איפה אדרי היה במצעד הגאווה, כשאני נדקרתי

יעל בלקין
יעל בלקין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
החלפת מפקד מחוז תל אביב
צילום: מגד גוזני
יעל בלקין
יעל בלקין

בשבועות האחרונים, מאז עלה שמו של משה אדרי כמועמד לתפקיד המפכ"ל, דיברנו על הרצח במצעד הגאווה בירושלים ב–2015. אותו מצעד שבו נדקרתי אני, ונדקרו עוד חמישה. אחת גם שילמה בחייה. כבר אז היה לנו ברור שקצין עם כשל פיקודי כזה בעברו לא ראוי לכהן כמפכ"ל.

את האחריות למחדל הטילה על אדרי ועדת החקירה שמונתה לאחר האירוע. אדרי קבע, כי הפיקוד על המצעד יהיה בידי מפקדי המרחבים הכפופים אליו, בניגוד לשנים קודמות שבהן נוהל המצעד בירושלים תחת פיקודו של מפקד המחוז. לפי הוועדה, אדרי לא שעה להתנגדותם של מפקדי המרחבים, והסיר את אחריותו כמפקד, תוך זלזול באופי האירוע ובגודלו, כפי שמסרו כמה קצינים בעדותם לוועדה. קובי דוידיאן, מפקד מרחב מוריה אז, אמר בעדותו, כפי שפורסם ב"כאן": "ברגע שהעבירו את הפיקוד והשליטה למרחבים, המחוז כאילו לא היה אכפת לו ולא התייחס ורואים את זה".

יתרה מזאת, כפי שעולה מחומרי הוועדה, היחידות והשוטרים שאמורים לטפל באיומים חריגים כמו הדוקר ישי שליסל, אינם תחת פיקודם של מפקדי המרחבים, אלא כפופים למפקד המחוז. על אף שהעביר את הפיקוד על האירוע למפקדי המרחבים, אדרי לא הנחה את היחידות הרלוונטיות לעבוד מולם, וכך לא היו כל מעקב או טיפול באיומים חריגים דוגמת שליסל. בעדותו בוועדה אמר אדרי, כי "כל מה שהיה צריך זה לתפוס את הבחור (שליסל) מראש וכאן אני אומר, איך נפל לנו". כשנשאל אם הפיק לקחים מאירוע הדקירה הראשון ב–2005 ענה: "לא הלכו לי 10 שנים אחורה".

ארדן אמר אז, כי הוא מקבל את המלצות הוועדה במלואן, וכי "חלק מרכזי מהתרבות הארגונית אותה בכוונתי להטמיע במשטרת ישראל מחייב תחקור כשלים מבצעיים, הפקת לקחים ויישומם". ובכן, ארדן כנראה שינה את דעתו מאז.

בשבועות שחלפו מאז הבענו את מחאתנו על מועמדותו של אדרי אמרו גורמים שונים, שזאת לא יכולה להיות אחריות של מפקד המחוז, שילדה נרצחת. ארדן אף השווה זאת לחטיפתו של גלעד שליט בעת שאביב כוכבי שירת כמפקד אוגדת עזה. הוא רק שכח שמפקד המחוז עצמו הוא ששינה את הנהלים לאבטחת המצעד, וגרם לכל כך הרבה מרווחים בין הכיסאות שאפשר ליפול בהם. הוא גם שכח, שהוא עצמו מינה את ועדת החקירה שעל מסקנותיה אנו מתבססים.

קשה שלא לראות את החוט המקשר בין הכשל במצעד הגאווה לאירועים מטרידים אחרים שבהם נקשר שמו של אדרי. יש פה יהירות של קצין בכיר במשטרה, לצד הגנה אולי חסרת תקדים של ממשלה על מועמד לתפקיד. עד כדי כך, שהיא מוכנה להשתלח ולגנות שופט עליון בדימוס — שהיא עצמה מינתה לתפקיד.

בסיפור של רפי רותם, התברר שאדרי נפגש עם בא כוחו, פיני פישלר, באותו זמן שבו הוועדה דנה בענייניו, לרבות באותה תלונה. רותם, שהוכר כחושף שחיתויות על ידי מבקר המדינה, טען כי ב–2009, כשבא להתלונן על מעשי שחיתות לכאורה של פרקליטת מחוז תל אביב לשעבר רות דוד, הוא סולק מתחנת המשטרה בצפון תל אביב על ידי אדרי עצמו.

טענה נוספת היא כי הוא השתמש בכוחו כראש אגף התנועה כדי לבטל דו"חות על נהיגה במהירות מופרזת כנגד קצין בכיר. אותו קצין טען שהיה מדובר בנסיעות מבצעיות, אבל הוא לא דיווח על אותן נסיעות בזמן אמת, ובדיקה של מבקר המדינה העלתה שמדובר בטענה כוזבת.

ואז הגיע הסיפור של נהג המונית שאדרי התעמר בו, רק משום שהעז להעיר לו על נהיגתו. אותו נהג טען, שאדרי נצמד אליו בכביש לאחר מכן, עיכב אותו וזימן קצין תנועה. הדו"ח שניתן לאותו נהג בוטל בהמשך בבית המשפט, והנוסע שהיה אתו במונית אישר את גרסתו לסיפור.

וביום שבת פורסם ב"וואלה!" שמבקר המדינה קבע ב–2005, כי בתפקידו כמפקד תחנת כפר סבא אדרי התערב בפוליטיקה המקומית, ובמקרה אחר ניסה לשכנע קצין בכיר לבטל תלונה שהגיש אביו למח"ש, ואיים כי אם לא יעשה כן ייפגע קידומו.

נפתלי בנט ואיילת שקד יכולים לצאת בסיסמאות שלפיהן אף אחד לא מושלם. ארדן יכול להמשיך ולטעון שמדובר בקצין מצטיין. שרי הממשלה יכולים להמשיך להטיח האשמות בוטות במיוחד בראש הוועדה אליעזר גולדברג, ולטעון שמחפשים את אדרי, שתפרו לו תיק. כל זה לא משנה את העובדה שוועדה מקצועית בראשות שופט קבעה שאדרי לא ראוי להיות השוטר מספר אחת, אליו נשואות עיני כל השוטרים. על מה שהחליקו השרים לאדרי, יחשוב כל שוטר זוטר שיחליקו גם לו.

זה גם לא משנה את הקו המחבר המאוד ברור שעולה מכל הסיפורים, של יהירות בלתי נתפשת של קצין בכיר במשטרה שחשב שהכל מותר לו. וזה בחסות ממשלת ישראל, שהחליטה מסיבותיה שלה למנות את אדרי למפכ"ל ויהי מה.

זה כבר לא הסיפור של מצעד הגאווה ב–2015. זה כבר לא רק הסיפור שלנו. זה הסיפור של כל אזרח ואזרחית במדינה, שצריכים להיות מאוד מוטרדים ממארג הסיפורים הזה. כשמסתכלים עליו, פתאום הכשל במצעד הגאווה פחות מפתיע. אדרי היה יהיר, וזה עלה בחיים של ילדה בת 15. הוא ידע שהוא יכול לעשות הכל, הוא ידע שהוא יכול לזלזל בחיי אדם, ועדיין להמשיך הלאה. אם היהירות שלו כמפקד מחוז הובילה לרצח ילדה בת 15, מה יקרה כשאותה יהירות תלווה אותו כמפכ"ל? כמה אנשים ישלמו אז בחייהם?

הכותבת נפגעה במצעד הגאווה 2015

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

BW אמזון רחפנים 256

החבילה מתעכבת: למה הרחפנים של אמזון עוד לא סיפקו את הסחורה

קראק פאי הקלאסי של גוז' ודניאל

משחקים עם קראק פאי: ארבעה מתכונים לעוגה הממכרת

פרויקט הרצל 138

סוף סוף יש סיבה לעצור ולהביט בבית הבאר ברחוב הרצל

הדרך הקלה והטובה ביותר להימנע מקרני השמש היא להפחית את החשיפה הישירה

מה ההבדל בין כתמי שמש לנמשים ומה גורם להם?

אבישי בן-חיים

ל"ישראל השנייה" מגיע דיון רציני יותר, ובעיקר כזה שמבוסס על אמת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"