איתן לשם
איתן לשם

עמוד הדעות של "הארץ" נרעש ונרגש לקראת כניסתה הצפויה של מפלגת זהות לכנסת. מבול מאמרי הדעה המאשימים את הסטלנים שמעדיפים את הג'וינטים על פני ישראל, תולה בהם אשמות שונות מכאן ועד הר הבית. לצד המאמרים המזלזלים באופיים של שבעת המנדטים שצופים הסקרים לפייגלין, מגיעות גם נבואות הפרשנים שמזהירים את חובבי הקנאביס באחריות לכינון ממשלתו החמישית של נתניהו. כל המאמרים מזלזלים, כל הדעות מתנשאות, כל מצביעיו הפוטנציאליים הם סטלנים שמפקירים את עתידם.

אותה תפישה היא שהביא את אותם "סטלנים" לפנות בצר להם להצבעת מחאה, שכל כולה זעקת מצוקה. אותו מיינסטרים שהתעלם מבקשותיהם במשך שנים, אותם פובליציסטים שלא השכילו לזהות לאן נושב העשן הירוק והפקירו את הסטלנים לחסדי המשטרה, מאשימים את האנשים מחוץ לגדר בכך שהם לא מוכנים להתיישר לחלילם הצבוע. "למה לא למרצ?", שואלים המיתממים. "גם במצע של העבודה מוזכרת לגליזציה", צועקים הנואשים. בניגוד לשתי אלו, פייגלין מבטיח לסטלנים אפשרות אמיתית לשינוי, שינוי עבורם. אז למה שלא יצביעו עבורו?

האמת היא שבכל מערכת בחירות מ-1999 עולה ופורחת הפתעה מרעישה תורנית, וכגודל ההלם האליטיסטי, כך גודלה של ההתעלמות מהאמירה האותנטית של המצביעים. כמו 17 המנדטים של ש"ס ב-1999, ה-7 של הגמלאים ב-2006 וה-19 של יש עתיד ב-2013, כך גם המנדטים העתידיים של פייגלין מבטאים זרם עמוק ואמיתי של חלק גדול בחברה הישראלית.

קצת מצחיק, שלא לומר מוזר, שכל הקשת הפוליטית - מימין ומשמאל - מאשימה את אותם אנשים שהתעלמו מהם, הדירו אותם ובזו להם במשך שנים, בדרדור מדינת ישראל. "אבל הוא שונא הומואים", הם גורסים. ואריה דרעי? ירקוד על משאית במצעד הגאווה השנה? "ומה לגבי בית המקדש?", הם יתהו. תשאלו את שר החינוך הבא, בצלאל סמוטריץ', מה הוא חושב על זה. "והנכים? הוא יפקיר את הנכים!", זועקים אחרים, בזמן שהם מתעלמים בעצמם מאלה ששכבו במשך שבועות על האספלט החם בדרישה לקבל כמה מאות שקלים. במשך 70 שנים מדינת ישראל מתנהלת ומנוהלת על ידי קיצוניים, תחת המשמרת שלכם. את הזכות להטפת מוסר איבדתם.

גלעד ארדן. הצהרות ריקות מתוכןצילום: מוטי מילרוד

מזה עשרות שנים נרדפים הסטלנים, נזרקים למעצר וממלאים את אולמות בתי המשפט הצבאיים. ב-2018, הרבה אחרי שגלעד ארדן הודיע שצריכת קנאביס תהפוך ללא פלילית והיועץ המשפטי לממשלה ביקש לסגור תיקים במקרי "שימוש עצמי", נפתחו למעלה מ-10,000 תיקים פליליים על עבירות של סמים "קלים". כל אחד מהם הוציא אלפי שקלים על ייצוג משפטי, ספג רישום פלילי ואולי אפילו נהנה ממעצר חביב של כמה ימים. תחושת ההשפלה, חוסר הצדק והעול הכלכלי (שלא לדבר על ימי המעצר עם הגרועים שבפושעים) בוודאי יישארו איתו כצלקת הרבה אחרי שהתיק ייסגר על חוסר עניין לציבור. הוא עצמו חסר עניין לציבור, כל חייו, אבל עכשיו הציבור צריך אותו. אז מה הוא עושה? תוקף אותו, כמובן.

אחרי שנים שבהן לא הקשבתם לזעקתם, לא שעיתם לתחינתם ובזתם למטרתם, עכשיו השמאל מתדפק על דלתותיהם של המנדטים האבודים שהניחו את הג'וינט על ראש הצבעתם. במקום לתקוף את הסטלנים, המלעיזים יכולים לערוך חשבון נפש ולנסות לברר איך הגיעו למצב הזה. הסטלנים ימליכו את ביבי? הרי אתם, סחים מארץ הציפי לבני, לא הצלחתם לדגדג את שלטונו כבר עשור. אתם שהחלטתם להתעסק בגורלו של עם אחר בזמן שהעם שלכם נמק במעצר בית. אתם שעכשיו מאשימים את כל העולם בכישלונכם, תאלצו לראות את ניצחון הסטלנים תחת ממשלתו של נתניהו. אולי במאבק הבא תיזכרו להתעורר בזמן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

BW אמזון רחפנים 256

החבילה מתעכבת: למה הרחפנים של אמזון עוד לא סיפקו את הסחורה

קראק פאי הקלאסי של גוז' ודניאל

משחקים עם קראק פאי: ארבעה מתכונים לעוגה הממכרת

פרויקט הרצל 138

סוף סוף יש סיבה לעצור ולהביט בבית הבאר ברחוב הרצל

הדרך הקלה והטובה ביותר להימנע מקרני השמש היא להפחית את החשיפה הישירה

מה ההבדל בין כתמי שמש לנמשים ומה גורם להם?

אבישי בן-חיים

ל"ישראל השנייה" מגיע דיון רציני יותר, ובעיקר כזה שמבוסס על אמת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"