כחלון ירקח לנו נטו שקשוקה

נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר

העולם התהפך, וכנראה השתגע. קוראי המדורים הכלכליים קראו להפתעתם שבנימין נתניהו מתנגד לרפורמה בחברת החשמל, בעוד שמשה כחלון, שלא העביר אף רפורמה משמעותית במהלך הקדנציה, תומך לפתע ברפורמה שפוגעת בוועד הכי חזק במשק וגם בהסתדרות. הייתכן? האם המשיח הגיע?

כדי לפתור את התעלומה נחזור חצי שנה אחורנית, ליולי 2017, לישיבה הדרמטית בבג"ץ בנושא זכות השביתה בחברת החשמל. הבג"ץ הוגש בגין החלטת בית הדין הארצי לעבודה, במאי 2017, לאפשר לוועד חברת החשמל לשבות נגד כוונת האוצר לבצע רפורמה בחברה. זו היתה החלטה שגויה של נשיא בית הדין, יגאל פליטמן, שהשקפת עולמו ידועה: הוועדים הגדולים צודקים תמיד, והציבור הרחב ישלם תמיד.

במשרד האוצר הבינו שאם הפסיקה הזאת תישאר על כנה, אי אפשר יהיה לבצע שום רפורמה במשק, לא בחברת החשמל, ולא ברשות שדות התעופה, בנמלים, ברכבת, במקורות ובעוד חברות ממשלתיות מונופוליסטיות. הרי ברגע שהממשלה תידרש להשיג הסכמה של הוועד, זה יצליח בערך כמו הניסיון להשיג את הסכמת תרנגולי ההודו לחגוג את חג ההודיה פעמיים בשבוע.

פעם, כשכחלון היה שר התקשורת, הוא ביצע רפורמה חשובה בסלולר. אבל אם היה נדרש אז להשיג את הסכמת ועדי העובדים של חברות הסלולר הוותיקות לרפורמה — היינו משלמים עד היום 500 שקל בחודש בעבור השימוש בטלפון סלולרי, במקום 50. אלא שכחלון שכח כנראה את השיעור.

באותו דיון שהתנהל בבג"ץ ביולי נטתה ראש ההרכב, השופטת אסתר חיות, לבטל את פסיקתו השגויה של פליטמן. היא חשבה שזה לא נכון לתת לוועדים הגדולים זכות וטו על רפורמות, כי כך מחוסלת בפועל יכולת המשילות של הממשלה. וכאשר יו"ר ההסתדרות הבין זאת, הוא ביקש מהשופטים הפסקה, יצא מהאולם וטילפן לכחלון: "תרגיע את שי", הוא אמר לו, והתכוון לשי באב"ד, מנכ"ל האוצר, שייצג את עמדת המשרד בבג"ץ.

כלומר, יו"ר ההסתדרות, שמייצג אינטרסים הפוכים לאלה של כחלון, פונה אליו כבעל ברית פוליטי, ומבקש שימעל בתפקידו. בכל מקרה, חיות החליטה לדחות את ההכרעה בנושא ושלחה את הצדדים למו"מ.

עכשיו קיים חשש גדול, שאבי ניסנקורן וכחלון ירקחו שקשוקה, שבמסגרתה ההסתדרות תסכים לרפורמה בחברת החשמל, וכחלון יסכים למשוך את העתירה מבג"ץ, כך שפסיקת פליטמן תישאר בעינה, לשמחת ההסתדרות והוועדים — אך לרעת הציבור.

ראוי לדעת שמדובר ברפורמה מגוחכת, "רפורמה" שלא מאלצת את חברת החשמל להפריט את כל תחנות הכוח שלה, ומותירה אותה עם כמחצית מכוח הייצור, כלומר, היא נשארת מונופול. ויותר מכך, ה"רפורמה" תאפשר לה לבנות עוד שתי תחנות כוח, שזה אבסורד מוחלט. ה"רפורמה" גם משאירה אותה אחראית באופן בלעדי להולכה ולחלוקה, שזו בכייה לדורות ובזבוז כספי ציבור. גם הפיצויים למפוטרים יהיו מופרזים, והוועד ימשיך לשלוט בחברה. אז מי צריך שקשוקה מגעילה שכזאת?

לפיכך, יו"ר רשות החשמל, אסף אילת, חייב להתנגד ל"רפורמה". כך גם שאול מרידור, ראש אגף התקציבים, ששותק משום מה. שר האנרגיה, יובל שטייניץ, תומך ברפורמה ואומר שהיא טובה. הוא טועה בגדול.

לכן טוב שנתניהו התערב. טוב שהוא בולם עכשיו את השקשוקה. הוא צודק כאשר הוא אומר שעדיף להשיג הכרעה ברורה בבג"ץ, שתאפשר ביצוע רפורמות בעתיד, מאשר להעביר "רפורמה" אחת, עקומה ומגוחכת.

מכאן נובע שהעולם עדיין לא השתגע. נתניהו עדיין בעד רפורמות. הלוואי שיצליח לזרוק לפח את השקשוקה המגעילה.

לדף הפייסבוק של נחמיה שטרסלר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ