף מהאו"ם, אירלנד, נורבגיה, בריטניה, שוויץ והולנד.

ב. מיכאל טוען שמכון המחקר NGO Monitor הוא "עוד עמותת ימין קיצוני, הפועלת לסתימת פיהם של ארגוני זכויות האדם". באמירה זו הוא פוגע באנשי ימין ובאנשי שמאל (וכן ברוב שאינו מזוהה עם מחנה אידיאולוגי כלשהו), שסולדים גם הם מארגונים שמנצלים עקרונות מוסריים למטרות בלתי מוסריות. NGO Monitor שם לו למטרה לקדם דיון ציבורי על הדיווחים והפעילויות של ארגונים לא-ממשלתיים הפעילים בסכסוך הערבי-ישראלי, וטוענים לקידום אג'נדות הומניטריות. דיון זה חוצה מפלגות ודעות בתוך המסגרות הפוליטיות בישראל. אנו לא רק אומרים זאת, אלא פועלים באופן הזה, ומקיימים קשרים עם חברי כנסת מהקואליציה ומהאופוזיציה, ללא הבחנה.

פעילות נגד קמפיין ה-BDS, אנטישמיות או נגד טרור אינה פעילות "ימין קיצוני" ואין ספק שהיא בלב הקונצנזוס. ארגונים שבראשם עומדים תומכי טרור מובהקים אינם יכולים להיחשב ארגוני "זכויות אדם", ותמיכה ברצח יהודים אינה "מעשה הומניטרי".

מעבר לכך, אדם הקורא לנו עמותה "די סמוטריצ'ית" הוא די בור, למען האמת. רק במארס השנה כתבתי מאמר דעה המתנגד לפעילות החקיקה שמנסה להתוות ח"כ בצלאל סמוטריץ' נגד עמותות הפעילות בסכסוך הערבי ישראלי. ב-NGO Monitor עודנו מאמינים כי הדמוקרטיה הישראלית חזקה דיה להתמודד עם קיומן של קבוצות המכפישות את התנהלות הצבא והממשלה, ובשל כך הפתרון צריך להיות מושג ברמה הדיפלומטית ובדיאלוג בין פרלמנטרי, כפי שח"כ לפיד עשה.

ח"כ לפיד קידם מהלך חשוב בפרלמנט הספרדי, שמטרתו להילחם בתופעת המימון לארגונים קיצוניים ולהוביל הליך חקיקה שיעצור את המימון הספרדי לארגוני BDS. ממשלת ספרד מתנגדת לטרור ומתנגדת באופן גלוי ובעקביות לפעילות BDS. לא בכדי הופתעו חברי הפרלמנט הספרדים לגלות באילו ארגונים רדיקליים מושקעים כספי משלמי המסים שלהם. בפגישתו של לפיד עם מזכיר המדינה הספרדי, הוא העביר לו מכתב שדורש את הפסקת העברת הכספים. מזכיר המדינה הבטיח כי מדינתנם מתנגדת ל-BDS והם ילמדו את הדו"ח לעומק.

פעילות זו מצטרפת לשורה של פעולות דיפלומטיות, בהן מכון המחקר NGO Monitor התאמץ לחשוף בפני גורמים ממשלתיים באירופה לאן כספם מועבר. רק לאחרונה ממשלות דנמרק ונורבגיה הקפיאו מימון לארגונים המעורבים בפעילות אנטי-ישראלית, והחלו להכיר בכך שכספן משמש למטרות שאינן עולות בקנה אחד עם עקרונות זכויות האדם וקידום תהליך השלום. כמו כן, בחודש יוני הפרלמנט השוויצרי העביר החלטה שמחייבת את הממשלה לחדול ממימון ארגונים לא-ממשלתיים שמעורבים בהסתה, שנאה, גזענות ואנטישמיות.

מחקרי NGO Monitor ימשיכו להוות מקור מידע ייחודי ואמין עבור נציגי ממשלה בארץ ובחו"ל, נבחרי הציבור מהקואליציה ומהאופוזיציה, תקשורת ישראלית ובינלאומית, החברה האזרחית, דיפלומטים והציבור הרחב על ארגונים לא-ממשלתיים, קמפיין ה-BDS, לוחמה משפטית ודה-לגיטימציה נגד ישראל. אין ספק כי למשתיקים ולמשמיצים כדאי להתחיל להתרגל.

הכותבת היא דוברת מכון המחקר NGO Monitor

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ