במאבק הזה ירושלים תהיה מאוחדת

שקד מורג - צרובה
שקד מורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלט בהפגנה בבלפור
צילום: אוהד צויגנברג
שקד מורג - צרובה
שקד מורג

ימים יגידו, אבל יש סיכוי שבמוצ"ש האחרון עשינו היסטוריה. זקני השבט של השמאל הירושלמי אומרים שירושלים המזרחית לא ראתה מספר כזה של מפגינים יהודים ופלסטינים כבר עשור. ילדים התרוצצו בהתרגשות בין קשישים שנשענו על גדרות ובתווך מאות צעירים עם תופים, מגפונים וזמבורות, קריאות ושירים בעברית וערבית.

מכל קצוות הארץ נהרנו. לפחות 400 ישראלים הגיעו לסילוואן, והצטרפו למספר דומה של תושבי מזרח ירושלים, למחאה משותפת נגד העוולות שמעוללים ארגוני מתנחלים לתושבים הפלסטינים, בחסות ובגיבוי ממשלת ישראל ומערכות האכיפה שלה.

תושבי סילוואן, כמו תושבי שייח ג'ראח, כמו תושבי קטמון וטלביה היהודים, מתגוררים שם כבר שלושה דורות לפחות. אחרי סיום מלחמת העצמאות, הממשל הירדני, כמו הממשל הישראלי, אפשר ואף עודד אכלוס מחדש של נכסים נטושים. אלא שמאז, ישראל כבשה וסיפחה את שכונות מזרח ירושלים ב-1967, ובספר החוקים שלה נקבע ב-1970 שליהודים עומדת זכות לקבל בחזרה נכסים מלפני 1948, בעוד שלתושבי הקבע הפלסטינים לא עומדת זכות דומה.

כיום, עשרות שנים מאוחר יותר, החוק המפלה הזה מעוות עוד יותר ומנוצל בצורה צינית למטרות פוליטיות. אף יהודי לא חזר לביתו שאבד לו ב-1948 במזרח ירושלים בהתאם למטרת החוק. היחידים שניצלו את "זכות השיבה" היו עמותות מתנחלים ממומנות, שאין להן שום קשר לבעלים המקוריים. בדרכים עקלקלות הן הצליחו להשתלט על זכויות בנכסים במזרח ירושלים, ועם זכויות אלו הן עמלות על גירוש שיטתי של משפחות פלסטיניות והחלפתן במתנחלים יהודים. כל משפחה יהודית שנכנסת ללב שכונה פלסטינית מתוגברת במאבטחים מתקציב המדינה, הופכת למנוף לחץ נוסף על השכנים הפלסטינים.

עשרות משפחות כבר פונו מבתיהן וכמאה נוספות נמצאות בשלבים שונים של הליכי פינוי. אם המתנחלים יצליחו לממש את התוכניות שלהם - למעלה מאלף בני אדם יזרקו לרחוב. העוול זועק לשמיים, ונראה שבמוקדי הכוח בונים על זה שכרגיל, איש לא ישמע. אבל זה לא זמן רגיל. במוצ"ש הוכחנו שדווקא מתוך המשבר שהוליד את מחאת בלפור, צמח מרחב חדש לחמלה וסולידריות. המחאה בנתה תודעה ואנרגיות אשר בכוחן לערוך מחדש את סדרי הכוחות, והשאלות הקיומיות שהציבו מולנו הקורונה ומשפט ראש הממשלה כאילו כיילו מחדש את המצפן הערכי הציבורי.

כך מצאנו את עצמנו ביחד - יהודים וערבים, ישראלים ופלסטינים - צועדים במסלול חדש ולא מוכר, חוצה קו ירוק ופורץ גבולות תודעה. ברגלינו שרטטנו קו בוהק כל הדרך מסילוואן, היכן שהחוק מתעלם מהתושבים - לבלפור, היכן שראש הממשלה מתעלם מהחוק. היו שם אנשי מחאת בלפור שהגיעו לראשונה בחייהם לצד הפלסטיני של ירושלים מתוך הבנה שגם ביום שאחרי נתניהו יהיה לנו פה עוד הרבה מה לתקן. היו שם נערים תושבי סילוואן שהרגישו לראשונה בחייהם שיש להם את הזכות והחופש למחות, צעדו עד כיכר פריז וקיבלו הצצה ראשונה למחאה נגד ראש הממשלה, זה שקובע את גורלם אבל אין להם זכות להצביע להחלפתו. חייתי בירושלים מעל עשור, ובמוצ"ש היא הייתה הכי מאוחדת שאי פעם ראיתי אותה.

ביום-יום המציאות רחוקה מאותו "איחוד" שמדברים עליו - יש חומה בלתי נראית שעוברת בין מערב העיר למזרחה, ומשני צדדיה עולמות נפרדים, עם מצב חוקי שונה, שפות שונות, אמונות שונות וסדר יום שונה. אבל במוצ"ש האחרון שני העולמות האלו שילבו ידיים למאבק משותף נגד אותה ממשלה שבזה לדמוקרטיה ורומסת את ערכי המוסר הבסיסיים ביותר בשני הצדדים של הקו הירוק, בשני חלקיה של ירושלים. רציתם ירושלים מאוחדת? תקבלו אותה מאוחדת - במאבק נגד השחיתות ולמען צדק ושלום.

הכותבת היא מנכ"לית שלום עכשיו

כתבות מומלצות

דיוקנאות של כתבת אל-ג'זירה שירין אבו אקלה בתערוכה לזכרה בעיר ג'נין, לפני כשבוע

חדשות היום, 25.5

קורס העריכה הדיגיטלית של הארץ

"הארץ" מוציא לדרך את המחזור השלישי של קורס העריכה הדיגיטלית

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"