תנו לנו פיהרר

צבי בראל
צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי בראל
צבי בראל

אין ספק. נשיא המדינה, ראובן ריבלין, הוא בן מוות. כי הוא "נאצי ארור", כלשון אחד המגיבים ברשת, "הוא נשיא של מחבלים", הוא "בוגד מסריח", או כלשונה הכבדה של חברת הכנסת נאוה בוקר, הוא הפקיר את חיילינו בשדה הקרב. ריבלין הוא גם שמאלן, שהכאפייה נאה לו.

כל אחת מן ההאשמות הללו ראויה לכתב תביעה נגד ריבלין, או מוטב — לינץ'. על הכאפייה, אגב, חלוקות הדעות. על פי השר לענייני הסתה גלעד ארדן, "התמונה דוחה (זו שבה נראה ריבלין עטוי בכאפייה), אבל איננה הסתה". ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לעומתו, ביקש לא להשתמש בכאפייה כאשר "מטיחים ביקורת". מרגש לעמוד מקרוב על הפער האתי והמחלוקת הרעיונית שמפרידים בין שתי האסכולות הללו.

פשעו של הנשיא בל יסולח. הוא שחט את "הילד של כולנו", את סמל הגאווה והגבורה, אשר הוציא להורג מחבל פצוע. הוא לא העניק לו את החנינה המתבקשת כל כך, אטם את אוזניו משמוע את נהמת האספסוף, אימץ את עמדת הרמטכ"ל, גדי איזנקוט (בוגד ידוע בפני עצמו), וסטר על לחייהם של כוהני מוסר כמו מירי רגב, אביגדור ליברמן, דוד ביטן, דוד אמסלם, אורן חזן ונתניהו, ששם את עצמו כידיד נפש של משפחת אלאור אזריה. ריבלין היה כבר צריך לדעת, שלפני כניסה לשדה מוקשים משתמשים בדקר כדי לבדוק היכן צפוי הפיצוץ. הוא חשב שיוכל להיות הילד ההולנדי שתקע את אצבעו בסכר כדי לבלום את השיטפון, אבל כאן זה לא הולנד. השיטפון כבר פרץ מכל לוע.

צודקים חברי הכנסת המנאצים ועמיתיהם הטוקבקיסטים. ריבלין אינו מתאים להיות נשיא מדינת ישראל. הוא חי במאדים. לפני חודש הוא הקיא על הממשלה ועל כוהניה: "המהפכה הזאת מבקשת לקרוע סוף סוף את מסיכת הצביעות לכאורה מעל שומרי הסף. במהפכה הזאת השליט הוא גם הקורבן. 'אנחנו נראה להם מה זה' — זה פס הקול של המהפכה. תמה הממלכתיות מהארץ, ואחרינו המבול", הוא צרח בשקט מעל בימת הכנסת.

האולם היה ריק. כלומר, נכחו בו חברי הכנסת והשרים, אבל אלה היו דמויות קרטון שאינן שומעות ואינן רואות. "השליטים הקורבנות" לא הבינו על מה הוא מדבר, ומי שהבין זעם, "מה חושב לעצמו הנשיא הזה?", והתשלום גם הגיע, בריבית דריבית. "אני מצטער על כל הרגעים שהצבעתי לריבלין כשהיה מועמד הליכוד לכנסת. ניתקתי אתו קשר, אני לא מדבר אתו", אמר ביטן. לא יכול להיות עונש כבד מזה. הלוואי על כולנו עונשו של ביטן.

אבל הוא צודק. ריבלין אינו יכול עוד לייצג את "רוח העם" ולא את "ערכי מדינת ישראל". הערווה גדולה מכדי שיתאפשר להסתירה בעלה תאנה שמדבר בלשון שהעם אינו מבין.

אם יש מי ששכח מה זה להיות יהודי־ישראלי בן התקופה, זה ריבלין ולא השמאל. "הוא לא משלנו", פסק ביטן. ואכן, איך יכול האיש הזה, המתהדר במעמדו הסמלי, להתייצב בפני מנהיגי העולם ולשכנעם שישראל היא מופת למוסר, ערכים ויהדות, מדינה שהשכילה להציב בראשה נשיא כמוהו, כאשר כולם יודעים את האמת. נשיא שמשקר כך לעולם צריך להסתלק מכיסאו. מדינת ישראל זקוקה לרוברט מוגאבה, לרודריגו דוטרטה, נשיא הפיליפינים. ישראל רוצה פיהרר, לא נשיא שמפטפט על דמוקרטיה וזכויות האדם.

גם נתניהו צדק. הוא כרגיל היה הראשון שראה את הנולד כשהתנגד למינוי של ריבלין. מדינת ישראל, הוא הבין, לא תוכל לגבש את זהותה כאשר נתניהו ראש הממשלה וריבלין נשיא המדינה.

_________________________________

הבהרה: בפסקה הראשונה במאמר זה נשמטה בתחילה המלה "או" בשל טעות עריכה, ולכן יוחסו לחברת הכנסת נאוה בוקר ציטוטים שלא היא אמרה. אנו מצרים על עוגמת הנפש שנגרמה לה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ