עקיבא נוביק
עקיבא נוביק

ידידי אביגדור היה בטוח במשך שנים שהוא ביביסט: תמך בו, האמין בערכיו, חיבב את רעייתו ותמיד הצביע למחנה. מה רבה היתה הפתעתו כשגילה לאחרונה, שהוא בכלל חלק מגוש השמאל. או לפחות סייען נרצע ומשרת נקלה. היה זה כשצייץ בטוויטר ביקורת על הטבות המס שדרש נתניהו. משהמשיך ומתח ביקורת על מיסמוס החלת הריבונות על ביתו ביו"ש, התבשר אביגדור כי הפך לאליטיסט מתנשא, או חמור מכך: בנטיסט.

אין יותר ימין ושמאל. הביביסטים, משני הצדדים, שינו את הכללים, והחלוקה למחנות נקבעת יותר ויותר על־פי שאלת כן/לא אחת. בני גנץ חש זאת כשהכשיר את נתניהו וספג קיתונות של שופכין מהשמאל, הרבה יותר משספג על הפרת כל הבטחת בחירות אחרת שנתן. החברים בימין מרגישים זאת כל אימת שהם מעזים למתוח ביקורת על המנהיג. תירגם את זה יפה בשבוע שעבר רן ברץ, ראש מערך ההסברה בדימוס: "בכנות (בנט) הוא אחד האחראים להתפרצות הנוספת". הנה, מה שבעבר היה ציטוטים מסמרי שיער בכתבות על המעון הרשמי, עכשיו הוא כבר עמדה פומבית.

היש אדם בישראל שסבור כי עצותיו של נפתלי בנט נדחות מסיבות ענייניות? או שמישהו בכלל משקיע בדל מחשבה בשאלה אם יש משהו בטיעוניו? ברור לכל בר דעת שלא משנה מה יגיד או יעשה בנט, הדבר ייפסל אוטומטית. מלחמת הזוג נתניהו בבנט ואיילת שקד נועדה לקבע את המשוואה — לא נתניהו, לא ימין. על פניו, התנהלות לגיטימית של מנהיג ששומר על כיסאו, בוודאי מול מפלגות יריבות מבית. בפועל, מדובר בנזק כבד לימין. שכבה הולכת ומתעבה של מנהיגים פוטנציאליים כבר רוסקה פוליטית, ומפעל חיסול יורשי נתניהו ממשיך לעבוד גם כעת במלוא העוצמה. מדובר, ככלות הכל, במפעל חיוני.

במועדון האויבים ("משרתי השמאל") של בלפור נמצאת נבחרת חלומות מבחינת הימין. אנשים בעלי אידיאולוגיה כגדעון סער, צבי האוזר, שקד ועוד. כולם נאשמים בקבלת חיבוק תקשורתי, כולם מוקצים וכולם ימנים פי כמה וכמה מנתניהו.

בכנסת 2020 יש לעמדות הימין רוב גדול. זה קורה גם בגלל אנשי שמאל שמתחפשים לימין — אבל גם בלעדיהם, הכנסת רוויה באנשי ארץ ישראל, אנשי שוק חופשי וכתומים. אלא שלא כולם ביביסטים, ולכן נחלקת המפה הפוליטית בצורה כה עקומה.

ראינו זאת במופע ההתבזות של הליכוד בשבוע שעבר בכנסת. שנים עמדה באוויר המשכן התהייה מה יעשו חסידי נתניהו אם ראש הממשלה יפעל בבירור ובגלוי להכשלת יוזמה שהיא ציפור נפשם של מצביעיו. האם התמיכה תימשך באותן עוצמה ודבקות? ייתכן שהגמגום הליכודי יספק לנו את התשובה לכך. אגב, את ההתרחשות הזאת הציתה סדרת תחקירים של קלמן ליבסקינד. שמו של ליבסקינד לא הופיע ברשימות שהעבירו אנשי נתניהו למקימי תאגיד "כאן", כי ליבסקינד הוא עיתונאי מהשורה הראשונה בישראל, קול ימני צלול, אבל יש לו בעיה — הוא אינו ביביסט.

ונשאלת השאלה: איש ימין שמבקר את נתניהו עודנו איש ימין? אם שואלים בליכוד, התשובה שלילית. האם יהיו חיים בהנהגת הימין שאחרי נתניהו? אם זה תלוי בו, התשובה תהיה זהה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ