מיכאלי, אל תפספסי את שלח

איריס לעאל
איריס לעאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עפר שלח
צילום: שמוליק גרוסמן / דו
איריס לעאל
איריס לעאל

כשכתבתי שמפלגת העבודה לא מתה ואפשר וצריך לחדש אותה ("ראשת העבודה מירב מיכאלי", 17.1) ושמרב מיכאלי יכולה לעשות את זה, הרגשתי כמו שודדת קברים. הגופה כבר ניטמנה באדמה למרות מחאותיה, והקהל הסתופף סביב הבור ונאבק על תצפית טובה. מכיוון שמדינת ישראל סובלת מהפרעה אפקטיבית שאינה פוסחת גם על התקשורת, הכל עברו מהספדים לאופוריה בשלושה ימים: בקרוב נחלק תיקים לגלעד קריב ואפרת רייטן (המשרד לענייני דת ומשרד המשפטים, בהתאמה) ושעה אחרי פרסום תוצאות המדגם נכנס למיטה עם קרטון האגנדאז ונקשיב לפלייליסט שירי דיכאון. אפשר כמובן לבחון את המצב בקור רוח: הנבחרת שמציגה מפלגת העבודה היא חלשה - מועמדים עם כוונות מצויינות שיתכן שיתגלו כפרלמנטרים נהדרים ויתכן שיהוו קישוט במשכן. איננו יודעים כי אנחנו לא מכירים אותם.

וזאת בדיוק הבעיה. בכל הנוגע לציבור הרחב, זו נבחרת אנונימית: לא פרוגרסיביים קיצוניים כפי שטוענים מימין ומשמאל וגם לא ההיפך. הם אנשי ה-je ne sais quoi, חוץ מעמר בר לב שכבר הפגין את הבוקיות הצפויה מהמהפלגה כשהתנער מדבריה של אבתיסאם מראענה, ובמקום לשלוח את המקארתיסטים מ"אם תרצו" שפתחו בחיטוט בדף הפייסבוק של "הערביה" לאלף עזאזל, אמר בבהלה שהוא לא מכיר אותה ואת הדעות שלה. אם כן, מצד אחד התגובה הפבלובית להדחק עם הגב אל הקיר ולהכנע לדה-לגיטימציה של עמדות בזכות הפלסטינים במקום לשנות מהיסוד את כללי השיח היא מאוד "עולם ישן". מהצד השני, נבחרת של אנונימיים פחות או יותר אמורה לעורר במצביעים תחושה שהם רעננים ובועטים.

ושוב, אני רוצה לציין שאת חלקם אני מכירה ועל אחרים אני יודעת שהם באמת בעלי כוונות טובות - כמו שאומרים כיום, מיטב נשותנו. אבל הסנטימנט עליו דהרה מיכאלי הוא דווקא המגפה: ליתר דיוק, ראשות המדינות שהצליחו בהתמודדות עם המגפה, מהקנסלרית מרקל שהבטיחה מהרגע הראשון את כלכלתם של אזרחיה, דרך קתרין יקובסדוטיר באיסלנד, סאנה מרין בפינלנד ועד ראשת ממשלת ניו זילנד, ג'סינדה ארדרן. מה שחידד את הצמא למנהיגות נשית היה הכאוס המשתולל, האכזבה מגנרלים עם תרבות צבאית שוביניסטית ושורת הגברים בחליפה ועניבה שהקימו מפלגה.

אחד מהם היה עפר שלח, שעשה טעות של טירון. לא היה בור שהוא לא התעקש ליפול אליו, ועם זאת הוא יחזק את מפלגת העבודה ומיכאלי צריכה לקחת אותו ולתת לו את המקום השני. הוא מצידו צריך להפרד מרעיון העוועים להכניס את אנשי מפלגתו לעשיריה הראשונה שנבחרה בפריימריז. פעם אחת הוא הפגין הפרזה פרועה בערך עצמו, שהיא התכונה הגברית הכי בולטת שמוכרת לאנושות ועלולה לעלות לו בקריירה הפוליטית. פעם שניה תצביע על דפוס נפשי. עם זאת, הוא פשוט האדם הנכון במקום הנכון במפלגת העבודה המתחדשת. אי אפשר לגזור ממצב מפלגתו בסקרים למידת תועלתו למפלגה. אבל אל דאגה, היא תהיה גם אלקטורלית, כי אנשים שלא התכוונו לזרוק את קולם למפלגה חסרת סיכוי יתנו אותו ברצון למפלגת העבודה המחוזקת בשלח.

את הדילמה הניצבת כרגע בפני מיכאלי אפשר לפתור כך: רון חולדאי לא יעלה ולא יוריד. טוב, אולי יוריד קצת. שלח הוא מישהו להאבק עליו, גם אם הוא יעשה מהלך בסופו של דבר שיערער על מנהיגותה. ככה זה בפוליטיקה. ולשלח עצמו אגיד רק שלוש מילים: אל תהיה ילד. תסגרו.

כתבות מומלצות

דיוקנאות של כתבת אל-ג'זירה שירין אבו אקלה בתערוכה לזכרה בעיר ג'נין, לפני כשבוע

חדשות היום, 25.5

קורס העריכה הדיגיטלית של הארץ

"הארץ" מוציא לדרך את המחזור השלישי של קורס העריכה הדיגיטלית

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"