במחנה הציוני סירבו להישחט

רביב דרוקר
רביב דרוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יחימוביץ', גבאי והרצוג בוועידת מפלגת העבודה, בדצמבר
יחימוביץ', גבאי והרצוג בוועידת מפלגת העבודה, בדצמברצילום: אילן אסייג
רביב דרוקר
רביב דרוקר

בסוף מארס 2012 הביס שאול מופז את ציפי לבני בפער של 24% ונבחר ליו"ר "קדימה". חודש לאחר מכן הוביל בנימין נתניהו מהלך להקדמת הבחירות. מופז נתפס לא מוכן. כל החלופות שעמדו לפניו היו רעות. הסקרים בינוניים, באזור ה–13 מנדטים, והמפסידה לבני, באקט מכוער, סירבה להכיר בהפסד ופרשה מהמפלגה.

הליכה עצמאית לבחירות היתה מרסקת את מופז, ובכל זאת הוא בחר בחלופה הרעה מכולן. מופז נכנס באישון לילה לממשלת נתניהו, בניגוד לכל הבטחותיו, וחיסל את המפלגה ואת הקריירה הפוליטית שלו.

המחנה הציוני נקלעה בשבוע שעבר למצב דומה. הליכה לבחירות היתה עלולה לחסל את המפלגה. אין כל ודאות שזה היה רע למדינה, אבל לא סביר להניח שמפלגה תתאבד. בכירי המפלגה שידרו בכוונה עמימות בכל הנוגע לעמדתה הסופית כלפי בחירות ביוני. לא עובדים אצל נתניהו, כתבה שלי יחימוביץ'. זה היה בפומבי. בזמן אמת שמעתי מהם, כולל מיחימוביץ', שאם העניין יובא להצבעה — ברור שיצביעו בעד בחירות ביוני, אבל עדיף שנתניהו יחשוש שיבריזו לו. זו בוודאי איננה התנהגות אופוזיציונית מושלמת, אבל כשמתמודדים עם פוליטיקאי שמזמן אינו מעמיד פנים אפילו שהוא עקבי במשהו, האם לא סביר שמסרבים להיות כבשה המובלת לשחיטה?

נתניהו לא היסס לפני הבחירות לומר שלא תהיה מדינה פלסטינית, שאין שום היתכנות לממשלת אחדות ("תהום מפרידה בינינו"), ולהסית נגד ערביי ישראל ביום הבחירות. אחרי הבחירות הוא גישש לאחדות, התנצל לפני ערביי ישראל ו"תיקן" את הצהרתו ביחס למדינה פלסטינית. בין לבין, הוא ניצח בבחירות. נתניהו הטיף פעם לקציבת קדנציות לראש הממשלה וקרא לפיטורי אהוד אולמרט, בטענה שאי אפשר לנהל מדינה עם תיקים פליליים. עכשיו הוא אפילו לא מעלה בדעתו להסביר למה שינה את עמדותיו. מול יריב פוליטי שאלה הסטנדרטים שלו — נאיבי עד מתחסד הוא לדרוש מיריביו עקביות פוליטית מלאה.

מחנה פוליטי אחד חי בשלום עם שרים וחברי כנסת מורשעים, חשודים, מואשמים; עם ראש ממשלה הנמצא בשלוש חקירות פליליות; עם שר ביטחון שהעובדות שנחשפו בחקירותיו מטרידות, והוא וראש הממשלה אמרו זה על זה דברים קשים. כל זה משני בעיני המחנה הזה לדבר חשוב אחד: הצורך לשלוט. נתניהו אפילו משתעשע עכשיו באפשרות להחזיר את דוד ביטן לתפקיד יו"ר הקואליציה. למה לא? מה קרה?

לא כל האמצעים כשרים לכבוש את השלטון, אבל התחבולנות הפוליטית של בכירי העבודה לא היתה איזה פשע מוסרי עמוק. רק לדמיין את נתניהו במצב דומה. הוא לא היה מהסס כלל. רק לשאול את רפי איתן מה היה נתניהו מוכן להבטיח לו כשהיה צריך אותו, ואיפה ההבטחות הללו היום.

בעת ההתרוצצויות הפוליטיות איימו אריה דרעי, נפתלי בנט וחבריהם על נתניהו, שאם יביא הצעה להקדמת הבחירות ליוני, הם יפעלו במהלך הליכי החקיקה לאחר את המועד לאוקטובר. נתניהו זנח את הרעיון. הוא לא ייגע את עצמו בהתלבטויות מוסריות בסגנון של "אם הקואליציה די מקרטעת כדי להצדיק בחירות ביוני, איך היא אינה מצדיקה בחירות באוקטובר". הוא מזמן עושה את זה מהמקפצה. הכל אישי, הכל מותר. אם משהו לא אסור, מותר ליריביו לחמוק מגורלו של מופז ולעשות את זה במים.

אה, כן, כל התחבולה הזאת לא תהיה שווה כלום אם אבי גבאי ומפלגתו לא ינצלו את החודשים שקיבלו כדי לעשות משהו דרמטי. בכל תסריט — הבחירות אינן רחוקות, ומצבם רע מאוד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

BW אמזון רחפנים 256

החבילה מתעכבת: למה הרחפנים של אמזון עוד לא סיפקו את הסחורה

קראק פאי הקלאסי של גוז' ודניאל

משחקים עם קראק פאי: ארבעה מתכונים לעוגה הממכרת

פרויקט הרצל 138

סוף סוף יש סיבה לעצור ולהביט בבית הבאר ברחוב הרצל

הדרך הקלה והטובה ביותר להימנע מקרני השמש היא להפחית את החשיפה הישירה

מה ההבדל בין כתמי שמש לנמשים ומה גורם להם?

אבישי בן-חיים

ל"ישראל השנייה" מגיע דיון רציני יותר, ובעיקר כזה שמבוסס על אמת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"