מכתב מאב שכול לשר הביטחון

אהרון ברנע
אהרן ברנע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נועם ברנע ז"ל
נועם ברנע ז"ל, נהרג בדרום לבנון ב-1999צילום: פורום המשפחות השכולות הישראלי-פלסטיני
אהרון ברנע
אהרן ברנע

שמענו אותך, אדוני שר הביטחון, מרום כהונתך, נותן שיעור במוסר אזרחי על מה ראוי ומה לא ראוי ביום הזיכרון. על פי משנתך המוסרית, שותפות ישראלית-פלסטינית של משפחות שכולות המבטאות ביחד רצון לפיוס ושלום הוא לא ראוי. משפחות שכולות פלסטיניות, המסוגלות להתגבר על תחושות הדיכוי של חמישים שנות כיבוש, על הזעם על מות יקיריהם הנובע מדיכוי וכיבוש זה ומבקשות להתאחד עם משפחות שכולות ישראליות בקריאה לשלום ופיוס, לא ראויות לברכה אלא להוקעה וזלזול.

אתה אדוני, לא מכיר אותי ולכן, לצורך הדיון, אציג את עצמי בקיצור נמרץ. הגעתי ארצה מארגנטינה לפני שישים שנה. השתחררתי ממילואים כרס"ן. שלושה ילדים הבאנו לעולם – בת ושני בנים. שניהם היו לוחמים ביחידת יהל"מ המהוללת. צעיר בננו – נועם, נהרג לרגלי הבופור בדרום לבנון חמישה ימים לפני שחרורו מצה"ל וערב יום השואה, כשהוא נושא על מדיו את קריאתו של ארגון "ארבע אימהות" – "לצאת בשלום מלבנון".

אני חבר גאה בפורום המשפחות השכולות הישראלי-פלסטיני למען שלום ופיוס, ואני גם רואה עצמי כאיש שמאל. אני לא מאמין שגורלנו הוא להמשיך להקריב את בנינו ובנותינו למולך המלחמה, וסבור שאתה וממשלות הימין בהן אתה שותף פעיל, לא עשיתם מאומה כדי לקדם את סיכויי השלום. להיפך, נכנעתם בצורה מחפירה לרוחות המשיחיות של המתנחלים ורבניהם כדי להמשיך את ההרפתקה המובילה את כולנו לאבדון ולקבורת הרעיון הציוני, שהביא את רובנו, אני מקווה שגם אותך, לארץ הזאת.

נמנעתי ככל שיכולתי לכנות תופעות שפשו בישראל בכינוי השנוא והכל כך טעון "פשיזם", אבל ריבוי הסימפטומים וחומרתם מחייב להסיר את המסכות ולהתמודד עם המציאות בכלים המתאימים. אזכיר את כל הנושאים שהוצגו לעייפה לאחרונה, שראויים להגדרה "פשיזם". אביא רק שתי דוגמאות הקשורות לפעילותי כחבר בפורום המשפחות השכולות.

פעולתנו איננה פוליטית במובן המצומצם של המילה. אנחנו מפגישים ישראלים ופלסטינים עם חברים בפורום שלנו במטרה לאפשר היכרות הדדית, תנאי בסיסי לשיח בין העמים. אנו גם מאמינים מתוך ניסיוננו כי הפיוס בין העמים הוא אפשרי, ויתרה מכך -בלעדיו לא יכון שלום בר קיימא.

איש מארגון להבה, אב לתלמיד בבית ספר תיכון בנשר, הצליח על ידי פעילות אלימה לכופף את משרד החינוך ולבטל פעילות של הפורום בבית הספר, פעילות המתקיימת זה עשר שנים וזוכה תמיד לברכה גדולה של הנהלת בית הספר וצוות המורים והמחנכים, וגם של התלמידים.

דוגמה נוספת של כניעת מסגרת אזרחית עירונית לפעילות האלימה של גורמים ימניים קיצוניים התרחשה בביטול טקס יום הזיכרון המשותף, שאמור היה להתקיים בחולון, ובוטל בגלל "אופיו הפוליטי". אחרי מו"מ ממושך ולאחר שסוכם עקרונית על קיומו בהיכל החדש, החליט מי שהחליט לבטלו. ניחוש: המארגנים חוששים שגורמי ימין ישובו לנסות ולפוצץ את המפגש על ידי פעילות אלימה, כפי שניסו לפני שנה, ללא הצלחה.

השיטה אפוא מוכרת. כמה חוליגנים מגויסים או מתגייסים לפעילות אלימה, בתחילה מילולית (טוקבקים, פייסבוק, איומים טלפונים וכדומה ואחר כך הם עוברים לאמצעים קשים יותר (הפרעות קולניות להתכנסויות, הפעלת בריונים, שימוש במכות, יריקות, מקלות, אגרופנים, שרשראות וכדומה). השיטות מוכרות וזהות בכל רחבי העולם.

אתמול שמענו אותך מדבר בשמן של המשפחות השכולות וכבודן, שלמענו אתה אוסר את כניסתן של משפחות שכולות פלסטיניות לחלקה הדמוקרטי של הארץ, כדי להתאחד עם המשפחות הישראליות בקינה משותפת על השכול המשותף, לצד קריאה לשלום ופיוס. בוש לך.

פעמוני האזעקה מצלצלים בכל כוחם. האם יש מישהו שם למעלה שהתעורר משנתו או שכולכם נהנים שם משקיעת מדינת היהודים?

הכותב הוא אב שכול, שאיבד את בנו נועם בדרום לבנון ב-1999, וחבר בפורום המשפחות השכולות

כתבות מומלצות

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

במעבדה קטנה ברחובות נולד הנוגדן הראשון בעולם שנוצר על ידי מחשב

עדי גרתי

זאת הייתה תשובה מושלמת - כך מסבירים "כיבוש" ב-25 מילים בלבד

אפרת גוש. המאבק לא נשלם

השיר של אפרת גוש נובע מהקרביים של מלחמתה בהתמכרות לאלכוהול

נאסים שומאן בביתו, השבוע. הוא וחברו לא נטלו חלק פעיל בהפגנה, רק הלכו על הכביש

שני סטודנטים הלכו להם, ולפתע חיילים המטירו עליהם אש כבדה

לימודים הומניסטיים לנוער באוניברסיטת בן-גוריון. תוכנית הלימודים לכיתות ו'־ט' מתמקדת ב"הסברה"

מי האנשים שחיו כאן לפני הצלבנים? לתלמידי ישראל אסור לדעת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?