2065, 20 מיליון תושבים, ארץ בטון וכבישים

יצחק לאור
יצחק לאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
כביש 6 תחנת רענון
צילום: עופר וקנין
יצחק לאור
יצחק לאור

תנו דעתכם לענף הקבורה בארצנו. 640 בתי עלמין יהודיים מתפתחים — גם אלה של הערבים, כמובן — עד כדי ערי ננסים. בראשון לציון, למשל, זוחל בית קברות כמו דרקון שַיִש מתחת לכביש, וממשיך לבלוע את מתיו בצד השני; ב"ירקונים" יכולה משפחת המת לבחור אם לטמון את יקירהּ באדמה, שתוּקַף בתוך שנה, כמו בגֵאוּת, בקברים אחרים, או לקוברו בקשתות עממיות, שצריך לטפס אליהן במדרגות. אפשר גם לקנות חלקות קבר בקיבוצים סמוכים לערים, אם לא קוּדשה האדמה לקניונים או למחסני קפה.

כדי לקבור את מתינו בעתיד תצטרך המדינה לבנות אי גדול מול חופי הארץ, ולשם ישיטו בסירות את ארונות המתים, כמו במיתולוגיה היוונית. אפשרות אחרת היא לבנות התנחלויות בתי עלמין בשטחים הכבושים – "קידוש השם", "קדושת הארץ", "צאן קדושים". כל פגיעה בקבר תחייב תגובה הולמת עם ליברמן, קונסנזוס וגינויים מקיר לקיר.

את בתי העלמין מחברים כבישים, החוצים ערים ושדות עזובים, ופרדסים מיובשים, משם לאוטוסטרדות, המתחברות במחלפים, עם גשרים, כמאמר המשורר "נַלְבִּישֵׁךְ שַׂלְמַת בֶּטוֹן וָמֶלֶט". בניגוד לבתי הקברות, שלא מכניסים כסף לְמה ש"TheMarker" מכנה בלשון מבוא לכלכלה א' "טובת המשק" — כבישים גדולים ורחבים מכניסים המון: לחברות הבנייה, ליבואני הרכב, שכל כביש כזה מגדיל את רווחיהם, גם קופת המדינה זוכה לנתח גדול של מסי יבוא; וכמו תמיד, מכל תנועה של מיליארדים, מרוויחים הכי הרבה הבנקים וחברות המימון. והעיקר: לוקח לכביש כשלוש־ארבע שנים עד שהוא מִתְפַּקֵּק ומיד אפשר לסלול לו הרחבות.

מובן שהכבישים הללו מסיעים סחורות מחניון לקניון, ממכולָה למכּולֶת. גם פועלים נוסעים על הכבישים מהבית בגליל לעבודה במרכז ובחזרה. ישראל כץ מתרוצץ לגזור סרטים ולהתראיין ליד מנהרות. הוא לא עושה את זה רק משום שהוא אוהב לשחק בחול ולעשות בשפתיו קול של טרקטור. הוא אוהב לבנות דברים, שאפשר לקבוע עליהם שלטים, ובעיקר לכסות את האדמה ולמחוק את מרבדי הגנים. יום אחד יאמרו שרידינו: בזמן ישראל כץ ציפו את הארץ בכבישים. מעקים? פסי הפרדה? נו, המוות מאלוהים, ואין לו קשר ל"טובת המשק" של הארץ הצפופה והלא מתוכננת.

"טובת המשק" היא המפתח. בתי חולים ציבוריים, בניגוד לכבישים, הם לא ל"טובת המשק". לכן על כל 1,000 תושבים יש לנו פחות מחמש אחיות (הממוצע של OECD עומד על כ–9 אחיות). ל"טובת המשק" ראוי לצמצם את מכוני ה-MRI. בינתיים, לכל מיליון תושבים יש ארבעה מכונים (הממוצע של OECD הוא 14 למיליון). אפשר למנות את הפקקים ביציאה מגושי המגורים החדשים (עד האוטוסטרדה), את הצפיפות בכיתות (שאין ירודה ממנה בארצות המפותחות), את בתי המשפט הקורסים, את הטמטום שאמצעי התקשורת מפטמים בו את נבעריהם: תל"ג, ביקוש־והיצע, רגולציה, תחרותיות, יתגדל ויתקדש.

מה נאה לאנרכיה הזאת נתניהו. העתיד לא מעניין אותו, השוק יווסת את עצמו. חירְתוּ היטב בזיכרונכם: ב–2065 תמנה אוכלוסיית ישראל, בלי גיטאות השטחים — 15.6 מיליון בני אדם (תחזית נמוכה), או כ–25 מיליון (תחזית גרועה). אין שום הכנה, לבד מהחרבת הארץ לטובת כבישיה.

בסוף כל סטטיסטיקה נמצא אדם, שאינו יודע לקרוא את חייו. על שליטה בהם אין מה לדבר. כמה שנים יחיה? יוכל לדאוג לילדיו? תנו לו רבבת אפריקאים מגורשים והוא ירגיש טוב; ספרו לו שהחרדים מסוכנים והוא יירק. בצד האחר של כל סטטיסטיקה נמצא ההון. והפוליטיקאים? הם מלטפים אותנו, וממששים בהון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

BW אמזון רחפנים 256

החבילה מתעכבת: למה הרחפנים של אמזון עוד לא סיפקו את הסחורה

קראק פאי הקלאסי של גוז' ודניאל

משחקים עם קראק פאי: ארבעה מתכונים לעוגה הממכרת

פרויקט הרצל 138

סוף סוף יש סיבה לעצור ולהביט בבית הבאר ברחוב הרצל

הדרך הקלה והטובה ביותר להימנע מקרני השמש היא להפחית את החשיפה הישירה

מה ההבדל בין כתמי שמש לנמשים ומה גורם להם?

אבישי בן-חיים

ל"ישראל השנייה" מגיע דיון רציני יותר, ובעיקר כזה שמבוסס על אמת

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"