מה שקרה בספרד אתמול מזכיר תקופות אפלות

יונית רוקי מנשה
יונית רוקי מנשה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יונית רוקי מנשה
יונית רוקי מנשה

אפשר להתייחס למה שמתרחש בימים האחרונים בספרד כאל איבוד המצפון המוסרי העולמי, כי מה שקורה בספרד לא משקף רק את מה שקורה בספרד כי אם את הלך הרוח הגלובלי, המסיר מראשי מדינות את האחריות האישית שלהם לשמירה על חירות, כבוד ודמוקרטיה בקרב אזרחיהם. מה שקורה בספרד הוא הכתובת שעל הקיר לכל אותן מדינות שצופות מהצד ובשקט-בשקט מייסרות את תושביהן, מצמידות אותם לעמוד הזהות הלאומית הניצב בכיכר העיר ומכריחות אותם להישבע אמונים לדגל, לשפה ולזהות שהם אינם חלק ממנה, מעולם לא היו, ועל אף כל ניסיונות הדיכוי גם לעולם לא יהיו. מה שקורה בספרד צריך ללמד כבר מחר בשיעורי היסטוריה, ולא לחכות ליום שבו המילה "דיכוי" תישמע ארכאית, כאילו לקוחה מן העבר הרחוק.

קטלוניה היא אחת המדינות החזקות ביותר בספרד מבחינה כלכלית, והקטלאנים חשים כי הם נושאים על גבם את כלכלת ספרד הכושלת, מחזיקים במו ידיהם את אנדלוסיה ואקסטרמדורה ומנענעים את העריסה של שאר הקהילות העניות, שלולא קטלוניה, חבל הבאסקים ונווארה כבר היו מתמוטטות.

הסיפור של קטלוניה וספרד מתחיל עוד לפני פרנקו, שדיכא במרץ כל ניסיון של זהות קטלאנית, אסר על שימוש בשפה ובסמלים הקטלאניים והסיר כל סממן תרבותי קטלאני. לנו, התיירים, מוכרים משחקי הקלאסיקו, בין ריאל מדריד וברצלונה, ומבחינתנו זוהי המלחמה האמיתית. אך גם שם מביעים הקטלאנים את מורת רוחם מהמדינה הספרדית, ומניפים שלטים באנגלית המכוונים לקהל הבינלאומי הצופה במשחקים (שהרי הספרדים כבר אמורים לדעת זאת) המציינים ש"קטלוניה היא לא ספרד", כדי שלא יהיו אי הבנות חלילה.

הדגל הספרדי הוא לא הכרח בקטלוניה ולכן הוא לא תמיד מונף לצד הדגל הקטלאני ועכשיו, לאחר מאורעות האתמול, נדמה שהדגל הספרדי יהיה מוקצה לעד. בעיון בעמודי החדשות ובזפזופ בטלוויזיה נדמה כי ספרד התבלבלה ושכחה שמצלמות יש בכל מקום. העין הבינלאומית אולי היתה עד לפני רגע לטובת החלטת בית המשפט הספרדי אבל אחרי שרואים מה קורה ברחובות קטלוניה, עימותים אלימים עם מצביעים, החרמת קלפיות, אלימות קשה כלפי אזרחים קשישים, ירי בכדורי גומי – איך אפשר להמשיך לשבת בנינוחות מבלי להרגיש שחזרנו אחורה לתקופות אפלות יותר בהיסטוריה הספרדית?

אם עד היום חשו קטלאנים רבים כי הם לא באמת רוצים לשבור את הכלים ולפרק את המשטר המרכזי, נדמה שהאלימות המשטרתית שהתרחשה אתמול בשם המדינה הפכה את היוצרות וגרמה לרבים לחשוב פעמיים האם הם רוצים להשתייך למדינה שמתייחסת בצורה כזאת לאזרחיה. היום גם הוכח כי המשבר בין ספרד וקטלוניה הוא לא על עצמאות כי אם על כבוד, על זכויות, על חירות. התנהגות הממשלה הספרדית והשוטרים שהוזרמו מרחבי ספרד לנהל את המשבר שתקוע לספרד כמו קוץ בדימוי הנאור הבינלאומי שלה, הוכיחו שספרד של תחילת המאה הקודמת כנראה טבועה עמוק בלב הספרדי.

ד"ר יונית רוקי מנשה חוקרת את החברה והפוליטיקה בספרד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ