מה חושף קו הרכבת אנה פרנק?

יעל בן-משה
יעל בן-משה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יעל בן-משה
יעל בן-משה

הכוונה של חברת הרכבת הגרמנית דויטשה באהן (Deutsche Bahn) להעניק שמות לקווי הרכבות המהירות החדשות לא היתה זוכה ליחס מיוחד, לולא החליטה החברה לבחור בשם "אנה פרנק". הרשת והתקשורת, בישראל ובעולם, געשה מההחלטה וחברת הרכבות חזרה בה וויתרה על השם.

ללא ספק היה בהחלטה לקרוא לרכבת על שם ילדה שהועברה ברכבות מאסמטרדם לאושוויץ, ומשם אל מותה בברגן בלזן, משום חוסר טאקט. במיוחד כשמדובר בחברת רכבות שהיא ממשיכתה של הרייכסבאהן (Reichsbahn) - אותה חברה רכבות בשירות הנאצים. רחובות, בתי ספר, ספריות, מוזיאונים – מוסדות רבים מנציחים את אנה פרנק ואינם מעוררים שיח תוסס שכזה, אבל מה לעשות שמראה מסילות, תחנות רכבות וקרונות רכבת הם מוטיבים שהפכו עם השנים לדימויים המרכזיים של השואה, ומכאן למטפורה לרצח עם מאורגן.

יש להסתכל על קו הרכבת על שם אנה פרנק בהקשר רחב יותר. לצד קו הרכבת אנה פרנק, בחרה דויטשה באהן לקרוא לקווי הרכבות החדשים בשמות אנשים המסמלים את הטוב שיצא מגרמניה - אלברט אינשטיין, קונראד אדנאוור, הנס וסופי שול. אלה דמויות שגילו סקרנות כלפי העולם, שנלחמו עבור סובלנות ומסמלים אהבה או חוכמה חוצי גבולות. אלה הם הסמלים שגרמניה רוצה להעביר לעולם ולזהות את עצמה באמצעותם. אבל אז הגיעו תוצאות הבחירות האחרונות ולימדו שלא כל הגרמנים חשים אהבה לעולם כמו חברת הרכבות הגרמנית.

העובדה שמפלגת הימין הקיצונית "אלטרנטיבה לגרמניה" קיבלה 12.6% מהקולות בבחירות האחרונות לרייכסטאג גורמת מבוכה לגרמנים רבים. לא בכדי הפך שיח ה"סובלנות אל מול גזענות" להיות אחד הבולטים בתקשורת וברשתות החברתיות בגרמניה בשבועות האחרונים. בולט גם הניסיון להדחיק מהשיח הפוליטי הדומיננטי את הימנים הקיצוניים, ואף להמעיט בחשיבותם או בחשיבות תוצאות הבחירות. אבל תוצאות הבחירות והסיבות שהובילו גרמנים רבים להצביע כך לא נעלמות כל כך בקלות. הן בסך הכל מציפות את מה שהתבשל בשוליים החברתיים בגרמניה מזה כמה שנים, עכשיו זה פשוט חדר גם למרכז.

בגרמניה יש עדיין גרמנים גזענים וגם אנטישמים. תוצאות הבחירות הוכיחו שאל מול האנטישמיות הגואה והגעזנות המתפשטת בגרמניה (ובשאר מדינות אירופה), המנהיגים חייבים לפעול באופן נחרץ יותר, אם באמצעות חינוך ואם באופנים אחרים של דיאלוג ובעיקר הקשבה אמיתית לרחשי העם. התעלמות וטשטוש הבעיות לא יעזרו, אלא רק יעצימו את שורש אותה גזענות - את התחושה של גרמנים רבים שבתוך גל הליברליזם הגדול, נשכחה הלאומיות ונשכחו גם הם.

ובכל זאת, אולי היה זה חוסר טאקט לקרוא קו רכבת בשמה של אנה פרנק, אבל יש בזה גם מין היופי - לדמיין שהילדה אומנם נלקחה מביתה, אבל בעצם המשיכה והמשיכה לנסוע ברחבי אירופה ולעולם לא הגיעה אל היעד ההוא הנורא. אולי כך יהיה גם עם גל הגזענות הנוכחי של גרמניה.

הכותבת היא מרצה בחוג לפוליטיקה ותקשורת במכללה האקדמית הדסה ירושלים, ועמיתת מחקר במכון בוצריוס ובמרכז ללימודי גרמניה ואירופה באוניברסיטת חיפה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ