השמאל מתחנף למורה

איריס לעאל
איריס לעאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בנט בטקס פרסי ישראל
בנט בטקס פרסי ישראלצילום: אמיל סלמן
איריס לעאל
איריס לעאל

גסיסתה האיטית, כמעט מבלי משים, של הנפש השמאלנית ושקיעתו של מחנה שלם שאיבד את רצון החיים שלו, באות לידי ביטוי במופעים חדשים של חנופה לימין, שכמוהם לא הכרנו מאז ההתאהבות הסמי־ארוטית בחלוצי גוש אמונים. הבוטה שבהם התרחש בימי חילופי האש עם חמאס: לפתע התמלאו הרשתות החברתיות בגינויים נמרצים של שמאלנים, בהם אישים בולטים, שתקפו את תועבת השמחה לאידם של מצביעי ביבי, ששוב מצאו את עצמם לכודים בסבב רקטות מורט עצבים. פתאום עשרות ומאות גינויים בנוסח התלמידים שנהגו להתחנף למורים, הקוראים לשמאלנים להתבייש בעצמם ומסבירים להם בחנפנות לא פחותה, שגם למי שמצביע לנתניהו מגיעה הגנה.

זה כמובן דיון מעניין כשלעצמו: מהי מידת האחריות המוטלת על אזרחים בשל בחירתם החופשית. האם יכול אדם להצביע לליברטריאן מוצהר ואז למרר בבכי כשהאיש פועל על פי עקרונותיו ומייצר תנאים המחייבים את סגירת המפעל שבו עבד, תוך שהוא מסיר מתחתיו את כל רשתות הביטחון הסוציאליות?

ואולם, כאמור, לא זה הנושא, אלא גל הגינויים של שמאלנים מוצהרים נגד אחיהם למחנה. כי לאט לאט התחילו אנשים לציין בזהירות, שאמנם הם רואים הרבה ציוצי גינוי ופוסטים נרעשים נגד שמאלנים שמתחו ביקורת על תושבי הדרום, אבל לא יצא להם לראות אף ציוץ אחד שאמר "מגיע לכם". ואז הוסר הלוט והתברר שמה שתואר כגשם זלעפות הוא למעשה רק טפטוף קל שאנשי שמאל ציניים החליטו לעשות עליו סיבוב.

התופעה הזאת הסלימה לכלל אובדן מוחלט של בושה ביום העצמאות, נוכח נאומו של נפתלי בנט בחידון התנ"ך, שבו התריע מפני ההרס הפנימי של החברה, השנאה והפילוג, וסיים בקרשנדו: "עד כה לא השכיל עם ישראל אף פעם, בכל 3,800 שנותינו, לצלוח את העשור השמיני כמדינה שהיא גם ריבונית וגם מאוחדת. אם ישראל תיקרע שוב מבפנים, אם נרים שוב יד איש על אחיו, לא נקבל עוד הזדמנות! זה בנפשנו!" רק אדם ערל לב לא יתרגש מדברים נכוחים אלה — או אדם עם זיכרון סביר. כי לפני שנה, בטקס פרס ישראל שיחרר בנט נאום זהה ברוחו לנאום אחדות העם הנוכחי, וכולנו יודעים מה הוא עשה ביתר ימי השנה.

אתם שואלים בוודאי מה היתה תגובתם של קולות בדרג בינוני גבוה במחנה השמאל לנאום הזה? ובכן, כמו פופקרון התבקעו בזה אחר זה גרעיני החנופה וציוצי השבח הנרגשים בנוסח "נפתלי, מוריד בפניך את הכובע, יופי של נאום". נדיבות המנצחים הזאת של המחנה הניגף בפני הימין זה ארבעה עשורים היא מרתקת, אבל לא חסרת בסיס. השמאל, השייך ברובו למעמד הביניים המשכיל, הוא עדיין הגמוניה, וכפי שאין קשר בין מספר מצביעי מרצ לבין השפעתו וממונו של האלקטורט הזה, כך הוא לא מצליח עדיין לעכל את ירידתו מעל בימת ההיסטוריה המקומית ואת העובדה שלבסוף ייאלץ להתפנות מרוב מוקדי הכוח.

אנשי השמאל עדיין מתנהגים בזירה המשפיעה של הרשתות החברתיות וטורי הדעה כמי שלא הבינו את המצב. הם נעים בין שני קטבים, תחושת אדנות מתמוגגת מעצמה מכאן ותחנונים לאהדתם של הימנים מנגד. תהליך ההידרדרות הרוחני הזה, אובדן הוויטאליות של מחנה שלם והפיכתו לקריקטורה נלעגת הם חיזיון מעיק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קורס העריכה הדיגיטלית של הארץ

"הארץ" מוציא לדרך את המחזור השלישי של קורס העריכה הדיגיטלית

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

ח"כ רינאוי-זועבי ולפיד בפגישה, היום

חדשות היום, 22 במאי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"