על מרצ להגדיר עצמה כמפלגה ישראלית-דמוקרטית

פאלח סמארה
פאלח סמארה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פאלח סמארה
פאלח סמארה

בחודשים האחרונים מרצ מחפשת את דרכה, ולא בכדי. זמנים השתנו, מנהיגות ומנהיגים ירדו ועלו, ורעיונות ישנים חייבים להוכיח רלוונטיות בעידן משתנה, או לפנות את מקומם לתפישות עדכניות ומודרניות. במילים פשוטות – מרצ צריכה לעבור שינוי עמוק, שתחלופת המנהיגה לאחרונה היא רק הסממן הבולט והראשון שלו. יש קהל גדול שרוצה לבוא בשעריה, אבל הוא יבוא רק אם המפלגה תראה לו שגם היא רוצה בו.

זהו קהל ערבי גדול, אפילו גדול מאוד, שאינו מוצא עצמו במפלגות אחרות. בוודאי שלא במחנה הציוני, אבל גם לא במפלגות המגזריות במובן הרע של המילה, בדלניות וחובבות פרובוקציות לאומניות, שבאות על חשבון ניסיון כן ומעשים אמיצים לחיים משותפים ולשילוב ידיים יהודי-ערבי.

אבל בינתיים הקהל הזה – מתון מצד אחד, אבל גאה בעצמו, במוצאו ובמי שהוא מצד שני – גם לא מוצא עצמו במרצ, שמתעקשת להגדיר עצמה ציונית. אם מרצ חפצת חיים, ומעוניינת להפסיק לרקד כמעט כל מערכת בחירות על פי תהום אחוז החסימה, עליה לקרב אליה בחום את הקהל הזה. נכון, זה יחייב את המפלגה אחת ולתמיד לפתור לעצמה את פרדוקס ההגדרה העצמית שלה, אבל בלאו הכי אין לה את הפריבילגיה לחמוק מכך.

לא כדאי להתרשם יתר על המידה מסקרים חולפים. הטאטוא המבוהל של בעיית הציונות של מרצ לפני חודשים ספורים ממש לא העלים את הבעיה, אבל כן יעלים בבחירות הבאות מצביעים, לא מעט יהודים והרבה ערבים. מוטב מפלגה שמכריזה בדיוק היכן היא עומדת ממפלגה שמפחדת לומר מה היא.

מבחינתי, כדמוקרט אמיתי, שיגדיר עצמו כל אדם, ערבי כיהודי, כפי שהוא חפץ להגדיר את עצמו – ציוני, לא ציוני, חילוני, דתי, ליברל או שמרן. אבל "מפלגת שמאל" זו הגדרה מחייבת, ואם מפלגה היא באמת כזו ודוגלת בשוויון ובדמוקרטיה, היא פשוט לא יכולה להגדיר את עצמה באופן כזה שחמישית מהאוכלוסייה רואה אותו בו לא שוויוני מיסודו.

מפלגת שמאל אמיתית צריכה להגדיר את עצמה מצד אחד באופן הכי דמוקרטי ושוויוני שבנמצא, ומצד שני בצורה הכי כוללנית שאפשר, כך שכל אזרח ליברלי שדוגל בשוויון אזרחי, זכויות אדם לכל ובשלום, יוכל למצוא את מקומו בתוכה.

צריך להצדיע למרצ על עשייתה החברתית והדמוקרטית לאורך השנים, ועל השותפות היהודית-ערבית שבתוכה. השותפות הזו משקפת את הייחוד שלה באקלים הישראלי העכור של ימינו, ונובע ממנה פוטנציאל אלקטורלי לא מבוטל בכלל. אבל הגיע הזמן, בסוף העשור השני של המאה ה-21 ובמלאת 70 למדינה, לבסס את השותפות היהודית-ערבית במפלגה על שוויון אמיתי, בגובה העיניים, ועל מצע חדש, שדוגל בשוויון בכל החובות האזרחיות אבל גם בזניחה של פרקטיקות אפליה שמושרשות היטב בישראל והגיע הזמן סוף סוף לעוקרן. זה נכון לכלל החברה, ומרצ, כמו תמיד, חייבת להיות עמוד האש שלפני המחנה.

מרצ תהיה חייבת להגדיר את עצמה בסופו של דבר כמפלגה ישראלית-דמוקרטית. הא ותו לא. גם כך ההגדרה הזו טומנת בחובה עולם ומלואו. מפלגה שהיא לא פה ולא שם, סופה שתיעלם. מנגד, מפלגה שתכריז על עצמה בגאון מה היא – כל ישראלית וסופר דמוקרטית – תיווכח שלעמוד השדרה שלה יש לא מעט קונים, גם יהודים וגם ערבים.

ד"ר פאלח סמארה הוא יו"ר סניף מרצ כפר סבא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ