ברית נטולת מילה

קרולינה לנדסמן
קרולינה לנדסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טקס ברית מילה. כיצד קרה שגם מי שוויתרו על רוב המצוות, שומרים באדיקות על האלימה מכולן?
טקס ברית מילה. כיצד קרה, שגם מי שוויתרו על רוב המצוות שומרים באדיקות דווקא את המצווה האלימה מכולן?צילום: Seth Wenig / AP
קרולינה לנדסמן
קרולינה לנדסמן

עד שהיועץ המשפטי אביחי מנדלבליט יואיל בטובו להביט בראיות שהונחו בפניו בעין בלתי מזוינת במיקרוסקופ ולהכריע לכאן או לכאן — אלוהים אדירים, כבר לא משנה מה, רק תחליט כבר! — וכך לגאול סוף־סוף את אזרחי ישראל משוטטות מייסרת בכף הקלע הפוליטית שבין מערכת בחירות אחת למשנהָ, לא נותר אלא להעביר את הזמן בסיפור סיפורים.

והנה, רצה הגורל וזכיתי השבוע לביקור קצר של דודתי מאמריקה, שהגיעה לבית הקפה שבו קבענו לבושה בשמלה שחורה יפה עם חתך אופנתי בבית הצוואר. החמאתי לה על השמלה וציינתי, בחיוך, שהיא נראית כמו מישהי שבדיוק אמרה קדיש בבית הקברות. דודתי המטופחת הסבירה לי בנימוס, ש"אצלם" כבר לא מקיימים את המנהג של קריעה כלשונו. תחת זאת ניתן להשיג בחנויות המיועדות סיכה שעליה לולאת בד שחורה (Black ribbon), ולענוד אותה על דש הבגד בלוויה ובמשך כל ימי השבעה.

לא האמנתי למשמע אוזני. אז תני לי להבין, הקנטתי אותה, אתם היהודים האמריקאים לא יכולים לשאת את הרעיון להקריב חולצה טובה על מזבח האבלות של הקרובים לכם ביותר, עד כדי כך שמצאתם חלופה מטפורית שתסמל את קריעת החולצה בלי לקרוע אותה, אבל אין לכם כל בעיה להמשיך למול את בשר העורלה של הבנים שלכם בשביל לציין את הברית עם אלוהים?

דודתי, כמצופה, דחתה את ההשוואה מכל וכל, ומיהרה להצדיק את מנהג ברית המילה בנימוקים רפואיים. לשם הוכחה הזכירה לי שרוב האמריקאים מלים את הבנים שלהם. אני, כמצופה, הטחתי בפניה שהיא בסך הכל מדקלמת דברי תעמולה, ושכל מי שהתחבט בשאלה אם למול את בניו נחשף למחקרים נגדיים (כפי שהסבירה באופן מפורט נטע אחיטוב), לראיה, באירופה המנהג אינו נפוץ, ויש אף יוזמות להוציא מחוץ לחוק טקסי ברית מילה כמו מילת נשים. כיצד הצליחו לשכנע אותנו שאסור להשוות כלל בין מילת גברים לנשים?

השיחה לא התפתחה מעבר לזאת. הבנים של שתינו כבר בוגרים, וההחלטה בעניינם התקבלה כבר לפני שנים רבות. אבל ההשוואה המצחיקה בין קריעת החולצה וחיתוך העורלה, והסירוב העיקש של יהודים, באופן בלתי תלוי באמונתם הדתית, לעבור תהליך של סובלימציה ביחס לברית עם אלוהים, לא הניחה לי. כיצד קרה שגם מי שוויתרו על רוב המצוות, שומרים באדיקות על האלימה מכולן?

האם בתקופה שבה אנו חיים — שבה המודעות לזכות ילדים על גופם נמצאת בשיאה, שמקדשת את הטבעי, שבה מיניות אינה נתפשת כדבר מה שיש לדכא, שבה הטבעונות פורחת — אין מקום לשקול להמשיך לקיים את טקס ברית המילה באותה המתכונת, לבד מהחיתוך עצמו?

שוו בנפשכם את איזו הקלה יחוו האמהות, לנוכח טקס ברית מילה מטאפורי, שיהיה מעין המחזה למעמד עקידת יצחק. כמה שמחה תהיה בחגיגה שבה התינוק יובא בידי השושבינים אל הבימה, קהל האורחים יעמוד לכבודו, המוהל יברך עליו, והאב, עטוף בטלית, יקבל את הרך לידיו, יפשיט אותו, וכמו אברהם לפניו, יניף את ידו מוכן למול את בנו, וברגע האחרון יחוס עליו, בבחינת "אל תשלח ידך אל הנער". רפורמציה במקום דפורמציה. אפשר ממש לשמוע את אנחת הרווחה של הבנים שלנו מהדהדת בעתיד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

BW אמזון רחפנים 256

החבילה מתעכבת: למה הרחפנים של אמזון עוד לא סיפקו את הסחורה

קראק פאי הקלאסי של גוז' ודניאל

משחקים עם קראק פאי: ארבעה מתכונים לעוגה הממכרת

פרויקט הרצל 138

סוף סוף יש סיבה לעצור ולהביט בבית הבאר ברחוב הרצל

הדרך הקלה והטובה ביותר להימנע מקרני השמש היא להפחית את החשיפה הישירה

מה ההבדל בין כתמי שמש לנמשים ומה גורם להם?

אבישי בן-חיים

ל"ישראל השנייה" מגיע דיון רציני יותר, ובעיקר כזה שמבוסס על אמת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"