סינוואר נבחר בשנית אבל הכנפיים שלו מקוצצות

רונית מרזן
רונית מרזן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יחיא סינוואר
סינוואר. נכשל בהשגת היעדים המרכזיים שהציב לעצמוצילום: Khalil Hamra / AP
רונית מרזן
רונית מרזן

בשבוע שעבר נבחר יחיא סינוואר לכהונה נוספת של ארבע שנים כראש הלשכה הפוליטית של חמאס ברצועת עזה. נראה, שכהונה זו תהיה שונה מקודמתה, וסינוואר יידרש להכניס שינויים מהותיים במדיניות הפנים שלו ובמדיניות החוץ מול ישראל. הוא גבר אמנם על המועמד נזאר עוודאללה, אך רק אחרי כמה סבבים ובקולות ספורים. "הכנפיים של סינוואר מקוצצות", אומרים היום בחמאס — מה שמלמד על הפיחות שחל במעמדו הפוליטי ועל האופוזיציה שקמה לו בתוך התנועה ונתמכת בידי חאלד משעל וקטאר.

סינוואר נכשל בהשגת היעדים המרכזיים שהציב לעצמו, ובבחירות רצו רבים בתנועה שילך. הוא לא הצליח להתפייס עם תנועת פתח בחסות מצרים, להסיר את המצור מעל עזה, ולקיים את הבטחתו לחבריו האסירים כשהשתחרר בעסקת שליט. הוא נותר שבוי של תנועת הג'יהאד האיסלאמי ונגרר אחריה לסבבים צבאיים עם ישראל, שהעמיקו את סבל האוכלוסייה בעזה. הוא עמד מנגד כשמשטרת חמאס דיכאה בברוטליות את ההמונים בעזה, שזעקו ברחובות "אנחנו רוצים לחיות" ("בדנא נעיש"), וחבר לפלגים הצבאיים שדירדרו את תהלוכות השיבה לפעולה אלימה והפכו עשרות אלפי צעירים לדור נכה ההולך על קביים.

יריביו ברצועה ומחוצה לה ניצלו את הכשלים האלה, ובראשם חאלד משעל: עוודאללה, ממקורביו, הוצב מולו וכמעט נטל ממנו את תוארו. התנועה החופשית של השליחים הקטארים לרצועה ובתוכה איפשרה להם להדק את הקשרים עם פעילי חמאס, והקולות הרבים שפעילי התנועה נתנו לעוודאללה רומזים על כך, שיש בתנועה מי שמעדיפים להצביע למועמד של הדוד הקטארי העשיר ולא למועמד של הדוד המצרי העני.

למשעל שלושה יתרונות גדולים על סינוואר: הוא סמוך על שולחנו של אמיר קטאר, מהשליטים העשירים בעולם; שומר על קשר טוב עם מחמוד עבאס, ולשניהם אינטרסים משותפים; הוא ייצוגי ונהנה מקשרי חוץ נרחבים עם מנהיגים איסלאמים ומערביים. אבל סינוואר יכול להפוך את היתרונות של משעל לחסרונות, אם יצליח לשכנע את הפלסטינים, את הקהילה הבינלאומית, את המנהיגים הערבים ואת ישראל, שהוא עם מוחמד דחלאן יכולים לקדם פיוס לאומי והסדר מדיני, שגם יזכה לתמיכת הזרוע הצבאית של חמאס.

בניגוד למשעל, שהוא ובני משפחתו חיים זה שנים בערוץ החיים הטובים מחוץ לשטחים הפלסטיניים, לסינוואר ביוגרפיה אותנטית וצנועה יותר מבחינה לאומית. הוא בן מחנה הפליטים חאן יונס, אסיר משוחרר אחרי 23 שנה בכלא הישראלי, וחלק בלתי נפרד משדה המערכה המדמם של עזה זה יותר מעשור. בניגוד לשאיפות היומרניות של משעל, לעמוד יום אחד בראש אש"ף ולהרחיב את שליטת חמאס לגדה המערבית, שאיפותיו צנועות יותר; הוא מעדיף להישאר בעזה ולהתמקד בשיקומה, מה שאינו מאיים על תנועת פתח או על ישראל.

בניגוד למשעל, המסייע לקטאר לקדם את תוכניותיה החתרניות נגד המשטר המצרי של עבד אל־פתאח א־סיסי, ובניגוד לעבאס, הפועל נגד איחוד האמירויות ואף הטיל וטו על צירופה לפורום הגז של מזרח הים התיכון, סינוואר מעדיף לשמור אמונים למצרים, לשתף פעולה עם דחלאן, יריבו של עבאס, ולפתוח דלת לאיחוד האמירויות.

אבל תוצאות הבחירות האלה עלולות לדחוף את סינוואר להקצנה ולהסלמת העימות עם ישראל, כדי לחלץ ממנה את ההישגים שמנעה ממנו בכהונתו הראשונה וכמעט הביאה לסילוקו מהזירה הפוליטית. אם יבחר בדרך של עימות, הוא עלול לאבד סופית את אמון הציבור העייף ממלחמות, ולהיהפך לעול על צוואר מצרים ולאבד את תמיכתה בו, במיוחד כעת, כשקטאר מתאמצת להפשיר את יחסיה עם קהיר.

אם סינוואר חפץ להשיב לעצמו את התמיכה העממית שנסדקה, יהיה עליו להפגין אחריות ציבורית ולכבד את ההבטחות שנתן לציבור בעזה בכל הנוגע לחירויות וזכויות אדם. אם ברצונו להסיר את המצור ולשחרר את חבריו האסירים, יהיה עליו להיגמל מתסמונת הגבריות הפצועה ומדפוס החשיבה וההתנהגות ההרואית. אם ברצונו לשכנע את הקהילה הבינלאומית להכיר בו כשחקן פוליטי לגיטימי וחשוב, יהיה עליו לחדול מהשיח האמוציונלי והמתקרבן ולאמץ שיח רציונלי וליברלי.

נראה כי גם גופי המודיעין בישראל ובמצרים יידרשו להשיב על שתי שאלות מרכזיות: מי ממנהיגי חמאס לא יחבור יום אחד לתנועת "האחים המוסלמים" במצרים כדי להפיל את שלטונו של א־סיסי, ומי מסוגל לקדם הסדר מדיני עם ישראל שיזכה גם לתמיכת הזרוע הצבאית. ממשלת ישראל הבאה תידרש לקבל החלטות ביחס לזהות הפרטנרים הפלסטינים בפתח ובחמאס שאתם יהיה אפשר לנהל משא ומתן ולהתקדם להסדר מדיני העונה על צורכי שני הצדדים: האם זה הצמד דחלאן וסינוואר, או הצמד עבאס ומשעל?

ד"ר מרזן היא חוקרת חברה ופוליטיקה פלסטינית בקתדרת חייקין באוניברסיטת חיפה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

BW אמזון רחפנים 256

החבילה מתעכבת: למה הרחפנים של אמזון עוד לא סיפקו את הסחורה

קראק פאי הקלאסי של גוז' ודניאל

משחקים עם קראק פאי: ארבעה מתכונים לעוגה הממכרת

הדרך הקלה והטובה ביותר להימנע מקרני השמש היא להפחית את החשיפה הישירה

מה ההבדל בין כתמי שמש לנמשים ומה גורם להם?

אבישי בן-חיים

ל"ישראל השנייה" מגיע דיון רציני יותר, ובעיקר כזה שמבוסס על אמת

ההפגנה באוניברסיטת בן גוריון, שלשום

כן, זה מפריע. וצריך לדבר על זה, וצריך לאפשר לדבר על זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"