מהאפרטהייד הישראלים לא יוכלו לברוח

קרולינה לנדסמן
קרולינה לנדסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עימותים ליד הכפר ראס קרקר בגדה המערבית, החודש
עימותים ליד הכפר ראס קרקר בגדה המערבית, החודשצילום: AFP
קרולינה לנדסמן
קרולינה לנדסמן

כשבנימין נתניהו כינה את האופוזיציה והתקשורת בפתח מושב החורף שעבר "חמוצים", והאשים אותן בצביעות, הוא נגע בנקודה חשובה. "כשהחמוצים מדברים ביניהם, ניתן לשמוע שיחות כמו: 'נכון שהמצב פה איום ונורא? נכון שהכל קורס? אגב, זכרתם להזמין כרטיסים לוויקאנד בלונדון, או שאתם טסים לברלין?'. חמוצים — וטסים, מקטרים — וקונים". כך לעג למתנגדיו, והתייחס לאותו נתון שטורד את מתנגדי הכיבוש כמו שריטה בעדשות המשקפיים: הדירוג הגבוה של הישראלים במדד האושר העולמי.

אלא שזה לא שריטה, זה הקו הירוק. כמו הדמוקרטיה הישראלית, גם את האושר הישראלי חוצה הקו הירוק. בניגוד לקורבן, שלכוד בתוך הממשיות של חייו, הישראלי נהנה עד כה מהפריבילגיה לנוע בחופשיות ולהיכנס ולצאת מהמצב הפוליטי כרצונו (בכפוף למגבלות השירות הצבאי). ברצותו למחות נגד עוולות הכיבוש — מוחה, ברצותו לנפוש — נופש. הפלסטיני לעומתו אינו יכול לקחת אתנחתא מהכלא הפוליטי שבו הוא שרוי. מה שאיפשר את הפיצול הזה הוא הקו הירוק.

המאבק שמנהל נתניהו כבר עשרות שנים נגד מדינה פלסטינית, לצד הניסיונות לחבל בעצם האפשרות לחלק את הארץ לשתי מדינות, לצד החמדנות ביחס לשטחי C — כל אלה מסתכמים בשאיפה למחוק את הקו הירוק. אלא שמה שנתניהו ותומכי הסיפוח לא מבינים הוא שללא הקו הירוק — אפילו זה המדומיין, שמסמן אפשרות עתידית להיפרד לשתי מדינות — לא יהיה אפשר עוד לפצל את התודעה הישראלית.

הנרטיב הפוליטי שמשמר את הקו הירוק הוא זה של "הכיבוש", והפתרון שבא יחד אתו הוא של שתי המדינות, בדיוק אותו נרטיב שהימין הישראלי מבקש לקעקע. יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, התרברב ואמר, "שינינו את השיח משתי מדינות להחלת ריבונות". הוא לא מבין שזה רק אומר שהשיח הוסט מהתמקדות ב"כיבוש הישראלי" להתמקדות ב"אפרטהייד הישראלי". עם אולי אינו יכול להיות כובש בארצו, אבל הוא לבטח יכול לקיים משטר אפרטהייד בארצו. מהאפרטהייד הישראלי הישראלים לא יוכלו לברוח בתודעתם.

רק שיח הכיבוש מצליח לשמר את ההבחנה בין ישראל לשטחים הכבושים, בין המציאות הישראלית למציאות בשטחים. אין זה מקרי ששם עובר גם הקו בין מה שנחשב עוד איכשהו להתנגדות לגיטימית — חרם על מוצרי ההתנחלויות, לבין מה שאינו לגיטימי — חרם על ישראל כמו שעושה ה–BDS. אלא שהימין לא מבין שההבחנה בין ישראל לשטחים היתה הכלי האפקטיבי ביותר שלו להמשך הכיבוש, כי הוא איפשר לשמר בתודעה את החלוקה לשתי המדינות כאופק מדיני.

ללא הדימוי העצמי של הישראלים כדמוקרטים — חסל סדר "חמוצים וטסים, מקטרים וקונים". בלעדיו — לאופוזיציה לא תהיה ברירה אלא לגרום לשינוי פוליטי, או — למי שיש באפשרותו — לעזוב את ישראל, או לפחות להציל את הילדים.

בראיון שהעניקה ל"גרדיאן" לאחר שחרורה ממאסר אמרה עהד תמימי, כי היא אינה "קורבן של הכיבוש". "הילד היהודי או המתנחל שמחזיק ברובה בגיל 15 הוא קורבן הכיבוש", הסבירה הנערה האמיצה. "אני מסוגלת להבחין בין טוב לרע, הוא לא. הראייה שלו מעורפלת. הלב שלו מלא בשנאה ובזלזול כלפי הפלסטינים. הוא הקורבן, לא אני". האמירה המיוחסת לגולדה מאיר — "לעולם לא אסלח לפלסטינים על שאילצו את ילדינו ללמוד להרוג אותם" — נהפכה לנבואית. דבריה של תמימי מאירים באור שונה את אותה אמירה. "החוויה היתה קשה מאוד", אמרה על שמונת החודשים שבהן בילתה במאסר, "אבל היא הוסיפה ערך לחיי". מעניין איזו תחושת ערך יש לנערים ישראלים בני גילה של תמימי.

כתבות מומלצות

BW אמזון רחפנים 256

החבילה מתעכבת: למה הרחפנים של אמזון עוד לא סיפקו את הסחורה

קראק פאי הקלאסי של גוז' ודניאל

משחקים עם קראק פאי: ארבעה מתכונים לעוגה הממכרת

פרויקט הרצל 138

סוף סוף יש סיבה לעצור ולהביט בבית הבאר ברחוב הרצל

הדרך הקלה והטובה ביותר להימנע מקרני השמש היא להפחית את החשיפה הישירה

מה ההבדל בין כתמי שמש לנמשים ומה גורם להם?

אבישי בן-חיים

ל"ישראל השנייה" מגיע דיון רציני יותר, ובעיקר כזה שמבוסס על אמת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"