סיכול ממוקד לביקור האפיפיור

אמציה ברעם
אמציה ברעם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
האפיפיור במבקר בחורבות כנסיה במוסול, עיראק
האפיפיור פרנציסקוס מבקר בכנסייה חרבה במוסל, עיראק. ביקור קודם, ב-1999, נמנע, ואתו הישג מדיני אדיר לסדאם חוסיין צילום: Andrew Medichini/אי־פי
אמציה ברעם
אמציה ברעם

ביום שישי בשבוע שעבר נחת האפיפיור פרנסיסקוס בבגדאד. זהו ביקור ראשון של אפיפיור בעיראק אי פעם, אך לא הפעם הראשונה שבה תוכנן ביקור כזה. בתחילת ספטמבר 1999 הודיע הוותיקן, שהאפיפיור ג'ון־פול השני יערוך מסע רשמי לעיראק כדי לבקר בעיר הקדומה אור כשדים, הידועה כתל מגיאר, מקום הולדת אברהם אבינו, המאמין הראשון באל אחד. הביקור נקבע בלא התחשבות באמברגו הבינלאומי נגד סדאם חוסיין ועיראק ולמרות התנגדות אמריקאית. הואיל והאפיפיור היה אמור ללחוץ את יד הדיקטטור (שהגן על נוצריי עיראק), היה גלום בביקור רמז לרהביליטציה, לפחות מבחינת העולם הקתולי — אפשרות להישג מדיני אדיר.

בנאמנות לתנ"ך, אך גם כמקובל במחקר ההיסטורי, לא נזכר בהסבר הרשמי לביקור כל קשר בין אברהם אבינו לאיסלאם או לערבים. הראיה המדעית המקובלת היא, שאם אברהם היה קיים, הוא חי במאה ה–18 לפני הספירה, כ–2400 שנה לפני הולדת הנביא מוחמד, מייסד האיסלאם. מקובלת גם התפישה, ולפיה הוא היה "עברי". הערבים (או "עריבו", המתוארים כנוודים מדבריים רוכבי גמלים) נזכרים לעומת זאת לראשונה בכתב יתדות אשורי על טבלת חימר מהמאה התשיעית לפני הספירה. עם זאת, על פי הקוראן, אברהם וישמעאל ייסדו את הכעבה במכה, ואברהם נתפש כאבי הערבים והעברים (או בני ישראל) כאחד.

אי־הזכרת האיסלאם והערבים בהקשר של אור ואברהם נוצלה נגד סדאם בתחכום רב על ידי "קבוצת אינטלקטואלים עיראקים", שב–29 בספטמבר פירסמו בעיתון המפלגה "אל־תורה" מאמר, שפוצץ את הביקור. הם ביקרו את האפיפיור על כך שאינו מגנה את האמברגו של האו"ם נגד ארצם, וחמור בהרבה: הם תקפו אותו על כך שלא הגדיר את אברהם כ"ראשון המוסלמים". מן הניסוח בקוראן יש אכן הגוזרים, שאברהם היה ראשון המוסלמים. זהו אנכרוניזם כמובן. כוונת הקוראן היא, שאברהם היה המונותאיסט (חניף) הראשון. הראשון שנכנע למרות של האל האחד ("איסלאם" פירושו כניעה לאל).

"האינטלקטואלים העיראקים" עשו מכך מטעמים: הואיל והאפיפיור לא הגדיר את אברהם כ"אבי הערבים" וכ"ראשון המוסלמים", יש לדרוש ממנו לתקן את הודעתו, ובנוסף חובה לדרוש ממנו להגדיר את מקום לידת אברהם ונדודיו (ממסופוטמיה לכנען ולמצרים הפרעונית) כ"ארצות הערבים". גם אזכור "בית המקדש" ו"בני ישראל" על ידי הוותיקן העלה את חמתם, אם כי "בני ישראל" נזכרים כך בקוראן. הם הגדירו זאת כ"גלוריפיקציה של ישראל". לבסוף הם הזכירו לוותיקן, שהיהודים הם שרצו במות ישו וזעקו בירושלים אז: "צלבוהו! צלבוהו! דמו עלינו ועל בנינו!".

שר החוץ העיראקי הנוצרי טארק עזיז, שהיה אדריכל הביקור מהצד העיראקי, הובך עד אין קץ. סדאם נאלץ להכריז, שאם הוותיקן לא ישנה את הצהרתו, אין אפשרות לאשר את הביקור. הביקור בוטל.

מי היו האינטלקטואלים הנועזים הללו, שהחריבו את הסיכוי הטוב ביותר להקל את המצור הבינלאומי? משיחות לאחר הפלת שלטון סדאם על ידי ארצות הברית ב–2003 מסתמן, שהיו אלה כמה מוותיקי מפלגת הבעת בהנהגת עודאי, הבן הבכור של סדאם. הם והוא רגזו מאוד על הנשיא על כך שמאז ראשית שנות ה–90 כפה איסלאם על המפלגה החילונית, ובעיקר על כך שהטיל מגבלות על שתיית אלכוהול. ב–1994 כתב עודאי במרירות בעיתונו "בבל", שבקרוב תיהפך בגדאד הגאיונה, החילונית, לעיר סעודית. בלי החסות של עודאי לא היו עורכי העיתון מעזים לפעול באומץ כה רב, אבל עודאי היה חסין מפני זעמו של סדאם. מה שהוותיקים אמרו לסדאם ברמז היה: הואיל ואתה כופה עלינו איסלאם, הרי לך איסלאם בין עיניך!

כעבור ארבע שנים שילמו כולם יחדיו את מלוא המחיר, כשהקואליציה הבינלאומית בהנהגת ארצות הברית חיסלה את שלטון הבעת בעיראק.

הכותב הוא פרופסור אמריטוס באוניברסיטת חיפה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

BW אמזון רחפנים 256

החבילה מתעכבת: למה הרחפנים של אמזון עוד לא סיפקו את הסחורה

קראק פאי הקלאסי של גוז' ודניאל

משחקים עם קראק פאי: ארבעה מתכונים לעוגה הממכרת

פרויקט הרצל 138

סוף סוף יש סיבה לעצור ולהביט בבית הבאר ברחוב הרצל

הדרך הקלה והטובה ביותר להימנע מקרני השמש היא להפחית את החשיפה הישירה

מה ההבדל בין כתמי שמש לנמשים ומה גורם להם?

אבישי בן-חיים

ל"ישראל השנייה" מגיע דיון רציני יותר, ובעיקר כזה שמבוסס על אמת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"