הכוח האלקטורלי שישנה את הפוליטיקה

אריק אופיר ורועי קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אריק אופיר ורועי קורן

רבות מדברים על הארכת תוחלת החיים, אבל מעט מדי מדברים על השפעתה הציבורית, הרי הצבעתם של הקהלים המבוגרים בקלפי משנה את המפה הפוליטית, ועל כן יש להתחשב בקהל הבוחרים הזה. עם פתיחתו של מושב הכנסת ועם התחלת עבודת השטח בעבור הבחירות המוניציפליות, חשוב שהפוליטיקאים בישראל יפנימו שהקהל המבוגר הוא זה שישפיע על הבחירות הבאות, הן ברמה הארצית והן ברמה המוניציפאלית.

העובדות תחילה: אזרחים מגיל 60 ומעלה מהווים היום כ-30% מבעלי זכות הבחיר במדינת ישראל. בבחירות האחרונות הוערך כוחם במעל ל-25 מנדטים ובבחירות לרשויות המקומיות מעורבותם המשוערת היתה גדולה אף יותר. ובכל זאת המבוגרים הישראלים נתקלים באטימות והתעלמות מצד המערכת הפוליטית ונבחרי העם.

"נטו משפחה" צועקות הכותרות מדף המסרים של מפלגת "כולנו", אך למעשה הן אומרות בשקט "ללא האזרחים הוותיקים". "הגמלאים עם יאיר לפיד", הוכרז במסיבת עיתונאים חגיגית ערב הבחירות לכנסת ה-20. מה שגילינו בהמשך זה שאולי עם לפיד יש עתיד למעמד הביניים, אבל אין עתיד לאזרחים הוותיקים. אריה דרעי לא הפסיק לדבר מעל כל בימה על "השקופים", אבל לא התכוון לשקופים המבוגרים.

אחרי כל ההצהרות, לאחר הבחירות סגרו את המשרד לאזרחים וותיקים ובמקומו פתחו משרד לשוויון חברתי. המשמעות: פחות השפעה לאזרחים הוותיקים, יותר כוח ותקציבים לשרה גמליאל, שהצהירה ערב מינויה כי מתפקידה לפעול לקידום האזרחים הוותיקים, הצעירים, הנשים והמיעוטים. במלים אחרות: ערב רב של אינטרסים וערבוביה של אוכלוסיות, שכל קשר ביניהן מקרי לחלוטין.

בפועל, במקום שהמשרד יפעל למען קידום הזכויות של האזרחים הוותיקים, כפי שהובטח, הוא עסוק בבזבוז תקציבי עתק על פרסום מספר טלפון שבאמצעותו האזרחים הוותיקים יכולים לברר אילו זכויות "אין" להם. פשוט כי אף אחד בממשלה לא פועל כדי להשיג להם זכויות חדשות ומעודכנות כבר יותר מעשור.

לפי דו"ח של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, אוכלוסיית ישראל מונה 8.68 מיליון תושבים, מתוכם פחות מ-5% מתנחלים, כ-9% חרדים, כ-10% הגדירו עצמם דתיים, ו-20% מאזרחי מדינת ישראל הם ערבים (בכל אחד מהמגזרים יש להפחית בממוצע 34% מבעלי זכות הבחירה, מכיוון שהם מתחת לגיל 18). הנתון המהותי לענייננו מצביע על כך ש-25% מבעלי זכות הבחירה, מעל 1.3 מיליון איש הם בני 60 ומעלה. בחישוב פשוט, הקהלים המבוגרים בישראל הם כוח פוליטי יותר גדול מהחרדים, המתנחלים, הדתיים או הערבים.

עובדה מעניינת נוספת היא, שמקום העבודה היחיד ש-40% מעובדיו הם מעל גיל 60 ושכמעט 20% מהם עברו מזמן את גיל הפרישה, אך ממשיכים לעבוד במרץ, הוא כנסת ישראל. נכון להיום 47 חברי כנסת הם בני 60 ומעלה ו-21 חברי כנסת מעל גיל פרישה. אם כך, מדוע האינטרסים של הקהלים המבוגרים אינם מיוצגים בכנסת? אנו סבורים שהסיבות הן היסטוריות. בעבר התייחסו אל הקהל המבוגר כאל נטל וכאל מצביעים בטוחים, כאלה שישמרו נאמנות למפלגה שלהם באש ובמים. אבל היום הקהלים המבוגרים הם שונים בתכלית. הם דעתניים וטכנולוגיים ונאמנים פחות למפלגות או למנהיגים פוליטיים. מה גם שהם מצביעים באחוזים יותר גבוהים משאר האוכלוסייה ויש להם יותר זמן פנוי לעסוק בפוליטיקה ובעניינים חברתיים הקרובים לליבם.

אנו מציעים לשר האוצר לדבר גם על "נטו קהלים מבוגרים", וליאיר לפיד להקים גם את "יש עתיד למבוגרים" ולאריה דרעי לפצוח בתכנית לשקופים גרסת "השקופים המבוגרים". ולאזרחים הוותיקים וגם אלו שבדרך לשם - הגיע הזמן להתאחד, להשמיע קול חזק ולדרוש משרד אקטיבי ומתוקצב, שיטפל בנו ובזכויות שלנו. הגיע גם הזמן שתקום מפלגה שתייצג את הקהלים המבוגרים בכבוד ובגאווה, ושהמסרים העיקריים שלה יהיו פשוטים וצודקים - מגיע לאזרחים הוותיקים שר במשרה מלאה.

הכותבים הם מנכ"לים משותפים בחברת SeniorMarket המתמחה במחקר צרכני ובייעוץ שיווקי ואסטרטגי הממוקד בקהלים מבוגרים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ