אל תפילו את הבג"ץ הזה על דרום תל אביב

רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד

"זעם בדרום תל אביב", בישרו בתקשורת בעקבות החלטת בית המשפט העליון. אני גר כבר כמה שנים בדירת חדר משלי בשכונת התקווה. הלכתי ברחובות, עברתי בשוק. אנשים היו בשלהם. אני מניח שהיו כאלה שזעמו בדרום תל אביב. אבל זה כמו להרים טלפון ליורם שפטל ולחשוב שדעתו או כעסו ייצגו את תחושות הבטן באזור קיסריה ומישור החוף.

דרום תל אביב אינו מקשה אחת. במחשבה כי בדרום תל אביב זועמים ושונאים שחורי עור יש כמובן גזענות מסוימת, שמניחה שמדובר באנשים פתוחים פחות. יש שהיו שמחים אם האפריקאים היו נעלמים מהשכונה, אחרים השלימו עם קיומם כשכנים או כלקוחות. אני יכול להעיד על הרוח הטובה ואהבת האדם בקרב רבים מתושביה הוותיקים. ההפגנות נגד שחורי עור המונהגות על ידי חברי סיעות מתחרות למועצה המקומית, שלרוב מביאות עד 30 איש, לא סותרות את זה.

אנחנו חיים עם האפריקאים, הסתתרנו איתם בזמן המבצע הצבאי האחרון, אני שב כמעט כל ערב בסביבות שתיים בלילה וחולף באדישות ברחוב, כפי שהיה כשגרתי בעיר הלבנה. אין אידיליה, אני תומך במתן תמריצים כדי שיתפזרו ברחבי הארץ ויירד המתח. אבל בשנים שאני גר בשכונה לא נתקלתי בבעיה כלשהי הקשורה לשחור עור. האפריקאים נמצאים בתעסוקה מלאה, כך שאין גניבות של הישרדות.

מנתוני משרד הפנים, יש 38 אלף מבקשי מקלט בכל הארץ, פחות ממחצית מתושבי חדרה. אף אחד נוסף לא חמק את הגבול בשנה האחרונה. להפך, אלפים כל הזמן עוזבים. כך שכדי להזין את השנאה מדברים על פלישה מונגולית וגיאורגית חדשה: חצי מיליון, לפי אומדן של אחת הסיעות נגד זרים, נכנסו בלי שהבחנתם.

שוטרים עמם דיברתי העידו על ירידה גדולה בפשע בעשור האחרון בשכונה. כשנשים בשכונה נשאלו בקבוצת הפייסבוק השכונתית על התחושה שלהן כשהן ברחוב, חלקן אמרו שלפעמים ההרגשה לא נעימה, אבל זה קורה גם במרכז תל אביב. היתה הסכמה ששחורים לא מציקים יותר מאשכנזים או מזרחים. ההכללה שכן עובדת היא, שאם נשים מוטרדות זה על ידי גברים.

כן, יש בינם גנבים ואנסים נאלחים – בכך הם לא שונים בהכרח מהעדה הבלגית או כל עדה אחרת בישראל. תמיד כדאי לזכור שעל אף שבישראל יש גזענות ברמות שונות נגד ערבים, אפריקאים ומזרחים, רוב האנשים שגנבו ממני בחיי היו מנכ"לי חברות, שחלק ניכר מהם אשכנזי. מהתרשמותי, בין הקבוצות בשכונה – מזרחים, עולי חבר המדינות, אפריקאים וקצת אשכנזים וערבים – האפריקאים לא יוצרים בעיה מיוחדת. אף קבוצה לא צדיקה. פעם תהיתי אצל חבר יליד השכונה מאיפה הדימוי התקשורתי שהשחורים מסוכנים, הוא ענה: "טוב שיחשבו ככה, אחרת יהיה כאן יקר כמו בנווה צדק".

הפעם שספגתי אלימות היתה לא מהשחורים אלא מהגורמים הקיצוניים הנאבקים בהם. כשערכתי השקה לספרי במסעדת הסלוף בשוק התקווה, התנפלה עליה בשנאה תהלוכה נגד זרים שלא צברה תאוצה, אף שספרי לא התייחס בכלל לנושא. מיעוט מהמפגינים היה מהשכונה, לעומת זאת היה חיזוק יפה מההתנחלויות. תמונות פרופיל של מפגינים היתה ליד קבר ברוך גולדשטיין. ה-KKK המקומי הטילו בנו בקבוק זכוכית גדול שהתנפץ קרוב לאחת המשתתפות. מכיוון שלא נכחו אפריקאים, קיללו תימנים ואשכנזים. במזל לא היו נפגעים.

שכונת התקווה סובלת שנים מהזנחה איומה על ידי הממשלה והעירייה. לגור פה זה להרגיש שלא שמים עליך. שאון המטוסים שמנחית מעלינו שר התחבורה (והאסטרטגיה) במקום שיעברו מעל ישובים חקלאיים מעוטי אוכלוסין. קו 16 שהופך לתופת בשעות הלחץ. שטחי הגינות הלא מטופלים בין הבתים שנהפכו למזבלות. שלא לדבר על הבעיות האיומות באזור התחנה המרכזית. לאנשים למעלה נוח שתושבי השכונות ימשיכו להילחם בשחורים, כך שיעזבו אותם ולא ידרשו פתרון דחוף לבעיות האזור.

ובכל זאת צריכה החלטת בג"ץ לעורר זעם. אנשים כבודים על כיסאות מרופדים מסביון, בבלי, קיסריה ורחביה קובעים שמבקשי מקלט שברחו מגורל נורא ייכנסו למעצר של חודשיים בלא שפשעו. האם יש דבר חסר לב יותר?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ