אם לא נסיר את הכפפות, נאבד את הדמוקרטיה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רחבת מוזיאון תל אביב, הערב
ההפגנה בשבת. לא מספיקצילום: אילן אסייג

ערב לפני הדד ליין להרכבת הממשלה. שלשום (שבת) התקיימה הפגנת המונים, חומת מגן לדמוקרטיה, והיום עסקים כרגיל. נתניהו בסבב פגישות. האם ההפגנה השפיע על משהו? על התהליך? עמדתי מול הבמה בהפגנה, ראיתי את שורת החיוכים על הבמה בסוף הערב, כשהדוברים נתנו ידיים והבטיחו להמשיך במאבק. המונים הגיעו, וזה לא מספיק. הגיע הזמן להוריד את הכפפות.

ההפגנה נתנה תחושה מזויפת של הצלחה, כמעט אופוריה. דיווחים על עשרות אלפי משתתפים, איחוד כוחות של האופוזיציה, הפעם הראשונה שכל מפלגת המרכז-שמאל משתפות פעולה ומובילות מהלך מאוחד של מחאה. בכסוי התקשורתי היתה זחיחות, זריית חול בעיניים. ההפגנה היתה המונית, יחסית להפגנות מחאה אחרות מהחודשים האחרונים, אבל זאת לא "חומת מגן לדמוקרטיה", וגם לא "סימון קו אדום ברור כנגד הפגיעה בדמוקרטיה".

בני גנץ במהלך ההפגנה בתל אביב. הגישה צריכה להשתנותצילום: אילן אסייג

היו נאומים נרגשים למען הדמוקרטיה. גנץ נאם על "חלום שהולך ומתנפץ לנגד עינינו. המאבק הוא על הבית, הוא על דמותה וצלמה של מדינת ישראל", וגם "ערכיה של ישראל לא יהיו ערכים של גזענות", משפט מרגיע אחרי השעות שבהן כמעט נמנע מדובר ערבי להשתתף בארוע. הוא גם פנה לנתניהו ואמר כי "במהלך מערכת הבחירות הבטחת שלא לעסוק בחסינות". המשפט העדין מידי הזה מזכיר את "הבטחתם יונה הבטחתם עלה של זית" - פניה עם רחמים עצמיים, הבטחתם ולא קיבלנו.

אנחנו עומדים מול אקדח טעון, מול איום ממשי על החיים שלנו פה, וצריכים פניה תוקפנית בהרבה, האשמות ברורות ובוטות כנגד מי שמסכן אותנו. זה לא "הבטחתם חסינות" ולא קיימתם, אלא "אתם בוזזים את המדינה מערכיה, ולוקחים אותה לכיוון דיקטטורי. לא ניתן לזה לקרות". לפעמים נדרשת פעולה אקטיבית כדי ליצור שינוי, כדי להפסיק תהליך הרסני.

לפני כמה חדשים התקיימה הפגנת "אמנים נגד חוק הנאמנות" בסינמטק ת"א. היו נאומים נרגשים, היו שירים, ותחושה מתסכלת שזה לא מספיק. אמנים, סופרים ואנשי תרבות עלו בזה אחר זה על הבמה, דיברו נגד החוק. כשבוע לפני שחוק הנאמנות עלה להצבעה, הגעתי לפעולת מחאה, הפגנת יחידה בכנסת. הבערתי את השלט "נאמנה לאמנות" ונעצרתי לתשאול. יומיים לאחר מכן, האמן אורן פישר ואני אירגנו ארוע "שורפים אומנות" בכיכר המדינה. מיטב אמני ישראל שרפו עבודות אמנות שלהם בכיכר כמחאה.

זאב (שושקה) אנגלמאייר שורף עבודה בדמותו של שושקהצילום: תומר אפלבאום

הפעולה קיבלה סיקור תקשורתי נרחב, יחד עם ביקורת על האגרסיביות שבה. מאמר של עלית קרפ באתר זה השווה את המהלך לשריפת הספרים של הנאצים ("לשרוף יצירות אמנות? באמת שנמאסתם", 26 בנובמבר 2018). אבל הפעולה הזאת העבירה מסר - את מצוקת האמנים, תחושת האין ברירה, פעולה נואשת נגד חוק שגוזל מאמנות את החופש שלה.

והחוק לא עלה למחרת להצבעה בכנסת. ככה גם פעולת כיסוי תחנות האוטובוסים נגד מודעות "אנחנו או הם" הגזעניות של הליכוד. רק פעולה אקטיבית של כיסוי גרמה להורדת המודעות ההן. ברמלה המודעות הורדו אחרי לילה אחד של כיסוי. מילים, כוחן מוגבל במצבים כאלה. רק פעולה אקטיבית יכולה באמת לשנות.

ועכשיו אנחנו בזמנים כאלה. נאומים לא יעזרו כאן. בכל הנאומים בהפגנה חזר המסר של "לא ניתן להם להרוס את המדינה". אם זאת הסכנה, ואכן הרס המדינה עומד לנגד עיננו, נדרשת פעולה אקטיבית בהרבה מנאומים על במה. פעולה של כל מי שצביונה הדמוקרטי של המדינה הוא נר לרגליו. אין כל הבדל אם המוחים הם דתיים או חילונים, נשים או גברים, יהודים או ערבים, וגם לא ימין או שמאל. יש לשבש את החיים במדינה, לשבות, לחסום כבישים, לצרוח את המסר בכל אופן שיעביר אותו. צריכים להסתכן כי הזמן מסוכן. אם לא נעלה הילוך באקטיביזם של המחאה, נאבד את הדמוקרטיה.

הכותב הוא אמן, קומיקסאי ומרצה ב"בצלאל"

כתבות מומלצות

BW אמזון רחפנים 256

החבילה מתעכבת: למה הרחפנים של אמזון עוד לא סיפקו את הסחורה

קראק פאי הקלאסי של גוז' ודניאל

משחקים עם קראק פאי: ארבעה מתכונים לעוגה הממכרת

פרויקט הרצל 138

סוף סוף יש סיבה לעצור ולהביט בבית הבאר ברחוב הרצל

הדרך הקלה והטובה ביותר להימנע מקרני השמש היא להפחית את החשיפה הישירה

מה ההבדל בין כתמי שמש לנמשים ומה גורם להם?

אבישי בן-חיים

ל"ישראל השנייה" מגיע דיון רציני יותר, ובעיקר כזה שמבוסס על אמת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"