לפי נתניהו, "וואלה" התנהלו כמו שצריך

קרולינה לנדסמן
קרולינה לנדסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתניהו מסיר את משקפיו
נתניהו. למה הוא מתכוון כאשר הוא אומר "כלום"?צילום: AMIR COHEN/רויטרס
קרולינה לנדסמן
קרולינה לנדסמן

תגובת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לתחקיר "המקור" ששודר השבוע, ותיאר את תהליך שבייתו של אתר "וואלה!" בידיו ובידי רעייתו, היא חזרה על תגובתו השגורה לכל ההאשמות שמועלות נגדו: לא היה כלום. "כלום" זו המלה שחוזרת על עצמה. לאור העובדה שדבריו נמסרו בתום שעה ארוכה שבה שורה של עיתונאים העידו על השתתפות בהטיית החדשות לטובת האינטרסים שלו — מתבקש לשאול: למה נתניהו מתכוון כאשר הוא אומר "כלום"?

נתניהו דוחה את שני הצדדים של עסקת השוחד־לכאורה שבבסיס תיק 4000, שחשף עיתונאי "הארץ" גידי וייץ. הוא לא העניק לבעלים של "וואלה!", שאול אלוביץ', הטבות כלשהן, ו"וואלה!" לא העניקו לו ולרעייתו סיקור מוטה: "הניסיון להפוך דוברות בסיסית לחלק מעסקת שוחד הוא מגוחך. אישי ציבור פועלים ישירות ודרך דוברים באופן שוטף, כדי לקדם סיקור תקשורתי חיובי ולהסיר או לרכך תקשורת שלילית. אין בכך כלום".

כדי שהצופה יסיק לגבי "חלקו של נתניהו" בעסקה, הוא נדרש לתיווך של מומחים משפטיים שיוכיחו לו שמיזוגים אושרו, בעלי תפקידים הוחלפו, רפורמות בוצעו, הטבות רגולטוריות הוענקו, וכיוצא בזה. אולם באשר לחלקו של וואלה ב"עסקה", אפילו הצופה שאינו בקי בדיני ראיות מסוגל להבין מה שמספרים לו. בזה אחר זה העיתונאים מתיישבים מול המצלמה ומספרים, כיצד בשנים 2013–2016 הם היו כפופים לבוס חיצוני מטעם ראש הממשלה ("המנהיג", כפי שכונה על ידי עורך וואלה, אבי אלקלעי), שהכתיב להם מה מותר ומה אסור לפרסם, ושימש כמעין עורך־על של האתר.

לא רק העיתונאים ששיתפו פעולה עם נתניהו, אלא גם הצופים מבינים אינטואיטיבית שהעסק מסריח; שברור שיש במערכת גורם לא ענייני שמטה את העבודה העיתונאית. לכן, כשנתניהו אומר "אין בכך כלום", הוא אינו מתכוון לומר שמה שהעיתונאים תיארו לא התרחש, שלא היה כלום, אלא שככה דברים מתנהלים תמיד. שזו דרכו האמיתית של העולם, זו "דוברות בסיסית". הוא אינו מכחיש שדוברו, ניר חפץ, "קידם" סיקור תקשורתי חיובי והסרת תקשורת שלילית, אלא דוחה את העובדה שיש בכך חריגה מנורמות בסיסיות.

אבל זה שקר. נתניהו, שמאשים השכם וערב את התקשורת ב"פייק ניוז", מוכיח מחדש שהפוסל במומו פוסל. לראש הממשלה יש מפעל של פייק ניוז. פייק ניוז זה לא רק דיווח שקרי, אלא מיסגור מוטה של המציאות. הוכחה ניצחת לכך שנתניהו משקר כאשר הוא אומר ש"אין בכך כלום" היא שהעיתונאים בוואלה זוכרים במדויק את הרגע שבו הכל התחיל (פרסום דו"ח העוני של "לתת"), ואת הרגע המדויק שבו הכל נגמר ("יום העצמאות של וואלה"). אם כלום לא קרה, כיצד משהו התחיל וכעבור כמה שנים נגמר?

תהליך ההשחתה של עיתונאי וואלה מוכיח, שאנשים תמיד יודעים מה קורה ומוכנים לשתף פעולה. ללא הבדלי דת, גזע ומין. אלו סיפרו על תחושה רעה שליוותה אותם ("אתה מתקשה מאוד לחיות עם מה שאתה עושה"), וכעת הם מבקשים גאולה לנפשם באמצעות הווידוי הטלוויזיוני. אלא שבעבור נתניהו מה שהם עשו והרגישו זה "כלום". אין אלא להסיק שתחושה רעה זו —שתוקפת את מי שפורם את המרקם המוסרי שלו — נהפכה לטבע שני של נתניהו. ואין אלא לקבוע בצער שלא רק הכיבוש אלא נתניהו עצמו משחית, ושבמוקדם או במאוחר כל מי ששיתף אתו פעולה ימצא עצמו מתפתל בכיסאו ומתרץ את השחתתו.

כתבות מומלצות

דיוקנאות של כתבת אל-ג'זירה שירין אבו אקלה בתערוכה לזכרה בעיר ג'נין, לפני כשבוע

חדשות היום, 25.5

קורס העריכה הדיגיטלית של הארץ

"הארץ" מוציא לדרך את המחזור השלישי של קורס העריכה הדיגיטלית

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"