הצוותים הרפואיים חשופים לגמרי. איפה היה משרד הבריאות?

שרה פוריה
שרה פוריה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עובדת בבית חולים במחלקת בידוד מקורונה
צילום: רמי שלוש
שרה פוריה
שרה פוריה

הבוקר, כשקראתי את כותרות החדשות בנושא נגיף הקורונה, שבו ועלו בעיני התמונות בהן חזינו בטלוויזיה לפני כחודשיים. היו אלה התמונות של בית החולים לחירום שנבנה בחוביי במשך עשרה ימים ויועד לאשפוז חולי קורונה בבידוד מאוכלוסיית החולים המאושפזת בבתי החולים בשגרה.

כך התחדדה גם ההבנה שלי: לא צריך להיות אפידמיולוג וגם לא מדען ובטח לא ראש ממשלה כדי להבין - שילוב חולי קורונה באוכלוסיית בתי החולים הוא שגיאה שגורמת לזינוק במספר החולים ולהתפשטות מהירה של המחלה עד כדי איבוד שליטה.

חדשות לבקרים אנחנו שומעים על קבוצות סיכון הכוללות את החולים המבוגרים ואת החולים הכרוניים. והיכן אלו נמצאים? הקלים שבהם מבקרים במרפאות בקהילה, הקשים יותר מאושפזים בבתי החולים. זו בדיוק קבוצת הסיכון הגדולה אשר תידבק בקלות במחלה וכך תפיץ אותה. הסינים הבינו כנראה בלית ברירה כי אם לא יבודדו את חולי הקורונה מהקהילה, תימשך המגפה עד שתעצר מעצמה אבל תגבה בדרך מספר קורבנות בו לא יוכל הממשל לעמוד.

לא שמענו על הכשרת בית חולים יעודי לחולי קורונה באירופה או בארצות הברית, גם לא בישראל. החדשות כבר בישרו על הדבקה בקורונה בקרב צוותים רפואיים בבית החולים איכילוב, ואולי זאת רק הסנונית הראשונה. לא נותר לנו אלא לקוות כי הדבקת הצוותים הרפואיים באחד מבתי החולים הגדולים הממוקם בלב המטרופולין הצפוף של המדינה לא תהפוך למוקד שיצא מכלל שליטה להידבקות והפצת המחלה.

ומכל זה גם עולה הנקודה השניה: המיגון על הצוותים שבחזית העשייה. הרופאים, האחיות, הסניטרים וכל צוותי בית החולים ומרפאות הקהילה - כולל עובדי המעבדות, עובדי מכוני הבדיקה והרוקחים - הם הקו הראשון במערכה. היכן היה משרד הבריאות בכל השנים ומדוע לא הוכן ציוד מיגון מתאים לכל אותם הצוותים? ואם לא במשך השנים, אז למה לא לאחרונה, מרגע שהחלו הידיעות על מצב החירום בסין ובהמשך גם באיטליה.

המסקנה הברורה: מסיבות עיתונאים אינן התרופה המתאימה ואינן עוצרות את ההדבקה. הנגיף אינו מתרגש מפרשנים ודוברים, וממשיך בקצב שמתאים לו ולפי מה שהסביבה מאפשרת. על כן, חובה למגן מיידית את העובדים החשופים להדבקה לפני שהם יהוו את המוקד הבא להפצת המחלה - הם ובתי החולים בישראל המאשפזים את חולי הקורונה בקהילה.

הכותבת היא כימאית ומומחית לפיתוח ורישום תרופות

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ