נתניהו היפנט את הבייס — מי יעיר אותו?

איריס לעאל
איריס לעאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלמה פילבר בהארכת מעצר, השבוע
שלמה פילבר בהארכת מעצר, השבועצילום: מוטי מילרוד
איריס לעאל
איריס לעאל

השארית המעניינת בכל דרמה הנפרשת לפנינו היא זו שלכאורה לא מתפענחת בכלים רציונליים, ולכן היא נקראת מסתורין. השאלה שמטרידה רבים היא, כיצד ייתכן שאחרי סדרה רציפה של רעידות אדמה בעוצמה כמו זו שחווינו, כשהקרביים של השחיתות נחשפים לעיני כל — הקואליציה נשארת יציבה והסקרים מבטיחים לבנימין נתניהו שאצלנו, הציבור, הכל בסדר.

איזה כוח סוגסטיבי יש לו על חיינו, אנחנו תוהים. צריך לבחון את שלמה פילבר ולפניו את שולה זקן כדי להבין איך סוגסטיה עובדת. גם זקן וגם פילבר דיברו על אדוניהם במונחים של הערצה וכניעה טוטלית לרצונם, אפילו תמורת מחיר אישי. מקורביו של פילבר אומרים, שהוא הבין שנתניהו הציע את תפקיד מנכ"ל משרד התקשורת דווקא לו, בידיעה ש"אותו ניתן לתמרן, מתוך ידיעה שהוא צייתן", ובכל זאת נכנס בהכרה צלולה למלכודת שבה יתומרן לבצע פעולות מפוקפקות. הוא גם האמין, לדבריהם, ש"נתניהו הוא מתת האל לעם ישראל".

זקן אמרה על אהוד אולמרט, "הייתי משרתת של אדם גדול. החלטתי לתת לו את כל כולי", והוסיפה והסבירה, שהוא היה מפעל חייה. כדי לעשות לבסוף את הדבר ההגיוני גם פילבר וגם זקן — המתארים את עצמם כעבדים נרצעים של אדוניהם הנערצים — היו חייבים להתעורר ולצאת מהמצב הכנוע שבו נמצאו. כמו במופע היפנוזה, הרגע שבו המהפנט נוקש באצבעותיו והמהופנט נעור לחדוות הקהל — גם פילבר וזקן שמעו לפתע את הנקישה שאיפשרה להם לצאת נגד אדוניהם ולהפוך לעדי מדינה.

על פי תגובת ראשי הקואליציה אפשר להניח, שהסקרים הפנימיים שערכו מורים כי ה"בייס" שלהם מצפה מהם להימנע מפירוק ממשלת הימין הקיצונית הזאת על עניין כמו שחיתות. לפחות שלושה פוליטיקאים בכירים הסבירו לי ברצינות, ששחיתות לא מעניינת את רוב הציבור, שהיא מעסיקה פחות מרבע מכלל הבוחרים ומתוכם מעטים עוקבים באופן קבוע אחרי כל ההתפתחויות ומבינים אותן לעומק. סקר ערוץ 10, שנעשה בסופו של היום הדרמטי שבו פילבר חתם על הסכם עד מדינה, מעיד שלפי שעה הם צודקים.

כדי שהמערכת הפוליטית תתפרק ותורכב מחדש, הציבור הרחב צריך לעבור את רגע נקישת האצבעות ולהתעורר מההיפנוזה העמוקה שבה הוא שרוי. לפי שעה, משה כחלון נצמד לחזקת החפות וממתין להמלצת היועץ המשפטי. נפתלי בנט סידר לעצמו אליבי מושלם: שני פרמטרים יקבעו את החלטתו. אם נתניהו ימציא משבר לאומי כדי להסיט את הדיון הציבורי, ואם יתקשה לתפקד תחת נטל החקירות. כרגע הוא נותן לו ציון עובר. ברגע שהבייס יתחיל לנוע באי־נוחות, בנט יוכל להכריז שהוא מעריך כי חל שינוי בתפקודו של נתניהו.

אבל מי יהיה האיש שינקוש באצבעותיו ויעיר את הבייס מההיפנוזה? אני מנחשת שהאיש, או האשה הללו — ובלבד שלא יחברו ליאיר לפיד, שהמומחיות היחידה שלו היא לקטוף את כל הפירות, כפי שעשה אחרי המחאה — הם מי שיגדילו את כוחם הפוליטי משמעותית לקראת הבחירות הבאות, ואולי יעמדו בראש הממשלה הבאה.

כתבות מומלצות

דיוקנאות של כתבת אל-ג'זירה שירין אבו אקלה בתערוכה לזכרה בעיר ג'נין, לפני כשבוע

חדשות היום, 25.5

קורס העריכה הדיגיטלית של הארץ

"הארץ" מוציא לדרך את המחזור השלישי של קורס העריכה הדיגיטלית

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"