מלחמת הדמים רק מתחילה, ואנחנו הקמפיין

איריס לעאל
איריס לעאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איריס לעאל
איריס לעאל

עם סגירת הרשימות לכנסת מתפזר הערפל מעל האיחודים האפשריים, השריונים והנשירות מהמרוץ, ונראה שהכל ידוע. אלא שזה קצת כמו להציץ בעמודים האחרונים של רומן בלשי, כדי לדעת מי הפושע — רק כדי לגלות אחר כך שיש לפחות שלושה סיומים אלטרנטיביים.

איור: לאו אטלמן

מהצד הימני של המפה השידוך של בנימין נתניהו הצליח, ובשעה טובה נולדה לנו מפלצת גזענית ומשיחית קטנה שעשויה מהגנים של הרב כהנא ושל בצלאל סמוטריץ'. מהצד השמאלי־הציוני כל המפלגות שקמו התאדו והשאירו את מפלגת העבודה ומרצ על מכונן, דומות אך נפרדות.

אולי ההסבר הטוב ביותר לשאלה כיצד זה לא קם מחנה דמוקרטי גדול מיש עתיד ושמאלה, כיצד זה לא שינסו מותניים ו"שמו את האגו בצד" — הוא שאת הגושים סופרים במידה רבה של צדק לא על פי החלוקה הישנה של ימין ושמאל, אלא כרק, או רק־לא, ביבי, ואין ספק שהתופעה הזאת תשלוט בחיינו עד שהוא יוכרע.

  המצב הזה היה מסוכן גם קודם, אך עתה הסכנה קיומית ממש. נושא הבחירות אחד הוא: המגפה. מפלגתו של נפתלי בנט שיגשגה עליה, ישראל ביתנו הכחישה אותה, נתניהו התחזר על הקרדיטים ויריביו כינו אותו מנהל כושל.

  ואולם השילוב בין קמפיין בחירות למגפה עלול להיות קטלני ממש. מצד אחד נתניהו מוכרח להגיע לבחירות לאחר ירידה ניכרת בתחלואה, כשרוב האוכלוסייה מחוסנת ואנשים באופוריה ממתינים לתור בקלפי ואז קופצים לאכול משהו בבית הקפה השכונתי. מהצד השני מתנגדיו יודעים היטב שאם נכנסים לסגר רביעי, כשהתחלואה משתוללת ויש עוד קורבנות בנפש — הלך עליו. יספרו לו מתים ויספרו לו מובטלים ועסקים קורסים. וזה מובן, משום שנתניהו עצמו משתמש במגפה לצורכי תעמולה זה כבר מערכת בחירות שנייה.

  אלא שזה גם מסוכן, מכיוון שהשיקולים הללו מנחים את צעדי הממשלה. דיוניה על המשך הסגר בלילה שבין יום חמישי ליום שישי מספרים את כל הסיפור. בני גנץ מזהה הזדמנות פז גם לנקום בנתניהו על התעללות ממושכת וגם לבדל את עצמו. הוא רוצה להיות האביר על הסוס הלבן של מי שחושבים שהסגרים הם פוליטיים ורואים קורלציה ביניהם ובין לוחות הזמנים של הופעות נתניהו בבית המשפט.

  השיא הגרוטסקי של כל זה הוא האיחוד בין מכחישי קורונה, מתנגדי החיסונים ומתנגדי נתניהו לכלל קבוצה מסוכנת של טמטום ושל זדון. אם בכל העולם מנהיגי הימין הפופוליסטי, חובב הקונספירציות והבז למדע, ע"ע טראמפ, הם שזילזלו בסכנות המגפה — אצלנו נתניהו דווקא נתן לה את מלוא החומרה למן הרגע הראשון.

  אם בעולם קבוצות הימין הקיצוני מפגינות נגד סגרים, כאן רבים ממתנגדי הסגרים נמצאים במחנה הנגדי. עמדתו הזהירה של נתניהו בנוגע להמשך המגבלות מתיישבת יותר עם עמדת בעלי המקצוע והמדענים, ואילו גנץ, שגילה את נושא הקמפיין שלו, דוחף לפתוח עכשיו את הסגר כדי להתחזק בסקרים אחר כך.

  הבעיה של נתניהו לא השתנתה בעשור האחרון: הצד ההרסני מנצח תמיד. בקונפליקט בין מהירות תפישתו ועומק הבנתו ובין הדחף הבלתי נשלט להפיק מהמגפה הון פוליטי, הוא בחר באפשרות השנייה. כך הסיק גנץ שכדאי לו להציג עמדה הפוכה.

  וכך אנו נאלצים להסתפק בהצעת פשרה הרסנית. תהיה פתיחה, אך בלי תוכנית יציאה מסודרת מהסגר, שתמנע עלייה חסרת שליטה במספר הנדבקים במקרה שמספר המתחסנים לא יהיה גבוה דיו. המומחים מזהירים מהתפרצותה של תחלואה ומקפיצה בנתוני התמותה, ואנחנו — שחוקים נפשית, חרדים וקרועים חברתית — איננו יודעים את נפשנו. מלחמת הדמים שאנחנו קורבנותיה רק מתחילה: לחמנו, בריאותנו, ילדינו, הורינו. אנחנו כולנו הקמפיין.

  כתבות מומלצות

  BW אמזון רחפנים 256

  החבילה מתעכבת: למה הרחפנים של אמזון עוד לא סיפקו את הסחורה

  קראק פאי הקלאסי של גוז' ודניאל

  משחקים עם קראק פאי: ארבעה מתכונים לעוגה הממכרת

  פרויקט הרצל 138

  סוף סוף יש סיבה לעצור ולהביט בבית הבאר ברחוב הרצל

  הדרך הקלה והטובה ביותר להימנע מקרני השמש היא להפחית את החשיפה הישירה

  מה ההבדל בין כתמי שמש לנמשים ומה גורם להם?

  אבישי בן-חיים

  ל"ישראל השנייה" מגיע דיון רציני יותר, ובעיקר כזה שמבוסס על אמת

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

  כתבות שאולי פספסתם

  בת ים

  שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

  אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

  "היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

  בניין דירות בחולון

  לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

  "כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

  הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

  המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

  "הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"