העתירה שתפתור את הפלונטר

אור-לי ברלב
אור-לי ברלב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מנדלבליט נושא דברים בעקבות פרסום כתב האישום נגד נתניהו, בשבוע שעבר
מנדלבליט נושא דברים בעקבות פרסום כתב האישום נגד נתניהוצילום: אמיל סלמן
אור-לי ברלב
אור-לי ברלב

הרכבת ממשלה היא מלאכה שמטיל נשיא המדינה על חבר כנסת. בנימין נתניהו, לצורך זה, הוא ככל חבר כנסת - היותו ראש ממשלת מעבר אינה משנה זאת. לכן חוק יסוד הממשלה, שפרשנותו במחלוקת, אינו רלוונטי לדיון אם ניתן להטיל על נתניהו את הרכבת הממשלה. נתניהו הוא בסך הכל חבר כנסת, ואם כבר קבע בג"ץ בעבר ששר שמוגש נגדו כתב אישום יפוטר לאלתר, באיזה עולם מתוקן חבר כנסת עם כתב אישום יקבל את המנדט להרכיב ממשלה?

ההיגיון המשפטי הזה יושב בבסיס עתירה לבג"ץ שהוגשה השבוע ועשויה להשפיע דרמטית על הפלונטר הפוליטי ולחלץ את ישראל מהמשבר המשטרי-חוקתי שנקלעה אליו. העתירה, שמובלת על ידי המומחית למשפט חוקתי עו"ד דפנה הולץ-לכנר, היא בשם 67 עותרים מבכירי מערכת הביטחון, ההייטק, האקדמיה והתעשיה. היא שמה במרכז את השאלה הכי קרדינלית לישראל בעת הזו: האם נתניהו במצבו הנוכחי יוכל להרכיב ממשלה. והנה מתברר השבוע כי בעת שנשיא המדינה נמנע מלהביע עמדה ערכית בנושא, ובזמן שהיועץ המשפטי אביחי מנדלבליט מגדיר את העניין הבהול "תיאורטי", בג"ץ מניח בזהירות בלם עדין ראשון לטירוף.

רבים לא מבינים את הפוטנציאל הדרמטי שטמון בהחלטת השופט התורן עופר גרוסקופף, אשר הורה ביום ראשון למנדלבליט להגיש תגובה מקדמית לעתירה בתוך 9 ימים. כעת מופנה זרקור לא רק ציבורי אלא גם משפטי אל מנדלבליט, והיועץ אינו יכול עוד לרחוץ בשתיקתו תחת הכותרת - "זה תיאורטי". הוא חייב להגיב, והראשונים להבין את המשמעות אלה אנשי בלפור. לכן נפתח עתה הקמפיין העדכני של נתניהו נגד שופטי בג"ץ והרשות השופטת, שמצטרף לקמפיין ההסתה נגד רשויות אכיפת החוק, לקמפיין ההמרדה ולניסיון להבעיר את הרחובות.

הקמפיין נפתח עם ח"כ אחד שמאיים להתפטר מהכנסת אם יוכרע שנתניהו לא יוכל להרכיב ממשלה כנאשם, ונמשך עם שופרות בלפור, שמאיימים איש איש בתורו לרדת מהארץ. לטענתם "זה לא יעבור", והם אף מזהירים מפני "פסילה של משפטנים" - שהיא ההגדרה הספינית העדכנית למלאכת השופטים לפסוק על פי חוק.

זו רק ההתחלה. הטון יחריף. הכותרת "הפיכה שלטונית" תופנה לא רק לפרקליטות ולמשטרה אלא גם כלפי השופטים, ואולי גם הם יצטרכו להתחיל להסתובב עם מאבטחים. בקמפיין הזה לא יהיה מקום לאמת או עובדות - רק סיפור השקר יככב, נשען על חצאי אמיתות. כי ככה עושים קמפיין פייק אפקטיבי.

בנימין נתניהו. מחריף את המתקפותצילום: תומר אפלבאום

בקמפיין הזה ישבו השופרות באולפנים, יהדהדו סיסמאות, והתקשורת ברדידותה ושטחיותה לא תציב מולם אנשים הבקיאים בחומר, המגישים לא ילמדו את החומר ולא ידעו לנפץ ספינים בשידור חי. השקר יהפוך ל"אמת", אמון הציבור במערכת ירוסק ולא תהיה לגיטימציה לכל ההליך המשפטי. ככה מקווה נתניהו להיחלץ מהכלא.

כך גם מנסה נתניהו להפחיד כעת את שופטי בג"ץ ולהלך אימים, כדי שיחששו לפסוק על פי הדין בשאלת היכולת של נאשם בפלילים להרכיב ממשלה. בזמן שהשיח הציבורי מרוכז כולו בבחירות השלישיות - שעוד יכולות להתברר כפרומו בלבד לבחירות רביעיות - מעטים מדברים על המהלך האחד שיכול לעצור את הלופ האינסופי שנתקענו בו.

העובדה שקמפיין ההפחדה נגד מערכת המשפט שיוצא מבלפור עלה שלב, מצביעה שביחס ליריביו הפוליטיים וביחס לכלי התקשורת, נתניהו הוא הראשון לזהות את הדבר בעל הסיכויים הגדולים ביותר לשנות את התמונה כולה.

הכותבת היא עיתונאית עצמאית ואקטיביסטית

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קורס העריכה הדיגיטלית של הארץ

"הארץ" מוציא לדרך את המחזור השלישי של קורס העריכה הדיגיטלית

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

ח"כ רינאוי-זועבי ולפיד בפגישה, היום

חדשות היום, 22 במאי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"