לא לעזור לטבע

סמי פרץ
סמי פרץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סמי פרץ
סמי פרץ

להקים ועדת חקירה, להלאים את החברה, לתבוע את הדירקטורים, להזרים כסף, לאיים עליהם בשלילת הטבות מס, לתת ערבויות, להציל את המפעלים בירושלים, לדרוש מהם לפטר יותר בחו"ל. ככל שמתבררת חומרת המשבר בחברת טבע, כך מתרבים הרעיונות לטיפול בקריסה של ענקית התרופות הישראלית ורובם, איך לומר? הצעות הזויות.

ממשלת ישראל לא צריכה לעשות דבר, אלא להניח ל"טבע" לנהל את המשבר הזה בעצמה, ולא רק משום שזהו משבר שכולו תוצאה של כשל ניהולי בחברה, ולמדינה לא היתה יד ורגל בהידרדרותה. החברה הגיעה למצב בו היא נאלצת לפטר אלפי עובדים בשל התנהלות כושלת. היא הסתמכה יותר מדי על תרופת הדגל שלה, קופקסון, היא ביצעה רכישות כושלות שהעמיסו על מאזניה חובות ענק של כ–35 מיליארד דולר, והיא מתנהלת עוד מתקופת המנהל המיתולוגי אלי הורביץ תחת המשקולת הכבדה המחייבת אותה לפעול מישראל — כשרוב הפעילות שלה, העובדים והמשקיעים נמצאים בחו"ל.

טבע היא חברה פרטית וככזאת, היא פעלה במהלך השנים בהתאם למה שמקובל בשוק התרופות הגלובלי: מיזוגים והשתלטויות על חברות אחרות, שכר עתק למנהלים, ומעל לכל: מאמץ אדיר להשביע את רצונם של בעלי המניות ולספק להם תשואה על השקעתם. הממשק העיקרי שלה עם המדינה היה הטבות מס ואלו ניתנו לה בנדיבות. לא מדובר במענקים שיצאו מהקופה הציבורית, אלא בפטור ממס על רווחיה האדירים מהקופקסון, שהניבו לה במהלך השנים הטבות בשווי של כ–20 מיליארד שקל.

בנסיבות האלה, אין לממשלה תפקיד כלשהו במציאת פתרון למשבר של החברה. היא לא צריכה להלאים ולא להזרים. לא לאיים בשלילת הטבות ולא לפנק בהטבות חדשות. החברה נאבקת על חייה והמדינה צריכה להיות כמו צלמי נשיונל ג'יאוגרפיק בטבע — לא להתערב, גם אם זה כואב. את דאגתה עליה להפנות למקומות אחרים.

למשבר הזה יש מחיר כבד — כ–1,700 מפוטרים. לא סופי. כאן יש לממשלה תפקיד, ולא רק ביחס למפוטרי טבע אלא עוד אלפי עובדים שמפוטרים מדי חודש, ואיש אינו שומע עליהם. שוק העבודה נמצא באחת התקופות הטובות בתולדות המדינה, עם שיעור אבטלה נמוך של 4.1%. במצב כזה, כשיש ביקוש ליותר מ–100,000 עובדים, המדינה יכולה לעזור אם היא תשקיע מחשבה ומשאבים בפיתוח מנגנוני הכשרה והסבה מקצועית.

שיעור האבטלה לא יישאר כך לנצח. הוא עשוי לזנק בשפל הבא במחזור העסקים וגם כתוצאה מהתפתחויות טכנולוגיות וגלובליות. זה אומר שמשברי הפיטורים הבאים מעבר לפינה ויש להיערך אליהם עכשיו, כשהמצב טוב.

האירוע של טבע מושך המון תשומת לב בשל הסמליות של החברה במשק, ומספר המפוטרים הגדול. לכן המעורבות הרבה של פוליטיקאים, מראש הממשלה בנימין נתניהו ומטה, בניסיון לצמצם את עוצמת המשבר. ייתכן שזה יקטין מעט את מספר המפוטרים, אבל זה לא ייתן מענה לצרכים האמיתיים של שוק העבודה העתידי.

כחלון ונתניהו צריכים לנצל את המשבר כדי לדון בשאלה היכן כדאי להשקיע את תמריצי המס — בחברות יצואניות גדולות ומעטות, או גם בחברות שפועלות בשוק המקומי ואינן ענקיות. וכן, יש לחשוב על אלפי האנשים שמפוטרים מדי חודש ממפעלים ועסקים שונים ועניינם לא מגיע למהדורות החדשות, ולתת להם ולמפוטרי טבע אופק תעסוקתי.

השאלה אם טבע תהיה בסוף המשבר הזה חברה מצומקת עם פעילות מעטה בישראל מעניינת וחשובה, אבל היכולת של המדינה לשלוט בכך נמוכה מאוד. תנו לטבע לעשות את שלו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ