מה מסתתר מאחורי המלה "הלאמה"

מאג'ד מוסא
מאג'ד מוסא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאג'ד מוסא
מאג'ד מוסא

השבוע זכה שר הרווחה חיים כץ לכותרות אוהדות בעקבות הודעה דרמטית: מוסדות חסות הנוער - מסגרות לנוער בסיכון שהופעלו עד היום על ידי עמותות - יולאמו. לכאורה צעד היסטורי לאחר שלאורך השנים היה משרד הרווחה לגדול המפריטים בין משרדי הממשלה. בין המברכים קשה היה למצוא אותנו, עובדי המסגרות הללו - מדריכים, עובדים סוציאליים רכזים ואימהות בית.

בני הנוער עימם אנחנו עובדים זקוקים לעזרה ברכישת מיומנויות יסוד. צחצוח שיניים, מקלחת, סדר יום מובנה. דברים הנתפשים כמובן מאליו לבני גילם. את כל אלה ניתן להנגיש. קשה הרבה יותר לשכנע אותם לתת אמון במבוגרים, לאחר שכל חייהם הקצרים לימדו אותם אחרת. שאין במי להאמין . שאין סיבה לבטוח - בטח שלא במבוגר. בעבודה סבלנית וארוכה מהווה עבורם איש הצוות דמות אבהית או אימהית, תחליף לאח או לחבר. הם לא יודעים שהקשר הזה מגיע עם מלת תפוגה: "מכרז". תם המכרז והקשר הזה בטל.

ב-1 בפברואר יסתיים המכרז של העמותה בה אני עובד. מאות בני נוער יפגשו את המציאות המרה שבה גם במסגרות הרווחה אין כל הבטחה ליציבות. אני וחברי נתמודד עם דילמה איומה עבורנו: או שאוותר על זכויותי ואמשיך לעבוד כעובד חדש בחיקו של הספק החדש, או שאחליט על עזיבת המעון והנערים היקרים ללבי.

כיצד מתיישבת אכזבתנו עם ההודעה הדרמטית של שר הרווחה? גם משה שוקרון סמנכ"ל המשרד, השתומם במאמר שפורסם ב"הארץ" (26.12) כיצד העובדות והעובדים אינם מרוצים מהשינויים המובטחים להם במסגרת המכרז ה"מהפכני" .

קראתי את מאמרו של מר שוקרון וניסיתי להתאימו למציאות, ולא הצלחתי. מה שכן מצאתי הוא הפער בין הספין למציאות: שוקרון טוען שכיום עובדים המדריכים "בתנאים מחפירים". נתוניו מתבססים על תנאי השכר ב-2011 תוך התעלמות מההסכמים הקיבוציים עליהם נלחמנו – שבהם השכר ההתחלתי למדריך אמנם נמוך יותר, אך הוא מדורג ועולה עם השנים. במכרז החדש אין כל התייחסות לוותק ולניסיון, ונמחקות באחת תוספות וזכויות שמדריכים צברו. המכרז גם מוחק את ההישגים בתנאים ובשכר של אמהות הבית, הרכזים והעובדות הסוציאליות, שמהווים חלק בלתי נפרד מהמערך הטיפולי בחסות הנוער. במקום לשמר את ההסכמים הקיבוציים שולח אותנו שוקרון להתאגד אצל המפעילים החדשים – כאילו מדובר בדבר של מה בכך.

מה שמובטח במכרז החדש הוא הפעלת השירות על ידי חברות פרטיות, שעיקר עיסוקה של הגדולה מביניהן הוא ניהול משאבי אנוש. היא אינה מחויבת להעסיק את כל העובדים הקיימים. הוותק שצברתי לאורך השנים? ימי החופשה והבראה? כל אלה נעלמים. עבור הזכיין החדש אני עובד חדש. אין רחוק יותר מהלאמה מהמכרז הזה.

ועצם ההכרזה על הלאמת השירותים - מדוע עכשיו? מדוע לא הודיע השר כץ על החלטתו לפני פרסום המכרז? עיתוי הפרסום מעלה חשד כי מטרת הצהרה מעין זו להנמיך את הלהבות שהדליקו עובדי חסות הנוער, שיצאו למאבק על זכויותיהם. עובדים מאוגדים הם איום. כך ניתן אולי להסביר מדוע נחתו מכתבי זימון לשימוע של לפני פיטורים, מדוע למדנו על כוונת ההלאמה רק מהתקשורת, ומדוע לא מחייב המשרד את הזכיין החדש לקלוט את כל הצוותים הנוכחיים ולכבד הסכמים קיבוציים קיימים.

עוד חודש זה קורה. אני וחברי נצטרך לבחור בין עזיבה לבין עבודה בתנאים ירודים. בכדי להימנע מהדילמה הזאת ולהמשיך לעבוד בתנאי ההעסקה ראויים, נמשיך להיאבק ולהזכיר לשר כץ שהוא לא רק שר הרווחה אלא גם שר העבודה.

הכותב עובד במעון לנוער בסיכון וחבר בוועד עובדי חסות הנוער

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ