הסקופ הוא היד הכותבת

אמיר רותם
אמיר רותם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיר רותם
אמיר רותם

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף יואב "פולי" מרדכי, יחד עם שני שותפים, פרסם בעלון של המכון למחקרי ביטחון לאומי מאמר מלומד, תחת הכותרת "עזה האחרת: רצועת עזה בין מבוי סתום לשביב של תקווה". במאמר הוא נותן סימנים בתושבי רצועת עזה, מזהיר מפני הקצנה שם ואף מציע פתרון לכאורה.

כדי להבין את גודל השעה, צריך לזכור כי מפקדת תיאום פעולות הממשלה בשטחים היא, על פי הגדרתה שלה, "האחראית למימוש המדיניות האזרחית ולתיאום הביטחוני של ממשלת ישראל בשטחי יהודה ושומרון וכלפי רצועת עזה". האלוף מרדכי, אם כן, הוא הסמכות העליונה בכל הקשור לחיכוך בין ישראל לבין צרכיה האזרחיים של האוכלוסייה הפלסטינית בגדה ובעזה. הוא מיישם את המדיניות, מכתיב את הנהלים, אחראי על ההרשאות ומחליט מי ומה ייכנס, ייצא, או יישאר במקומו – מתי, איך וכמה.

דומה שהאבחנה המשמעותית ביותר שמחברי המאמר מבקשים לקדם היא שצמח בעזה "דור חדש", ומכיוון שלובשי מדים חתומים על הדברים, מה שבעיקר מעניין אותם הוא שזהו דור מסוכן לישראל. "השימוש במדיה וברשתות החברתיות," הם כותבים, "והיכולת להשפיע על גורמים בינלאומיים ולהיחשף לעולם החיצוני, מייצרים בקרב הדור החדש תודעה המאשימה בעיקר את ישראל במציאות שנוצרה ברצועה". נראה שמתפ"ש לא מחזיק בתודעה אחרת משלהם. "מצבו של האזרח העזתי הידרדר מאוד בהשוואה לתקופה שלפני 2007," הוא כותב, "בעיקר בשל ההגבלות שהשיתה ישראל על הרצועה".

אין חדש באבחנה הזאת, שסגר החנק שישראל פרשה על עזה דרדר את החיים האזרחיים בה; הסקופ הוא היד הכותבת. בשנים האחרונות, מתפ"ש תחת אלוף מרדכי והשר הממונה עליו, אביגדור ליברמן, מקצה מיליונים למאמץ הסברתי באנגלית ובערבית, שבו מקדמים נרטיב על פיו תושבי רצועת עזה הם בני ערובה בידי חמאס, שעושק אותם, בעוד ישראל היא גורם מאפשר ומזין, התומך בשיקום ובהתחדשות.

יואב פולי מרדכיצילום: מוטי מילרוד

מתפ"ש מפרסם בקביעות מספרים, מדויקים יותר או פחות, של משאיות ונפחי מים ודלק שנכנסים מישראל לרצועה, בלא הקשר, אך חוסך מהציבור את המספרים הצונחים של מי שמחזיקים בהיתרי סוחר שמתפ"ש מנפיק; את הנפילה באחוזי ההיענות של מתפ"ש לחולים שנדרשים לצאת לטיפולים חיוניים שאין בנמצא ברצועה; את עינויי הדין שהוא מעביר סטודנטים המבקשים לממש מלגות לימודים בחו"ל.

ומה המזור שמציע האלוף מרדכי למשטר שהוא עצמו מוליך? "כיווני הפתרון הנחוצים בעת הזו לרצועת עזה חייבים לכלול בשורה אמיתית לאוכלוסייה המתגוררת בה". הוא ועמיתיו מציעים תהליך שהוא "מעין 'תוכנית מרשל' של רצועת עזה. כוונתנו היא שייכללו בו יוזמות והשקעות בינלאומיות רציניות שיאפשרו לחולל ברצועה שיקום ושינוי אמיתי". הקהילה הבינלאומית שוב נקראת להציל את המצב, כמו גיבור-על בקומיקס סאטירי. כאילו נהלי מתפ"ש והתנהלותו לא מכבידים מדי יום גם על נציגי מדינות וארגונים מהעולם, שמושקעים במאות פרויקטים ברצועה, פרויקטים שמסייעים לשמור את האוכלוסייה שם איכשהו עם הראש מעל פני המים הנגועים. כאילו הממשלה וראשיה לא תוקפים את אותן מדינות על "התערבות" ולא מתייגים את הארגונים שעובדים איתן כ"שתולים" וגרוע מזה.

התובנות יפות והפתרונות ראויים. אבל יהיה הרבה יותר קל, יעיל ונחוץ לערוך שינוי מהותי בהתנהלות של מתפ"ש עצמו. במקום להמשיך את מדיניות ההפגרה והמניעה, להעניק לתושבים של הרצועה את הנגישות שמגיעה להם בזכות, לפרנסה ראויה, לקשרי משפחה תקינים, להזדמנויות של השכלה והתפתחות. מתפ"ש עצמו מכיר בכך שהקלות על תושבי עזה נושאות עימן משמעויות ביטחוניות חיוביות, וממילא כל אדם וכל קופסת קרטון פנויים לבדיקה פרטנית בידי הגורמים המוסמכים לשמור על תושבי ישראל. התהליך, מסכם מתפ"ש, "יכול להפוך את רצועת עזה למרחב מתפתח מורכב מיסודו, אך לא בלתי אפשרי". מעניין מי עוצר אותו.

הכותב הוא מנהל המחלקה הציבורית בארגון זכויות האדם גישה, הפועל למען חופש תנועה, בעיקר אל ומתוך רצועת עזה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ