שעתם המכוערת ביותר

אורי משגב
אורי משגב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רפי פרץ, היום
רפי פרץ, היום. אשתו מיומנת ממנו במשחק הפוליטיצילום: אוליבייה פיטוסי
אורי משגב
אורי משגב

איך אנשי הציונות הדתית אינם מתביישים בייצוג הפוליטי שלהם בהובלת רפי פרץ ובצלאל סמוטריץ'? איך הם ישנים בלילה לנוכח משרתי הציבור הבכירים מקרבם, נוסח מתניהו אנגלמן ודניאל הרשקוביץ? כיצד בטנם אינה מתהפכת אל מול ההשתוללות המתמשכת של מתנחלי יצהר רבתי ומדגרות הפונדמנטליזם החרד"לי בישיבות ההסדר? האם זה באמת מה שנהיה מהתנועה ששאפה לשלב תורה ועבודה ולהיות גשר בין האוכלוסיות, זה ונתן אשל? האלו פני היהדות, אלה כותלי הבית היהודי? האם נותר שם משהו מהרוח המתונה והמשלבת של הקיבוץ הדתי, של בני עקיבא המקורית, של מימד?

להטיף מוסר וערכים לחילונים וליברלים ידעו שם תמיד מצוין. גם להתלכד מול פני האויב השמאלני, לרחוץ בניקיון כפיים ולהיאטם לכל ביקורת חיצונית. אבל בתוך תוכם, רבים מהם יודעים את האמת. לא ייתכן אחרת.

האמת היא, שהעגלה ריקה מתמיד. כה ריקה, עד שתכליתה המוצהרת היא להירתם לשירות האינטרסים המשפטיים והמשפחתיים של בנימין נתניהו. אין עוד מלבדו. אתיאיסט בארון, שהוא והוריו היגרו מכאן מרוב ציונות ואמונה. עד כדי כך ריקה העגלה, שבראשות האיחוד המתיימר לייצג את כל צבעי הקשת של הציונות הדתית הוצבה משיקולי רייטינג איילת שקד החילונית וה"שמרנית". שני אלה לא הרפו עד הרגע האחרון ממאמציהם לשלב גם את איתמר בן גביר ובנצי גופשטיין. העיקר ש"שום קול לא יתבזבז", גם לא הקולות הקדושים של הכהניסטים.

ולמה נועדו כל ההמולה וההתרוצצות? לטובת חגורת השחיתות והחסינות של נתניהו. לא לשם שמים, גם לא לשם שלמות הארץ. בעשורים האחרונים סיפרו לנו, לפעמים בצער, שזאת ליבת הקיום הפוליטי של הציונות הדתית. שהכל הצטמצם והתכנס לטובת ההחזקה בשטחים הכבושים ובהתנחלויות. שמותר לשקר לפעמים למען ארץ ישראל ואסור לוותר על גרגר חול אלוהי מתוכה. אבל שלמות הארץ אינה בסכנה, ואיש כמעט במערכת הפוליטית אינו מערער עליה. הדבר היחיד הנתון בסכנה הוא המשך השלטון המושחת והמשחית של משפחת נתניהו. וכאן, עם החרדים ביחד, נכנסים תחת האלונקה נציגי הציונות הדתית. בזאת מסתכמת כרגע תרומתם לתקומת ישראל.

זו שעתם המכוערת ביותר. לא רק הפוליטיקאים הדתיים באיחוד מפלגות הימין ובליכוד, לא רק רבנים מורי דרך ופוסקי הלכה, אלא גם פקידי מדינה ושומרי סף. שליחי מצווה כמו מתניהו אנגלמן, שרק נבחר וכבר אצה לו הדרך לרסק באופן אורווליאני את משרד המבקר ולהפוך אותו לפינת ליטוף למושחתים ולמנגנון להסדרת הלוואות עלומות במיליונים לאדוניו החדשים. או דניאל הרשקוביץ, לשעבר יו"ר הבית היהודי, שנעלם ונאלם מאז התמנה לתפקידו ונראה באחרונה עם אשתו במסע חובק עולם בין קהילות יהודיות. מעניין מה היה נציב שירות המדינה אומר על זה.

לאן נעלמו קלה כחמורה, טוהר המידות, נצור לשונך מרע ושפתיך מדבר מרמה, שלא לדבר על בקש שלום ורודפהו, או הדאגה לגר, ליתום ולאלמנה? אולי לחור השחור שממנו צצים החברים החדשים של הציונות הדתית, על התמסרותה ללפיתת החנק של נתניהו ושקיעתה בלאומנות החרד"לית. בעלי ברית שונים ומשונים בנוסח גדי טאוב והצל, עירית לינור ואברי גלעד, ינון מגל וגלית דיסטל אטבריאן. או צחי הנגבי הטרמפיסט והאופורטוניסט, עבריין מורשע ופליט "קדימה", שקבע השבוע, שערכי בן גביר וברוך מרזל עדיפים על ערכי השמאל "בערך פי מיליון". אמור לי מי הם מליצי היושר שלך, ואומר לך לאן הידרדרת. לתהום.

כתבות מומלצות

דיוקנאות של כתבת אל-ג'זירה שירין אבו אקלה בתערוכה לזכרה בעיר ג'נין, לפני כשבוע

חדשות היום, 25.5

קורס העריכה הדיגיטלית של הארץ

"הארץ" מוציא לדרך את המחזור השלישי של קורס העריכה הדיגיטלית

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"